Trójca


John MacArthur

Jako chrześcijanin masz w sobie Ducha Chrystusa. Masz w sobie Ducha Boga i masz w sobie Ducha Świętego. Bóg jest Stwórcą, ale wszystkie rzeczy były stworzone również przez Chrystusa. To również Duch Święty był tym który sprawił, że całe stworzenie zaczęło istnieć. Modlisz się do Boga, ale możesz również modlić się do Syna Bożego jak również do Ducha Świętego i masz wskazania o poprawności takich modlitw w całym Piśmie.

Widzimy poszczególne funkcje które posiadają członkowie Trójcy, jednakże nie możemy ich oddzielić od siebie. Wiemy, że Bóg jest Stwórcą, ponieważ Stary Testament mówi nam o tym. On jest Stwórcą. A więc nosi On imię Ojciec, tak jakby jako Źródło. Ale także wiemy, że nic nie zostało stworzone bez Chrystusa. Tak oto zaczyna się Ewangelia Jana. „Wszystko przez nie [Słowo] powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało. (Jana 1:3) ” A więc rozumiemy, że podczas gdy Ojciec stwarzał stworzenie, nie stwarzał On oddzielnie od Syna, ani od Ducha.

Mamy w Trójcy niewidzialną jedność, ale poszczególni członkowie Trójcy posiadają określone funkcje. Ojciec, jak rozumiemy jest przedstawiany w Piśmie jako Stwórca i Źródło Życia. Syn jest przedstawiany jako Zbawiciel i Odkupiciel, ale Bóg Ojciec także jest Odkupicielem: „Bóg nasz Odkupiciel”. Jak określa Go Stary Testament. Bóg i Jezus są tym samym. Bóg i Duch Święty są tym samym, chociaż posiadają oddzielne osoby. Mamy jednego Boga i ten jeden Bóg zawsze był w trzech osobach.

Bóg jest wielokrotnie przedstawiany w Biblii jako Sędzia. Bóg zasiada na tronie jako sędzia całej ziemi. Dowiadujemy się również z ewangelii Jana, że On cały sąd powierzył Synowi.

Fakt istnienia Trójcy jest niemożliwy do wyjaśnienia. Ale nie jest to bardziej niemożliwe niż wyjaśnienie nieskończoności i wieczności. Czy możesz sobie wyobrazić coś co nigdy się nie skończy? Nie. To znaczy możesz zrozumieć sam koncept, ale nie możesz pojąć tego umysłem. Nie możesz zrozumieć wieczności. Jest to koncept poza naszą możliwość pojmowania jako czaso-przestrzenne istoty. Także nie możemy zrozumieć natury Boga jako przedwiecznego, nie mającego początku, jak również tego, że jest on w trzech osobach.

Więc ustaliliśmy sobie, że nie możemy ogarnąć tajemnicy Boga. Musimy po prostu uwierzyć w to co zapisane jest w Piśmie. Pismo mówi, że istnieje Ojciec, Syn i Duch Święty. Dlaczego Syn jest nazywany Synem? Z jednego powodu, jest tak ponieważ posiada On tę samą naturę co Ojciec. Musimy jednak zrozumieć, że Ojciec nie stworzył Syna. Nigdy nie było momentu w którym istniał tylko Ojciec a Syna jeszcze nie było. Są to tylko pojęcia pozwalające nam zrozumieć naturę Boga. Kiedy czytamy Stary Testament i widzimy, że fragmenty mówią o Bogu jako o Ojcu, widzimy Go jako Ojca ludzkości ponieważ On stworzył ludzkość. Ale kiedy czytamy Nowy Testament, Bóg jest przedstawiany jako Bóg Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa, bez wzmianki o tym, że Bóg stworzył Go albo sprawił, że zaczął On istnieć, ale w znaczeniu, że posiada On tę samą naturę co Ojciec. Jezus zdefiniował to bardzo jasno kiedy powiedział:

„Kto mnie widział, widział Ojca” (Jana 14:9)

„Ja i Ojciec jedno jesteśmy.”
(Jana 10:30)

„A Jezus odpowiedział im: Mój Ojciec aż dotąd działa i Ja działam.” (
Jana 5:17)

11 Komentarzy

 1. Leszek said,

  4 listopada, 2009 @ 9:48 pm

  Nauka o trójcy jest dziwną nauka. Tego słowa (trójca) nie znajdziemy w Biblii (Objawienie św.Jana 22, 18-19).
  Idąc dalej tym tokiem rozumowania Maria jest matka bożą. jest to logiczne: Jezus jest Bogiem, Maria jest jego matką, czyli Maria jest Matką Boga. Zgadza się?

 2. purytanin said,

  8 listopada, 2009 @ 12:42 pm

  Biblia mówi, że Bóg Ojciec jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem, oraz Syn Boży jest Bogiem. Wierzymy w Trójcę bo według Biblii Bóg jest w trzech Osobach. To, że nie ma w Biblii słowa Trójca to żaden argument, ponieważ nigdzie w Biblii nie ma np. słowa „Biblia”. Czy z tego powodu nie wierzysz w Biblię?
  Chrześcijanie nic nie dodają do Pisma. Do Pisma dodają fałszywi prorocy, których musiałeś się naczytać i dlatego nie chcesz ukorzyć się przez Jezusem i poprosić Go o nawrócenie.
  Polecam ci temat na moim forum: http://biblijnepytania.phphope.com/viewtopic.php?f=19&t=20&st=0&sk=t&sd=a

 3. Leszek said,

  9 listopada, 2009 @ 5:14 pm

  Jeśli Bóg jest trójcą, to czy Żydzi mogli znaleźć tę naukę w Pismach Hebrajskich (Starym Testamencie)?

 4. Fido said,

  19 listopada, 2009 @ 6:32 pm

  Zobacz, zaraz obok tego fragmentu co napisałeś, Jezus nazywa się Alfą i Omegą- Objawienie Jana 22:13-16

  Maria urodziła ziemskie ciało Jezusa, które po śmierci na krzyżu i tak zostało przemienione w chwalebne. Jezus istniał przed Marią (Jn8:58)

  Trójca w ST- Gen1:1- Słowo Bóg jest w liczbie mnogiej wiekszej niż dwa (w przypadku gdy liczba osob jest rowna 2 w hebrajskim stosuje sie inną liczbę)- Elohim

  JEZUS JEST JAHWEH- Zach12 (Zobacz, brytyjkę, w tysiąclatce w przypisie jest napisane dlaczego w niektórych tłum. jest inaczej- tak czy siak, brytyjka opiera sie na tekstach hebrajskich, wiec bardziej wiarygodnych- część tłumaczen zmienia ten tekst ze względu na różnicę w septuagincie)

 5. Fido said,

  19 listopada, 2009 @ 6:43 pm

  JEZUS JEST JAHWEH-
  Iz40:1-11
  Ez 44:1-3 – JAHWEH, BÓG Izraelski przeszedł przez tą bramę jako Król- na osiołku… a brama jest w tej chwili zamurowana, i raczej taka pozostanie, bo pod nią jest cmentarz.

  Apropos JEZUSA na osiołku- zaraz po tym PAN w świątyni był wychwalany przez dzieci- Mat21:12-16
  Jezus odpowiedział cytatem z Psalmów- zerknij o kim jest ten Psalm- Ps8

 6. Fido said,

  19 listopada, 2009 @ 6:56 pm

  Ps49:8-10
  Gdyby Jezus był tylko człowiekiem- Jego ofiara byłaby niewystarczająca.

 7. Leszek said,

  20 listopada, 2009 @ 8:40 pm

  Bóg jest jeden i nie ofiarował Siebie, tylko swojego Syna.
  Psalm 2,7-9
  5 Mojżeszowa 6,4
  Psalm 145
  Zachariasza 14,9
  Żydzi czcili jednego Boga, to się nazywa monoteizm.

 8. Fido said,

  21 listopada, 2009 @ 9:13 am

  Też czczę jednego BOGA ;)
  Wierzę że BÓG JEST jeden.
  A skoro Biblia mówi nam o tym że JEZUS jest BOGIEM….
  że JEZUS to JAHWEH,
  To powinniśmy temu ufać, nawet jak nasza mózgowina
  tego nie rozumie. BÓG JEST nie do ogarnięcia rozumem:)

  Może być jedną istotą w trzech osobach ;)

 9. Leszek said,

  21 listopada, 2009 @ 5:49 pm

  „A skoro Biblia mówi nam o tym że JEZUS jest BOGIEM….
  że JEZUS to JAHWEH”

  Kto więc przysłał Jezusa na ziemię?

 10. Fido said,

  22 listopada, 2009 @ 9:59 am

  BÓG ;)
  Rzm8:9

 11. 7adwent said,

  5 grudnia, 2009 @ 5:15 pm

  II Koryntian 5:19 w dosłownym Tłumaczeniu z języka greckiego brzmi:
  „Bóg był w Chrystusie świat pojednującym z sobą samym…” patrz tez Biblia Gdańska . Mysle, że ten tekst sam za siebie przemawia Kim jest jezus chrystus Jest to Bóg Stworzyciel i Zbawiciel Jahwe


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: