Kraina A-Hmao w Chinach

Licząca 411.000 ludzi położona w południowej części Chin kraina A-Hmao ma bardzo ciekawą historię. Mroczne dzieje wieśniaków oddanych kultowi demonów zostały przerwane przybyciem misjonarza w początkach XXw.  Artykuł pochodzi ze strony: http://www.joshuaproject.net/peopctry.php

Step 1 – Select a Country: China

Step 2 – Select a People: A-Hmao

Tłumaczenie Google Translatorem

Zwyczaje
Przed swoją masową konwersją na chrześcijaństwo ludzie A-Hmao byli zniewoleni przez skomplikowany system złych duchów zwany bidlang. Niemoralność ludzi była „tak wielka, że już chyba nie mogła być większa. Nie ma przyzwoitej kobiety pośród Big Flowery Miao (A-Hmao)”.

Religia
Kiedy misjonarz Samuel Pollard przybył tam po raz pierwszy w 1904, zastał A-Hmao usidlane w niewolę przez Nosu i przytłoczeni przez ubóstwo. Razem z Francis Dymond’em, nawrócił ich na chrześcijaństwo, wynalazł alfabet dla ich języka i nauczył ich czytać i pisać. Pomimo dotkliwej klęski głodu w 1918, która spowodowała, że wielu wierzących „odfascynowała się chrześcijaństwem’, Pollard ochrzcił 10.000 wierzących i przed tym jak jego misja została wygnana z Chin, 80.000 przyjęło Chrystusa. Niektórzy szacują, że aż 80% A-Hmao są dzisiaj chrześcijanami.

Chrześcijaństwo
Po odejściu misjonarzy, kościół w A-Hmao został wierny Chrystusowi, pomimo zbrodniczych spisków podczas Rewolucji Kulturowej, której celem było zniszczenie ich wiary. Podczas 1940r., kościół doświadczył „bardzo poważnego procesu regresu i upadku, który jeśli nie powstrzymany wkrótce, zaprowadzi nas znowu do punktu wyjścia”. Nowy Testament w języku A-Hmao wydrukowany został w 1917r.; 50.500 kopii zostało ponownie wydrukowanych i sprzedanych w latach 1983-1988. W 1974 wielu wierzących A-Hmao zostało zmasakrowanych przez chińskie oddziały kiedy to potajemnie spotkali się w jaskini przy Xinglongchang. Zamiast zniszczyć kościół, masakra ta spowodowała podwojenie liczby chrześcijan w krótkim okresie czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: