Pycha w oczach Bożych (C. J. Mahaney)

BOŻĄ AKTYWNA OPOZYCJA WOBEC PYCHY

Ty i ja nie nienawidzimy niczego do tego stopnia do jakiego Bóg nienawidzi pychy i Jego nienawiść jest oczywista i Jego Nienawiść jest święta.
Jan Kalwin napisał: „Bóg nie znieść tego, że jego chwała jest przywłaszczana przez stworzenie do nawet najmniejszego stopnia, więc nie może On tolerować świętokradzkiej arogancji tych którzy, poprzez wychwalanie siebie, przyciemniają Jego chwałę tak dalece jak tylko mogą.”
A ponieważ Bóg nie może znosić takiej arogancji, ujawnia On Siebie w Piśmie jako aktywnie przeciwny pysze. Aktywnie.
„Bóg sprzeciwia się pysze” (Jakuba 4:6; 1Piotra 5:5). „Sprzeciwia się” w tym stwierdzeniu jest aktywnym czasownikiem w czasie teraźniejszym oznaczającym, że Boże sprzeciwianie się przeciwko pysze jest natychmiastową oraz stałą czynnością. Pysznego w końcu spotka kara.

POTENCJAŁ PYCHY
Aby bardziej zrozumieć Bożą perspektywę na pychę, dobrze byłoby zauważyć jej szczególnie destrukcyjny charakter. Jonathan Edwards nazwał pychę „najgorszą żmiją, która jest w sercu” oraz „największym burzycielem pokoju duszy i słodkiej komunii z Chrystusem”: ocenił on pychę jako najtrudniejszy do wykorzenienia grzech oraz „najbardziej ukrytą, sekretną i zwodzicielską ze wszystkich pożądliwości.”
Oprócz tego dokładnego zrozumienia brzydoty pychy, Edwards osobiście stale walczył ze swoją pychą (jest to fakt który daje mi nadzieję, wiedząc, że nie jestem osamotniony w tym zmaganiu). „Co za głupi, głupawy, żałosny, ślepy, zwiedziony robal ze mnie, kiedy moja pycha daje mi się we znaki” napisał Edwards.
W swoich kazaniach i w wielu swoich pismach stale ostrzegał on przeciwko pysze, szczególnie duchowej pysze, którą widział jako największa przyczyna przedwczesnego zakończenia Wielkiego Przebudzenia, przebudzenia które przyniosło tak wiele duchowej żywotności do kościoła w czasach Edwards’a.
Pycha osłabia również jedność i może ostatecznie podzielić kościół. Pokaż mi kościół gdzie jest podział, a ja pokażę ci kościół gdzie jest pycha.
Pycha powoduje również upadek liderów. Pycha rujnuje pastorów i kościoły bardziej niż cokolwiek innego. Mike Renihan napisał. „Jest bardziej zdradziecka w kościele niż pierwiastek radu w domu”. Kiedy czytasz o następnej publicznej figurze, która ma upaść, pamiętaj Przysłów 16:18 – „pycha idzie przed zniszczeniem, a wyniosły duch przed upadkiem.” Sytuacja takiej osoby może wydawać się skomplikowana zdarzeniowo, ale źródło nie jest skomplikowane: pycha idzie przed upadkiem.

Z książki: „Humility True Greatness”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: