„Ewangelia Sukcesu”

W niektórych kręgach zielonoświątkowych, swoje wpływy ma tzw. „Ewangelia Sukcesu,” (Prosperity Gospel). Nie we wszystkich, ale myślę, że w dużej części. Poniżej znajdują się nazwiska tej fałszywej, antychrystycznej teologii:

John Bevere, Markus Bishop, Juanita Bynum, Morris Cerullo, Kim Clement, Kenneth Copeland, Paul Crouch, Creflo Dollar, Jesse Duplantis, Kenneth Hagin, Marilyn Hickey, Benny Hinn, Rodney Howard-Browne, Larry Huch, T.D. Jakes, Bishop Eddie L. Long, Clarence McClendon, Joyce Meyer, Myles Munroe, Steve Munsey, Mike Murdock, Joel Osteen, Rod Parsley, Peter Popoff,Fred Price, Oral Roberts, R.W. Shambach, Robert Schuller, Karl Strader, Robert Tilton, Paula White, Ed Young,


“Ewangelia Sukcesu” jest propagowana w dużej mierze przez Ruch Wiary “Word of Faith Movement.” Ruch ten zapoczątkował pastor Lakewood Church, John Osteen, który bardzo podkreślał znaczenie cudownych darów duchowych takich jak uzdrawianie czy modlitwa językami. Obecnie, funkcję tego największego kościoła w USA pełni jego syn, John Osteen.

Więc jaki są zasady Ruchu Słowa Wiary? Aby zrozumieć Joel’a Osteen’a, musisz poznać początki jego „służby” i doktryn, których był nauczany przez całe swoje życie. Jego ojcem był słynny charyzmatyczny pastor, John Osteen. John założył Kościół Lakewood w 1958 i był jego pastorem do swojej śmierci w 1999.

Definicja charyzmatyzmu bardzo się różni od typowego, codziennego języka, którego używamy dzisiaj. „Charyzmatyczny,” w tym sensie, opisuje słowo „charyzmaty,” albo „duchowe dary.” Charyzmatycy wierzą, że nadal posiadają cudowne dary duchowe, które dane były apostołom w dniu Pięćdziesiątnicy. W rzeczywistości, ruch charyzmatyczny, wywodzi się z ruchu zielonoświątkowego, który powstał w 1900r. John Osteen zaczął swoją służbę jako kaznodzieja Południowej Konwencji Baptystów, pastorował w licznych kościołach, ale punktem zwrotnym jego kariery była choroba jego córki. Poprzez czytanie, Biblii i modlitwę doszedł do własnej konkluzji, że cudowne dary duchowe, albo „charyzmaty” są dostępne na dzień dzisiejszy, tak samo jak były one 2000 lat temu. John ze swoją żoną zaczęli modlić się o uzdrowienie swojej córki. Maraton modlitwy trwał 6 miesięcy. Po sześciu miesiącach, córka wyzdrowiała. Będąc przekonany, że Duch uzdrowił jego córkę, John, zaczął głosić charyzmatyczne wierzenia Ruchu Wiary w swoim baptystycznym kościele. Po kilku miesiącach, kongregacja była zła na to, że pastor zmienił nabożeństwa. Wkrótce, John został poproszony o opuszczenie kościoła, a ostatecznie Konwencję Południowych Baptystów. Po upływie krótkiego czasu, John zaczął własną kongregację w Teksasie. Przez następne 14 lat, John głosił charyzmatyczne nauki Ruchu Wiary.

Po śmierci swojego ojca, John Osteen, został pastorem Kościoła Lakewood i zaczął głosić „pozytywne przesłania.” Nie miał on żadnego wykształcenia teologicznego, a jedyne co potrafił do mówienie historyjek z życia innych ludzi. Jego teologia dostarczała: łączności z Bogiem, zbawienia poprzez Jezusa Chrystusa i pozwalała ludziom oddawać się materializmowi, wyrzucała wszelką winę i grzech. Jego posługa dotarła do ponad 100 krajów świata. Napisał on bestsellerową książkę zatytułowaną „Twoje najlepsze życie teraz.” Teologia Ruchu Wiary mówi, „Ciesz się życiem ile tylko chcesz i nie czuj się oni trochę winny, bo przecież to Bóg ci w tym wszystkim błogosławi.” W kościele Osteen’a nie znajduje się nawet krzyż, ponieważ krzyż przypomina o tym, że mamy stawać się coraz bardziej podobni Chrystusowi.

Artykuł na podstawie filmu „Osteen: the truth”

http://www.youtube.com/watch?v=sOHxvq_oibQ&feature=related

7 Komentarzy

 1. deedee85 said,

  30 marca, 2012 @ 11:04 pm

  Witam. Natrafilam na twojego bloga przypadkiem, i powiem ze masz fajne wpisy. Niektóre poprowadzily mnie dalej w mojej wierze i wyjaśniły mi niektóre rzeczy. Mam do ciebie pytanie. Mianowicie: chodzi mo o dary Ducha Świętego tj., uzdrawiania, mówienie językami itd. Czy uważasz ze w dzisiejszych czasach tych darów nie otrzymujemy? Byłabym wdzięczna za naprowadzenie mnie w tej sprawie. Bo jak narazie nic z tego nie rozumie. Z góry dziękuje.

 2. purytanin said,

  2 kwietnia, 2012 @ 9:00 pm

  Mianowicie: chodzi mo o dary Ducha Świętego tj., uzdrawiania, mówienie językami itd. Czy uważasz ze w dzisiejszych czasach tych darów nie otrzymujemy?

  Mogą istnieć, ale nie w formie, w jakiej jest to praktykowane w zborach charyzmatycznych.
  Więcej znajdziesz tutaj:

  http://www.gotquestions.org/Polski/cudowne-dary-duchowe.html

  Polecam też książkę Charyzmatycy Johna MacArthura, którą można ściągnąć tutaj:
  http://ewangeliczni.forumowisko.net/post/3220.htm

 3. Gosia said,

  30 kwietnia, 2012 @ 3:20 pm

  Ewangelia sukcesu to okultyzm.

 4. jfSeth said,

  25 kwietnia, 2014 @ 9:45 pm

  Zmień John na Joel, bo jest sporo błędów

  Kto ma wątpliwości?
  „Panie, Panie czy nie prorokowaliśmy w Twoim Imieniu?” Mat 7, 21
  Ten fragment jest dla ludzi opierających swoje życie na sukcesie.

  „W kościele Osteen’a nie znajduje się nawet krzyż, ponieważ krzyż przypomina o tym, że mamy stawać się coraz bardziej podobni Chrystusowi.”
  A to jeszcze tylko to potwierdza.

  Jak w waszym zborze kościele będą gadać o zwycięskim życiu w Chrystusie w mocy zmartwychwstania to uciekajcie jak najdalej od takiego zboru, taki zbór jest zwiedziony. Jakiś czas później zamiast Ducha Świętego będą tam demony i opętania (potem pojawiają się filmiki straszące katolików: pogańskie praktyki protestantów – pokazujące takie zwiedzione zbory w których działają demony – ludzie tarzają się na podłodze). Duch Święty wiecie w jakim jest zborze? W takim w którym ludzie pragną poznawać Jezusa i pragną z Nim spędzać czas – tam gdzie jest głód Boga. Tam gdzie ludzie bez względu przez co przechodzą czy ogień czy błogosławieństwo czy „zamknięte niebo” chcą wierzyć Bogu. Kogo Bóg miłuje tego karci. Dzisiaj zbory oferują to co człowiek chce: błogosławieństwo, sukces, zbawienie. A Bóg? Nie ma. Potem zaczną się prześladowania i wielu ludzi po prostu sobie odpuści. Nie odpuszczą ci, którzy „tańczyli w ogniu”. A teraz zobaczcie na coś bardzo ciekawego. Pisze w apokalipsie: „Fałszywy Prorok” czyniący znaki i cuda. Jezus mówi w ewangeliach: „strzeżcie się fałszywych proroków, będą czynić znaki i wielu w błąd wprowadzą”. Jak rozpoznać? 1. Owoc; 2. Cierpienie i oddanie. Czy wydaje dobry owoc: („po owocach ich poznacie”) i czy naprawdę pomimo bólu, cierpienia chce iść za Bogiem czy jest „ciamciaramcią” 3. Czy to co mówi jest zgodne ze słowem Bożym. Ja uważam tak. Ponieważ pisze tam, że będą czynić znaki. Ponieważ działają uzdrowienia „mogę uzdrowić wszystkich” uważam, że nadejdą takie czasy gdzie Dawkins ateiści i inni którzy atakują wiarę, splajtują, bo ujawni się, że naukę można złamać wiarą, co będzie udowadniane przez fałszywych proroków. Baczcie na siebie i skupiajcie się na poznawaniu Boga i społeczności z Jezusem i Biblią – to jest cel chrześcijanina. Kogo mogę polecić?
  Paul Washer (módlcie się za niego aby nie zbłądził)
  David Wilkerson

 5. stec said,

  2 Maj, 2014 @ 7:35 pm

  Cyt. ” Jak w waszym zborze kościele będą gadać o zwycięskim życiu w Chrystusie w mocy zmartwychwstania to uciekajcie jak najdalej od takiego zboru, taki zbór jest zwiedziony. „. A jak będą mówić o zwycięskim życiu nad grzechem, to też mamy uciekać ? A jak będą mówić o zwycięskim życiu w postaci przynoszenia owocu godnego upamiętania to też mamy uciekać ?

 6. jfSeth said,

  3 Maj, 2014 @ 6:13 pm

  Odróżnij. Co to znaczy mówić o zwycięstwie nad grzechem a co znaczy mówić że chrześcijanin jest powołany do błogosławieństwa i życia w sukcesie.

 7. Stec said,

  10 Maj, 2014 @ 8:34 pm

  Ale ja właśnie odróżniam, a ty ? Bo jak piszesz zdanie, cyt. ” Jak w waszym zborze kościele będą gadać o zwycięskim życiu w Chrystusie w mocy zmartwychwstania to uciekajcie jak najdalej od takiego zboru, taki zbór jest zwiedziony. „ to pisz precyzyjnie, o jakim zwyciężaniu mówisz.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: