Świętość Boga

Chciałbym się podzielić paroma rzeczami dotyczącymi natury Boga. Po pierwsze: musimy uświadomić sobie, że Bóg jest święty. Co zatem oznacza pojęcie „świętość”. Ażeby odpowiedzieć na to pytanie podam kilka przykładów „świętości” w  powszechnym, światowym rozumieniu tego słowa. Świętością określa się rzeczy lub osoby, które mają funkcję przeznaczoną do sprawowania religijnych obrzędów. Mamy więc: święte obrazy, święty różaniec, świętą Matkę Teresę, która całe swoje życie poświęciła dla chorych na trąd, świętą rzekę Hindusów (Ganges) oraz święte krowy, które mają prawo rozłożyć się na torach kolejowych i maszyniście pozostało tylko czekać aż szanowne zwierzę się wyśpi i zejdzie z torów aby powrócić do przeżuwania trawy.

Żadna z tych rzeczy nie ma nic wspólnego ze świętością Boga, która nie oznacza tylko, że jest dobry albo, że jest godzien jakiegoś respektu. Świętość oznacza doskonałość. Oznacza perfekcyjną czystość, czyli również doskonałą nienawiść do nieczystości, do grzechu. I to właśnie świętość jest najważniejszym atrybutem Boga.

W Biblii, aby wzmocnić ważność jakiejś rzeczy, używa się powtórzeń. Autorzy ksiąg biblijnych robią to zawsze gdy chcą podkreślić niezwykłą wagę czegoś.

Bóg nie jest w Piśmie opisany jako: „Miłość miłość miłość”, chociaż Bóg jest miłością. Bóg nie jest opisany jako: „Mocny mocny mocny”, chociaż Bóg jest wszechmocny. Jest nam powiedziane natomiast, że aniołowie wołają:

„ Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów! Pełna jest wszystka ziemia chwały jego” (Izajasza 6:3).

Każdy atrybut Boga jest święty. Posiada On świętą (doskonałą) miłość, ale również doskonałą nienawiść do wszystkiego co nie jest jak On, czyli do tego co nieświęte.

Świętości nie mierzy się patrząc na pozory. Święci chrześcijańscy tacy jak św. Szczepan, św. Marcin Luter, św. Jan Kalwin czy św. Charles Spurgeon nie byli święci dlatego, że w swoim życiu zrobili wiele dla Królestwa Bożego, ale dlatego, że Bóg przypisał im Swoją świętość w momencie nawrócenia. Jak powiedział Luter: „Chrześcijanin jest kupą gnoju przykrytą doskonale czystym śniegiem sprawiedliwości Chrystusa”. W oczach Bożych każdy chrześcijanin już na ziemi jest święty. Ja nie jestem mniej święty od świętych apostołów, chociaż oczywiście nie jestem tak dojrzały w wierze i upodobniony do Chrystusa tak jak oni.

Bóg stworzył człowieka: Adama i Ewę. Stworzył ich całkowicie świętymi – doskonałymi i czystymi. Stworzył też świętych aniołów. Oba rodzaje stworzeń zbuntowały się przeciwko Bogu. Jedna trzecia aniołów odmówiła służby Bogu i Bóg ukarał ich wiecznym piekłem bez możliwości powrotu.

Zbuntowali się również ludzie a Bóg przyjął ich ponownie do Siebie poprzez ofiarowanie za nich Swojego Syna. Czy Bóg musiał to zrobić? Stwierdzenie, że musiał, jest bluźnierstwem. Bóg mógł razem ze zbuntowanymi aniołami od razu wrzucić człowieka na wieczne męki do piekła i byłby w tym całkowicie sprawiedliwy i święty.

Ale On postanowił okazać swoją chwałę i miłosierdzie poprzez zmiłowanie się nad ludźmi i uczynienie ich Swoimi dziećmi. Dlatego nie zasmucajmy Go przez ignorancję na temat Jego świętości, a ci, którzy to czytają a nie przyjęli Jezusa jako ofiary za ich życie w grzechu, niech to zrobią jak najszybciej, najlepiej teraz. I to jest moja modlitwa.

1 komentarz

  1. Tomek said,

    13 listopada, 2009 @ 11:45 pm

    Jeśli pozwolisz? W moim ograniczonym rozumieniu świętość najwięcej mówi o oddzielności, odmienności tego kto/co jest święte. Stąd świętość Boga oznacza Jego inność od wszystkiego co jest stworzone. Mógłbym powiedzieć, że Jego miłość jest święta. Ponieważ On nie tylko potrafi okazać miłość, nie tylko kocha bardziej niż my, ale On jest Miłością i prawdziwą miłość możemy poznać tylko poznając Boga.
    Często ludzie sprowadzają świętość do bezgrzeszności, ale zanim czas zaczął płynąć Bóg był święty, choć jeszcze nie istniał grzech.
    Jeśli moja wypowiedź nie przydaje nic ważnego do twojego przekazu, proszę byś ją skasował, aby nie rozpraszała czytających twój tekst.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: