Spichlerz – niechrześcijański KULT

Największym zborem Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej jest zbór „Spichlerz” w Warszawie. Pastorem zboru jest pan Andrzej Stepanow. O ile pan ten jest sympatycznym człowiekiem, i stara się nie potępiać innych kościołów protestanckich, o tyle nauki jego zboru nie mają nic wspólnego z ewangelią Jezusa Chrystusa.

Zacznijmy od początku. Stepanow twierdzi, że nawrócił się w Odnowie w Duchu Świętym w Kościele Katolickim. Tam doświadczył rzekomo działania Ducha Świętego, ale władze Kościoła Katolickiego nie wyraziły zgody na jakieś z charyzmatycznych praktyk, które on chciał praktykować. Dlatego założył swój własny zbór. Na nabożeństwach nosi on koloratkę, co wyraźnie sugeruje, że jakiś sentyment do Kościoła Katolickiego u niego pozostał.

Innym heretyckim nauczaniem Spichlerza jest tzw. „łatwe uwierzenie” (easy-believism). Łatwe uwierzenie jest ideą, że możesz po kimś powtórzyć krótką modlitwę i zostać zbawionym, nigdy nie upamiętując się z grzechu. Przykład takiej właśnie praktyki w wykonaniu Stepanowa:
http://www.youtube.com/watch?v=qnRZ52AudVg

Proszę zobaczyć jakim manipulatorem jest Stepanow: najpierw próbował wytworzyć sentymentalną atmosferę płaczu, poprowadził ludzi w krótką modlitwę, po której powtórzeniu ludzie uwierzyli, że zostali zbawieni przez Boga w momencie kiedy zmówili modlitwę!

Oszukiwanie ludzi, że są nawróceni, kiedy nie ma się do tego wystarczających dowodów jest kłamstwem. Ktoś kto to robi jest pracownikiem Szatana.

Strona internetowa zboru Spichlerz reklamowała Benny Hinn’a, gdy miał on w planach odwiedzić Polskę. Powodem dla którego ów szarlatan nie przyjechał do Polski było to, że nie uzbierano wystarczającej ilości milionów dolarów. O antychryście Benny Hinn chyba nie ma potrzeby więcej pisać bo jest on najbardziej znanym oszustem religijnym na świecie (np. podstawia zdrowych ludzi na swoich wystąpieniach i następnie ich uzdrawia, co zostało mu udowodnione, czy wypowiadanie przepowiedni, które się nie sprawdziły).

W Spichlerzu istnieje wiele nauk sprzecznych z Biblią takich jak zbiorowa modlitwa językami, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze bardziej ewidentny dowód na szukanie wrażeń duchowych zamiast Boga w tym zborze. Otóż odbywa się tam coś co nazywa się „świętym śmiechem” (holy laughter). Polega to na przysłowiowym „śmianiu się do sera” czyli wygłupianiu się w długotrwałym śmiechu co rzekomo jest działaniem Ducha Świętego. Wygląda to tak: http://www.youtube.com/watch?v=Wn6FF5nhTSs
Mówienie, że Bóg działa w ten szaleńczy sposób jest bardzo poważnym bluźnierstwem.

Podsumowując: nie daj się uwieść pochlebczym słowom pastorów będących nauczycielami Ruch Wiary i innych charyzmanii stawiających dary duchowe ponad Chrystusa. Pastorami tymi są wilki drapieżne, którzy w owczych skórach głoszą zgubne herezje.

99 Komentarzy

 1. owieczka said,

  31 lipca, 2009 @ 3:14 pm

  To straszne- ten cały obłęd ludzi śmiejących się i wyjących nie wiadomo dlaczego. Oby im Bóg wybaczył…

 2. dziecko nauki apostolskiej said,

  31 lipca, 2009 @ 3:31 pm

  Wiem, że w niniejszym artykule skupiłeś się na „Spichlerzu”, jednak tytuł artykułu postronnego czytelnika może wprowadzać w błąd.
  Na wstępie zaznaczę, iż absolutnie nie jestem zwolennikiem Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ponieważ do wszelkiej maści charyzmatyków mi daleko, jednak pragnę zauważyć, że KChWE, zresztą podobnie jak Kościół Boży w Chrystusie, nie stanowi jakiegoś spójnego związku wyznaniowego, ale jest to raczej federacja niezależnych zborów. Tę informację zaczerpnąłem z książki „Ewangelikalny protestantyzm w Polsce u progu XXI stulecia”. Sam „Spichlerz” na swojej stronie internetowej podaje placówki „Spichlerza”, a nie zbory KChWE, co czyni go w pewien sposób denominacją w denominacji. W związku z autonomią poszczególnych zborów KChWE, nie sądzę, aby każdy zbór tegoż kościoła był taki, jak „Spichlerz”, np. w Warszawie istnieje jeszcze jeden zbór KChWE, który zdaje się być dosyć konserwatywny w swoim nauczaniu i chyba dosyć daleki ideowo od „Spichlerza”, co poniekąd zbliża go bardziej do duchowości ewangelicznej aniżeli charyzmatycznej. Inaczej mówiąc, ów zbór pasuje bardziej do tzw. Pierwszej Fali ruchu charyzmatycznego w przeciwieństwie do „Spichlerza” będącego reprezentantem tzw. Trzeciej Fali. Świadczyć może o tym choćby artykuł dosyć krytyczny względem „Spichlerza”, zamieszczony na stronie internetowej wspomnianego zboru KChWE w dziale „Czytelnia”, rubryka „Pytania i Odpowiedzi” pt. „Dlaczego nie jestem w Spichlerzu?” (ostatnia pozycja). Tu link do powyższej stronki http://www.kchwe.waw.pl/czytelnia.html
  Dlatego uważam, że sam tytuł artykułu Twojego autorstwa jest nieco krzywdzący chociażby dla wspomnianego warszawskiego zboru KChWE. Do samej treści artykułu nie mam większych zastrzeżeń.

 3. bert said,

  15 sierpnia, 2009 @ 8:56 am

  Zgadzam sie z przedmowca. Nie wszystkie zbory KChWE to sekta, to jest uogolnienie krzywdzace niektorych wierzacych, wypadaloby zmienic tytul, a zanim nastepnym razem cos takiego sie napisze – dobrze zastanowic :) Tak samo, sa rozne zbory zielonoswiatkowe – do jednych chetnie bym wszedl, w innych moja noga by nie postala :)
  pozdrawiam w Panu!

 4. purytanin said,

  15 sierpnia, 2009 @ 11:21 am

  Wszystkie zbory, które mają w nazwie KChWE, identyfikują się z charyzmanią typu Benny Hinn’a, a więc są kultem pseudochrześcijańskim, a więc sektą.

 5. wujo said,

  15 sierpnia, 2009 @ 5:41 pm

  To co napisałeś jest nieprawdą.

 6. wujo said,

  15 sierpnia, 2009 @ 6:18 pm

  Tzn, to co napisałeś w pkt 4.

 7. purytanin said,

  15 sierpnia, 2009 @ 6:47 pm

  Podałem informację o „ewangelii sukcesu” ponieważ doszła do mnie taka informacja. Ale rzeczywiście, nie mam ku temu potwierdzenia z wiarygodnych źródeł i na stronie Spichlerza jest wyrażona negatywne zdanie na temat tej nauki i dlatego usunąłem tę informację.

  Dziękuję za komentarz.

 8. DNA said,

  16 sierpnia, 2009 @ 6:03 pm

  Staram się nie stosować słowa SEKTA, gdyż ma ono charakter wybitnie antychrześcijański. Już wczesny Kościół był w ten sposób określany przez wrogów, o czym zresztą można przeczytać chociażby w Dziejach Apostolskich 24:5,14; 28:22. W czasach dzisiejszych natomiast katolicy sektami określają np. społeczności ewangelikalne. Na określenie kościołów charyzmatycznych, a właściwie ultracharyzmatycznych, stosowniejsze byłoby używanie słowa KULT.

 9. bert said,

  6 września, 2009 @ 8:12 pm

  Purytaninie, odnoszac sie do Twojego wpisu nr 4 twierdze, ze to, co napisales to NIEPRAWDA. Nie wszystkie zbory KChWE identyfikuja sie z przekretami Benny H., zareczam i prosze o dokladne zbadanie sprawy, zanim nazwiesz KChWE „niechrzescijanskim kultem”. Taka nazwe mozna przypiac bezposrednio np. Spichlerzowi, ale nie calej denominacji! Klade Ci to na sumienie, bo krzywdzisz tym stwierdzeniem wielu wierzacych, ktorzy sa w KChWE, a od nauk BH odcinaja sie zdecydowanie. Wiem co pisze, bo znam takie zbory KChWE, a i sam bylem czlonkiem i zapewniam Cie, ze BH nie byl tam lubiany :) Coz z tego, ze Spichlerz jest akurat w KChWE? Czy to znaczy, ze cala ta deniminacja jest taka jak oni? Nie! Opisujesz w artykule Spichlerz, wiec przestrzegaj przed nim, a nie przed calym KChWE. To, ze jakis zbor ma przyklejony latke KChWE, zielonoswiatkowcy, baptysci, ewangeliczni itp. naprawde o niczym nie swiadczy. Zbory sa autonomiczne i prowadzone kazdy inaczej i bedac w jakims zborze danej denominacji nie mozna wysnuwac wniskow uogolniajacych o calej denominacji, bo moze to byc niesprawiedliwe. Prosze, unikaj takich krzywdzacych ogolnikow. I wypadaloby znow zmienic tytul artykulu.
  Pozdrawiam w Panu!

 10. kaajna said,

  14 października, 2009 @ 12:45 pm

  Byłam pare razy w Spichlerzu wiec wydaje mi się ze moge coś powiedzieć.Widziałam tam jak Bóg uzdrawiał ludzi ,jak ludzie na kolanach w płaczu pokutowali ze swoich grzechów.Mój przyjaciel który przyjechał tam na nabozenstwo przeżył nawrócenie a jego życie zmieniło sie o 180 stopni.Wiem to bo widze jak żyje.Wiec zamiast zastanawiać sie czy coś jest sektą,czy nie spytajcie ludzi których Bóg dotknął bo usłyszeli ewangelie w tym czy w innym kościele.Widocznie Bóg przyznaje się do tego jeśli są tego takie owoce…

 11. Tomek S. said,

  1 listopada, 2009 @ 7:14 pm

  Jestem w KCHWE od momentu nawrócenia, nigdy nie utożsamiałem się z B. Hinnem i jemu podobnymi fałszywymi nauczycielami. Puritanin, radziłbym trochę ostrożności w wydawaniu sądów, bo Pan Jezus chyba jasno naucza na ten temat. Przebaczam Ci i błogosławię.

 12. missem said,

  4 listopada, 2009 @ 2:02 pm

  Drogi Purytaninie,

  Zastanawia mnie co rozumiesz z przesłania ludzi, którzy wywarli na Ciebie największy wplyw (patrz ramka). W jaki sposób słuchając np. kazań Johna Pipera ( którego nauka jest jak czysta woda, wywyższająca suwerennego Boga, nie pozostawiając złudzeń co do kondycji człowieka, przesiąknięta miłością i wdzięcznością za wybranie, zbawienie, uświęcenie i podtrzymanie świętych) wychodowałeś sobie ego, które każe Ci poświęcać tyle czasu i energii na komentowanie błędów i wypaczeń. Przecięż to,że różnisz się od osób, które opisujesz zawdzięczasz TYLKO ŁASCE, nie sobie. O NIEJ pisz, nie o sobie i swoich przemyśleniach. Niewiele osób w kościele rozumie łaskę. Jeśli jesteś jedną z nich to daj temu wyraz i pisz, pisz, pisz, o tym co tego jest warte. Myśl tyko o tym co…

  Pozdrawiam,
  m

 13. MiroSz said,

  28 listopada, 2009 @ 12:41 pm

  „I nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.” (Łuk. 6:37-38 BW)
  „Tak niechaj każdy myśli o nas jako o sługach Chrystusowych i o szafarzach tajemnic Bożych. A od szafarzy tego się właśnie wymaga, żeby każdy okazał się wierny. Lecz co się mnie tyczy, nie ma najmniejszego znaczenia, czy wy mnie sądzić będziecie, czy jakiś inny sąd ludzki, bo nawet ja sam siebie nie sądzę. Albowiem do niczego się nie poczuwam, lecz to mnie jeszcze nie usprawiedliwia, bo tym, który mię sądzi, jest Pan. Przeto nie sądźcie przed czasem, dopóki nie przyjdzie Pan, który ujawni to, co ukryte w ciemności, i objawi zamysły serc; a wtedy każdy otrzyma pochwałę od Boga. A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano, żeby nikt z was nie wynosił się nad drugiego, stając po stronie jednego nauczyciela przeciwko drugiemu. Bo któż ciebie wyróżnia? Albo co masz, czego nie otrzymałbyś? A jeśli otrzymałeś, czemu się chlubisz, jakobyś nie otrzymał?” (1 Kor. 4:1-7 BW)
  Uważaj „Purytaninie”, abyś się nie zapędził za daleko, bo Ty – sędzia szybko możesz stać się podsądnym i to nie ludzkich osądów, jak Twoje.
  Życzę rozwagi i trochę więcej pokory w spojrzeniu na Kościół – jest on znacznie większy, szerszy i głębszy, niż Twoje (z żalem to piszę) dość wąskie pojmowanie – przynajmniej tak to wygląda z Twoich wypowiedzi.
  Ja sam osobiście nie jestem ani głosicielem, ani zwolennikiem „ekstremalnych” nauk, czy praktyk, ale zdaję sobie sprawę, że moje poznanie jest cząstkowe (1 Kor. 13:12) i że wciąż jeszcze nie poznałem, jak należy poznać (1 Kor. 8:2).
  Jeżeli z czymś się nie zgadzam, to nie muszę tego ani przyjmować, ani też głosić, czy praktykować, ale bądźmy ostrożni z oskarżeniami o herezję, o sekciarstwo lub o to, że jakaś grupa, to „kult”. W opisanym na kartach Biblii działaniu Boga było wiele sytuacji na tyle trudnych do jednoznacznej interpretacji, że powinno nas to uczynić znacznie bardziej rozważnymi, jeśli chodzi o wydawanie osądów.
  Pozdrawiam oraz życzę rozwagi i powściągliwości.

 14. purytanin said,

  28 listopada, 2009 @ 5:25 pm

  @ MiroSz

  “I nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.” (Łuk. 6:37-38 BW)

  A to znasz?

  „Nie sądźcie z pozoru, ale sądźcie sprawiedliwie.” (Jana 7:24)

  Na stronie http://www.kchwe.waw.pl/czytelnia.html
  Jest tekst zatytułowany: „Dlaczego nie jestem w Spichlerzu”

  Gdzie czytamy:

  nie jestem w stanie w żadnym stopniu zaakceptować jako chrześcijańskiej nauki, że Jezus nie urodził się w pełni Bogiem, musiał spodobać się Bogu poprzez swoje przykładne życie, i dzięki temu Bóg obdarzył go nad Jordanem pełnią Ducha czyli pełnią Bóstwa

  Jeśli więc pozwala się w Spichlerzu głosić takie herezje i dalej mieć w nazwie KChWE, to określenie kultu jest jak najbardziej stosowne.

 15. MiroSz said,

  29 listopada, 2009 @ 2:02 am

  I oczywiście siebie uważasz za tego, który sądzi sprawiedliwie, czyż nie?
  Zawsze najłatwiej jest bić w cudzą pierś, a nie własną …
  Smutne, że nie próbujesz przemyśleć tego, co napisałem, tylko kąsasz.
  Ja nie jestem obrońcą „Spichlerza”. Nie mam z nimi nic wspólnego – nie znam ich i nie wiem nawet, czy byłbym zainteresowany bliższą znajomością. Chodzi mi raczej o Twoją postawę i osób Tobie podobnych.
  Przypuszczam jednak, że to, co piszę, jest trochę jak „rzucanie grochem o ścianę” :(

 16. wiktor said,

  1 grudnia, 2009 @ 5:25 pm

  Puritan, masz świetną stronkę!
  Co do komentarzy pozytywnych i negatywnych na twój temat, to Pan Jezus powiedział: „pozwólcie róść obu razem…” fajnie znać opinie różnych ludzi ponieważ tylko wtedy okazuje się WHO is WHO.
  pozdrawiam wszystkich czytając i piszących na tym blogu
  w imieniu Pana Jezusa Chrystusa.

 17. bert said,

  6 grudnia, 2009 @ 3:22 pm

  Puritian młody jest to i nie rozumie pewnych rzeczy i nagorliwy jest – nierozsądnie :-) Puritanie drogi – naprawde pomysl chwilkę…… Tu nie chodzi o obronę Spichlerza, tylko o denominacje KChWE, która nieszcześliwie ma w swoich szeregach właśnie te grupkę.. Sa inne zbory KChWE, które nie mają ze Spichlerzem nic wspólnego, z BH tym bardziej i uogólniając piszesz po prostu nieprawdę. Zrozum to. Uczep się Spichelrza, jak chcesz, ale nie calego KChWE.

 18. Sentinel nazarejczyk said,

  2 stycznia, 2010 @ 5:21 pm

  Drogi Puritanie- tropicielu rzekomych herezji i ich pogromco.

  Przykro mi, ale nie będę publikował postów pełnych ironii. – Puritan

 19. Marysia said,

  10 stycznia, 2010 @ 7:38 pm

  cześć. Wydaje mi się, że post Kaajny został nieco zaniedbany, a poruszyła ona bardzo ważny temat. Nie chcę się spierać w sprawach intelektualnych, bo jestem nawrócona od bardzo krótkiego czasu, praktycznie nie znam Biblii, ale jedna rzecz mnie zastanawia. Czy kościół, do którego przyznaje się zam Bóg, zasługuje na potępienie? Jeśli ludzie są uzdrawiani i zmieniają się w nadprzyrodzony sposób, to czyż nie jest to wystarczający argument, że ten kościół jest kościołem bożym? Bardzo mnie ciekawi co na ten temat sądzisz.

  I jeszcze coś: Słyszałam kilka kazań pastora Stepanova, w których wiele razy mówił, że jeśli się nie opamiętamy, to wylądujemy w piekle. Nie mówił, że „jeśli odmówimy słowa modlitwy”
  Pierwszi ludzie, którzy dostają napadu śmiechu, to są to zazwyczaj osoby, które miały ciężką depresję i nie śmiały się od wielu lat. Więc wydaje mi się, że można to traktować jako działanie uzdrowieńcze.

  Mimo to wszystko szanuję twoją opinię i sama mam nadzieję, że z czasem poznam Prawdę.

 20. purytanin said,

  10 stycznia, 2010 @ 9:55 pm

  Cześć Marysiu. Cieszę się, że się nawróciłaś oraz, że wylądowałaś na moim blogu. Ja nie dostaję żadnych pieniędzy za swojego bloga ani za krytykowanie pastorów uczących fałszu. Robię swoją pracę z myślą właśnie o takich jak ty, czyli o wierzących i poszukujących. Moim zadaniem jako chrześcijanina jest nie tylko mówienie prawdy o Bogu, ale również mówieniu o kłamstwach fałszywych nauczycieli.
  Do Twoich wątpliwości:

  Czy kościół, do którego przyznaje się zam Bóg, zasługuje na potępienie? Jeśli ludzie są uzdrawiani i zmieniają się w nadprzyrodzony sposób, to czyż nie jest to wystarczający argument, że ten kościół jest kościołem bożym?

  To nie jest ŻADEN argument. Szamani uzdrawiają, ludzie nawracają się w kultach takich jak Kościół Katolicki i pozostają w nich przez całe lata. Może i są prawdziwi nawróceni, nawet w takich sektach jak Spichlerz, daleki jestem, żeby potępić wszystkich ludzi, którzy słuchają prawdy zmieszanej z fałszem.

  Jezus ostrzegł, że będzie wielu, którzy zwodzić będą ludzi właśnie przez cuda:

  Mateusza 7
  (21) Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie. (22) W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów? (23) A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie.

  Dlatego z całego serca radzę Ci Marysiu, żebyś karmiła się niesfałszowanym Słowem Bożym, czytała kazania głoszone przez prawdziwych ludzi Bożych wywyższających Pana Jezusa, a nie wywyższających dary Boże i rzekome cuda. Prostym wyznacznikiem tego, czy ktoś jest Bożym człowiekiem jest to: Czy cała uwaga mówiącego skupiona jest na ukazywaniu chwały Jezusa, czy też na czymś innym. Pastorzy typu Stepanov wołają ciągle: „Panie, Panie”, ale zapraszają rzekomych cudotwórców i zdemaskowanych szarlatanów typu Benny Hinn, czym udowadniają, że są głosicielami innego Jezusa.

  Jezus jest wychwalany gdy kaznodzieja ukazuje Go jako jedyne źródło wszelkiego szczęścia, fałszywi nauczyciele obrazują Go jako dodatek do szczęśliwego życia.

  Nie szukaj cudów i darów. Proś Boga, aby dał ci się lepiej poznać, a to wystarczy ci do pełnego szczęścia. (obejrzyj również Wędrówkę Pielgrzyma na YouTube ku przestrodze).

 21. Marysia said,

  12 stycznia, 2010 @ 3:59 pm

  „Jezus jest wychwalany gdy kaznodzieja ukazuje Go jako jedyne źródło
  | wszelkiego szczęścia, fałszywi nauczyciele obrazują Go jako dodatek do
  | szczęśliwego życia.”

  Ale skąd wiesz, że piszesz w tej chwili o Stepanovie?

  |”ale zapraszają rzekomych cudotwórców i zdemaskowanych szarlatanów
  |typu Benny Hinn”

  Jeden błąd ma decydować o tym, czy jego zbór jest sektą czy nie? Czy twój przywódca duchowy próbował o tym ostrzec pastora?

  Nie próbuję teraz nic udowodnić. Chciałabym tylko zrozumieć, że masz rację, ale nie przemawia do mnie to, że akurat Stepanov jest wilkiem w owczej skórze. Twoje argumenty wydają mi się mocno subiektywne. Święty śmiech, o którym pisałeś zdarza się owszem w Spichlerzu, ale nigdy za pośrednictwem pastora. Co do „łatwego uwierzenia”, jest to kwestia sporna, ale nie rozstrzygnięta tak jak wiele wiele innych. Nie chcę cię wykłucać o to, czy to jest szarlataństwo czy nie, czy jest to wykrzywienie pisma czy nie, bo nawet jeśli jest, to żaden kościół nie jest doskonały. Odbieram „Spichlerz” jako kościół, który wcale nie jest po to, by zwodzić ludzi. Szukam cały czas odpowiedzi gdzie jest tam sekta. Dziękuję, jeśli skomentujesz mój wpis.

 22. purytanin said,

  13 stycznia, 2010 @ 9:59 am

  „Łatwe uwierzenie” – Stepanov zapewnia osoby, które płakały, że są nawrócone. Łzy nigdy nie są wyznacznikiem tego czy ktoś jest nawrócony czy nie.

  Polecam ci przeczytać fragment kazania Paula Washera, który wyjaśnia jak należy obchodzić się ze świeżymi konwertytami, i porównaj sobie jak robi to Stepanov: https://purytanin.wordpress.com/2010/01/09/2-doktryna-odrodzenia-paul-washer/

  Zaproszenie Benny Hinna to nie jest jakiś tam błąd. Gdybym ja zaprosił Jana Pawła II, oznaczałoby, że jestem katolikiem. Stepanov zapraszając oczywistego zwodziciela, udowadnia, że sam nim jest.

  Poza tym, głoszenie, że Jezus STAŁ się Bogiem, jest oczywistą herezją, którą mogą głosić tylko sekciarze i heretycy. Żaden kościół chrześcijański tego nie naucza, ani w żaden sposób nie da się pogodzić Biblii z tym stwierdzeniem.

 23. PIOTREK said,

  18 stycznia, 2010 @ 6:04 pm

  Witam! nawróciłem 3 lata temu w małej miejscowości STWA , byłem cpunem, kradłem, rabowałem, robiłem straszne rzeczy. od kiedy oddałem rzycie Jezusowi bóg prowadził mnie stopniowo i wyprowadzał z grzechu, po 3-4 tyg. otrzymałem nagranie z kościoła SPICHLERZ. To co tam przesłucha;lem bylo piekne ja słuchając napełniałem się czyms niesampowitym, potem pojechałem do wawy rzeby zobaczyć kto to jest ten A.Stepanov i okazało sie ze to Człowiek pelen miłości , na miejscu doświadczyłem dotyku BOga tak , że do dziś kiedy to wspominam pali się we mnie ogien Boży:) błogosławie cie kim kolwiek jesteś! Błogosławie i obyś poznał prawde a prawda cie wyzwoli!

 24. jon said,

  31 stycznia, 2010 @ 9:23 am

  Dobrze że nawiązałeś do słów Jezusa w ewangelii Mateusza 7.21.przypominając tym samym że nie samo działanie cudownych mocy jest ważne ale przykładne życie zgodne z wolą Boga no i pod tym kątem należałoby przypatrzeć się przywódcom religijnym nie tylko co głoszą ale czy żyją według tego czy są gościnni,nie chciwi na grosz, czy dobrze zarządzają swoim domem,łagodni,poważni, nienaganni aby przeciwnik nie miał nic do powiedzenia.Jeśli chodzi o Benny Hinna to też słyszałem o milionach dolarów wydawanych na jego” ewangelizację” i jakoś to nie pasuje do wizerunku Jezusa czy apostołów którzy bez większych nakładów potrafili rozkrzewić ewangelię, o fałszywych uzdrowieniach nie wiem a jeśli ktoś wie to myślę że powinien to poprzeć konkretnymi dowodami na podstawie zeznania 2 lub 3. W księgach mojżeszowych Bóg mówi o sytuacji w której wystawia na próbę swój lud poprzez jakiś znak proroka który następnie będzie próbował nakłonić do służenia obcym bogom, teraz też może dziać się podobnie by wypróbować wybranych.Co nie oznacza jednak że nie będzie prawdziwych cudów i prawdziwego głoszenia chodzi o to że te dwie sprawy muszą współdziałać tak jak było u apostołów-prawdziwe cuda i idąca za tym prawdziwa ewangelia Chrystusowa i zdrowe nauczanie aby człowiek Boży był doskonały zdolny do każdego dobrego dzieła.

 25. natanael said,

  4 lutego, 2010 @ 7:52 pm

  „Poza tym, głoszenie, że Jezus STAŁ się Bogiem, jest oczywistą herezją, którą mogą głosić tylko sekciarze i heretycy. Żaden kościół chrześcijański tego nie naucza, ani w żaden sposób nie da się pogodzić Biblii z tym stwierdzeniem”

  A czym jest w takim razie głoszenie, że Jezus STAŁ SIĘ Synem Bożym dopiero w momencie wcielenia? Bo taki pogląd głosił – a później się z niego wycofał – podawany za wzór prawowierności John MacArthur…
  http://www.middletownbiblechurch.org/sonship/sonjm11.htm

 26. natanael said,

  4 lutego, 2010 @ 8:05 pm

  To że Spichlerz nie jest tożsamy z całym KChWE jest jasne w świetle artykułu „Dlaczego nie jestem w Spichlerzu?” zamieszczonego na http://www.kchwe.waw.pl/czytelnia.html
  Wynika z niego wyraźnie, że większość KChWE dystansuje się od Spichlerza, na czele ze Zborem KChWE z Warszawy.
  Zatem dalsze podtrzymywanie tezy że KChWE i Spichlerz jest tożsame oznacza nic więcej jak mówiąc delikatnie świadome mijanie się z prawdą lub po prostu szerzenie kłamliwych informacji.
  W związku z tym apeluję do Purytanina o zmianę tytułu tego wątku bo jest krzywdzący dla wielu szczerych i wiernych chrześcijan z KChWE, którym tak samo dalego do Spichlerza jak i Purytaninowi…

 27. jon said,

  20 lutego, 2010 @ 9:02 am

  Odnośnie wypowiedzi nr 22 Purytanina. Czy powoływanie się na Poula Washera
  w sprawie nawrócenia a nawet nazywanie doktryną jego spojrzenia na temat nawrócenia nie przypomina czasem adwentystów z ich Ellen White których przecież tak krytykujesz za traktowanie jej nauk na równi z pismem i ty czynisz podobnie odsyłając do jego nauk jakby one znajdowały się w kanonie pisma na równi z pismami apostołów a przecież są tacy chrześcijanie dla których Washer jest osobą zupełnie nieznaną. Co się zaś tyczy płaczu jako znaku nawrócenia to zgadzam się z tym że może być on znakiem żalu za grzechy i nawrócenia pod wpływem Ducha Świętego kto tego nie przeżył to i trudno mu to zrozumieć choć nie twierdzę że że zawsze znakiem nawrócenia musi być płacz, przypomnij sobie nierządnicę która łzami umuwała stopy Jezusa.

 28. Ania said,

  8 marca, 2010 @ 9:32 pm

  Chwała Bogu, za kościół Spichlerz! To by było bardzo dziwne, gdyby na kościół do którego Bóg tak bardzo się przyznaje nie było ataków… Spichlerz to moja rodzina, która daje mi masę miłości. Tam kocham i jestem kochana. Tam znajduję taaaak wiele Boga. Brak słów. Byłam jedną z osób która została tam uwolniona z depresji i ze związań demonicznych. Płakałam bo Bóg mnie dotykał i jest tam wolność aby płakać. Śmiałam się, bo Bóg mnie dotykał i jest tam wolność aby się śmiać. Byłam w wielu kościołach ale moje miejsce jest w Spichlerzu. Błogosławię Was w Imieniu Jezusa :)

 29. Jan said,

  10 marca, 2010 @ 12:38 pm

  PURYTANINIE: Raz zbawiony, na zawsze zbawiony (OSAS) to niebezpieczna nauka baptystow !
  Slowo Boze mowi : „Kto wytrwa do konca, bedzie zbawiony”.
  Poza tym brak Tobie wiedzy Purytanin, jak czasownik „zbawic” jest uzywany jest w jezyku greckim w Biblii.
  Wyrazasz tu swoje powierzchowne opinie na temat spraw duchowych, ktorych nie rozumiesz, bo przezyles tylko chrzest wodny, ale pamietaj, ze Chrystus chrzci Duchem Swietym i ogniem ! Jesli nie znasz Glosu Pasterza, to nie nalezysz do Niego i nie mozesz isc za Nim.

  (usunąłem jedno zdanie z wypowiedzi)Puritan

 30. purytanin said,

  10 marca, 2010 @ 2:41 pm

  Jak wygląda chrzest w ogniu?

 31. Jan said,

  11 marca, 2010 @ 3:12 am

  Uzupelnienie powyzszego.
  KChWE ma swoja doscyc dluga historie w Polsce i jest blizszy modelowi Kosciola 1-go wieku niz Kosciol Baptystow. Ja nie bylem czlonkiem KChWE, ale znam Kosciol Baptystow od wielu lat. I dziekuje Bogu, ze NIE jestem Baptysta ! Apostolowie Piotr i Pawel nie byli baptystami, lecz raczej przypominaja KChWE ! Chwala Bogu. Przykro mi to powiedziec, ze Kosciol Baptystow chodzi w ciemnosci. No coz, slepy prowadzi slepego i wpadaja do tego samego dolu.
  Purytaninie: jak sie nauczysz sie sluchac glosu Ducha Swietego, to przestaniesz sluchac Baptystow. Moja zona uwolnila sie z 15-letniej niewoli Baptystow !
  Purytaninie, wyjdz z tej warowni… bo jestesmy powolani do wolnosci Ducha.
  Tego Tobie zycze i pozdrawiam.

 32. Jan said,

  11 marca, 2010 @ 3:41 am

  Jak wygląda chrzest w ogniu?
  Proponuje przeczytac i rozwazac na ten temat Dzieje Apostolskie 2.
  Problem polega na tym, ze Baptysci tego nie praktykuja, bedac nieposlusznymi Duchowi Swietemu.

 33. purytanin said,

  11 marca, 2010 @ 9:56 am

  Nie jestem pewien czym jest chrzest w ogniu, ale nie sądzę, że gdy Jan Chrzciciel powiedział:

  On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. (Mateusza 3:11)

  …miał na myśli, że podczas chrztu w Duchu Świętym będą widoczne języki jakby z ognia:

  I ukazały się im języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i usiadły na każdym z nich. I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał. (Dzieje 2:3-4)

  Czy wy macie ogniste języki nad waszymi głowami gdy modlicie się na językach?

 34. Hej said,

  13 marca, 2010 @ 2:39 pm

  Czy myślicie że poprzez atakowanie denominacji kościoła Jezus jest zadowolony??? Sam jestem baptysta wierzę w Chrzest Duchem Świętym i znam wiele osób którzy sa u baptystów i mówią językami itd. Nie wierzę w nieutracalność zbawienia znam także ludzi u baptystów którzy tez w to niewierza, lecz trzymają się Słowa Bożego. To że ktoś jest baptystą nie znaczy że ma złe poglądy. Poza tym Chrystus nie patrzy się na nazwę lecz Twoje i moje serce:) jaki w co wierzy. Pozdrawiam i zachęcam do pisania bardziej budujących świadectw itd

 35. zorro said,

  17 kwietnia, 2010 @ 2:39 pm

  Owszem drogi purytaninie, Spichlerz jest w jakimś stopniu kontrowersyjny , ja tez kiedyś stałem w „opozycji” do niego i mimo iż moj adenominacja surowo i uwaznie odchodiz do Spichlerza nie powiem ze sa oni sekta bo..no własnie miłość jest najwazniejsza..a jedynym kryterium ajkei zostawił na Jezus jest owoc a czy znasz owoce tego kośicoła? Osobiscie, znasz dogłębnie nauke jaką głosi sie w tym kościele, mialem okazję słuchac kazań pastora Stiepanowa i wcle nie uważam jego nauk za herezje …szkoda również że porónujesz wszelkiego rodzaju objawy zielonoswiątkowej reakcji do miana charyzamni cóż…twoje prawo jednak chialbym ci zwórcić uwagę , że kiedy Bóg wzbudzał ruch zielonośiwątkowy na całym świecie w 19 i 20 wieku to wlaśnie tkaie denomicnajce jak twoja były bardzo temu przeciwne….to własnie kośicoły „pilnujace” dogmatów najwięcej straciły….szkoda ze nie chcesz zobaczyc ajk niesprawiedliwym i zaściankowym osądem rzucasz na prawo i lewo ja cie błogosławię i dizęuje za ciebei Bogu :)

 36. Geter said,

  26 kwietnia, 2010 @ 10:28 am

  Witaj drogi purytaninie!

  na wstępie dziękuję Tobie za blog i naprawdę wiele treści, które są zachęcające, budujące i wnoszą naprawdę wiele światła do życia takiego prostego chrześcijanina jak ja.

  jednakże jestem mocno zaniepokojony tym artykułem, który mam przyjemnosć komentować.
  rozumiem, że w w Spichlerzu są nauki, które nie są w pełni czyste i biblijne, rozumię, że chcesz stać na straży czystości nauki, ale przyznam szczerze, że choć utożsamiam się z Twoimi poglądami, to jednak sposób w jaki prezentujesz osąd cudzych nauk jest niepokojący.
  nazywanie kogoś zwodzicielem to mocno posunięty osąd, a antychrystem, to już chyba ciut za daleko… Nie popieram wielu rzeczy, jakie dzieją się w Spichlerzu, ale nigdy nie powiedziałbym, że to heretycy – ludzie oddalający od Chrystusa bez możliwości zbawienia dopóty, dopóki tkwią w swojej nauce.
  znam osobiście kilku ludzi, którzy tam chodzą, powiem Tobie szczerze, chciałbym, by w moim zborze byli ludzie tak kochający Boga jak Ci, których znam. Łatwo zapędzić się i być sędzią, ale to Bóg osądza całość, my możemy wskazać na elementy, które są niebiblijne, ale nie wydawać wyrok ostateczny.
  Nie wiem, czy wiesz drogi bracie w Chrystusie, ale 2 lata temu na nabo u nich stala sie rzecz bez precedensu. Na tym nabozeństwie był mój współlokator.
  Pastor Stiepanow wyszedł przed zbór i zaczął pokutować i przepraszać, za nauki, które nie są Boże, takie jak prosperity, wymienił nawet okultyzm i kilka innych rzeczy, mówić, że kościół do nich nie wróci. Byłem mocno zszokowany tymi informacjami.
  zamiast rzucać mocne słowa pod ich adresem, warto się o nich modlić i błogosławić i dążyć do jedności w Chrystusie, a nie osądzać całość. Tam są ludzie kochający Boga, część jest zagubiona, ale jakby przyjżeć się dokładnie, to w każdym zborze znajdą się ludzie zagubieni o dziwnych poglądach… Dziękuję Bogu, że zbawienie jest z łaski przez wiarę i to nie z nas, a Boży to dar, a pamiętaj proszę, że kto w mowie nie uchybia jest mężem doskonałym…
  pozdrawiam i błogosławię Ciebie serdecznie bracie w Chrystusie. Robisz naprawdę kawał dobrej roboty, ale pamiętaj proszę o tym, co zrobiłby Jezus…

 37. petersen said,

  24 Maj, 2010 @ 10:43 am

  Z tego, co widzę po wpisach, to wszyscy, którzy BYLI w Spichlerzu na nabożeństwie, wypowiadają się o nim pozytywnie. Negatywnie wypowiadają się tylko ci, którzy w nim nie byli i opierają się na plotkach. Jeśli ktoś chce zobaczyć kazania pastora Stepanowa, może je sobie obejrzeć na stronie ewangelicznej telewizji internetowej Chrzescijanin.tv

 38. purytanin said,

  24 Maj, 2010 @ 9:38 pm

  ewangelicznej telewizji internetowej Chrzescijanin.tv

  Zgrzeszyłbym jakbym nie przestrzegł przed tą telewizją:

  Znalezienie w niej biblijnego nauczania jest jak szukanie igły w stogu siana…
  … przepraszam za pomyłkę: jak szukanie igły w stodole przepełnionej sianem herezji po sam sufit.

 39. petersen said,

  25 Maj, 2010 @ 12:08 am

  purytanin: dla Ciebie herezją jest wszystko oprócz pierwszej fali, więc się nie dziwię, że tak mówisz… Nie jesteś żadnym autorytetem co do biblijności nauczania. Co innego jakbyś był pastorem.

 40. purytanin said,

  25 Maj, 2010 @ 9:24 am

  Na Chrzescijanin.tv większość nauczycieli to ewidentni heretycy. Staram się nie używać tego słowa niepotrzebnie, ale w tym przypadku jest to konieczne.

  Co do „Pierwszej Fali” i powstania ruchu pentekostalnego: nie jestem zwolennikiem również i tego. Nauczanie, że świeżo nawróceni wierzący nie są jeszcze ochrzczeni w Duchu Świętym i powinni oni poszukiwać „drugiego błogosławieństwa” w postaci tego chrztu w Duchu Świętym jest nauką wyraźnie sprzeczną z jasnym nauczaniem Pisma Świętego:

  1 List do Koryntian 12:13: „bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało – czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.”

  List do Rzymian 8:9 mówi, że jeśli ktoś nie ma Ducha Świętego, nie należy do Chrystusa:

  „Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego”.

 41. Jurek said,

  25 Maj, 2010 @ 1:20 pm

  @ petersen

  Naprawdę uważasz, że bycie pastorem jest gwarancją biblijnego nauczania? To zabrzmiało jak żart.

 42. davebream said,

  27 czerwca, 2010 @ 10:42 pm

  purytanin apropo: 1 List do Koryntian 12:13: „bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało – czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.”

  Zauważ, że w tym wypadku Paweł mówi do konkretnej grupy ludzi w Koryncie. Nie mówi on, że MY wszyscy zostaliśmy ochrzczeni, ale ze tam wszyscy zostali ochrzczeni. Proponuję poczytać Dzieje Apostolskie… Dowodów na to, że Chrzest Duchem Świętym to coś osobnego niż Nowe Narodzenie jest tam ponad miarę. Jedno jest z drugim bardzo związane.
  Kiedyś miałem takie podejście jak ty: byłem niby to łowcą herezji. Czy jesteś w stanie przyjąć, że twój Bóg kocha Andrzeja Stepanowa? Czy możesz popatrzeć z miłością na niego? Czy twoim celem życiowym jest osądzanie innych chrześcijan? A może poświęcisz troche czasu na modlitwe i wołanie do Boga? Może troszkę pokory przed Świętym Bogiem? Niech Bóg Cię dotknie w niesamowity sposób… Musisz zrozumieć, że twój umysł jest za malutki by wszystko pojąć. Mega fajnie, że chcesz się trzymać Słowa Bożego, tak trzeba i bez tego nie ma mowy o prawdziwej wierze, ale mam wrażenie, że nieświadomie trzymasz się bardziej swojej ludzkiej intepretacji tego, co jest tam napisane… Módl się o objawienie Ducha Świętego, a jeśli masz problem z przyjęciem tego co mówie o „ponadnaturalnym” działaniu, to zastanów się czy jesteś w dobrym miejscu… Nie mamy być kościelnymi mądralami, ale mamy szukać Boga, mieć z nim relację i być jego reprezentantami. Mamy błogosławić innych, a nie przeklinać ich. Słowo mówi, że po jedności kościoła świat pozna Pana.
  Apropos „holy laughter” – nie przekreślałbym tego i nie nazywałbym tego „niebożym” – Kiedy w dniu pięćdziesiątnicy DŚ zstąpił na modlących się w górnej izbie, inni ludzie pytali czy nie są pijani. Jak myślisz dlaczego tak myśleli? Bo chyba nie powiesz, że zobaczyli stos pustych butelek po piwie… :)

  Żeby było jasne – uważam, że jak najbardziej mamy badać to co słyszymy i widzimy, ale chodzi mi o klimat tego co tutaj piszesz. Dużo osądu, dużo nieprzyjemnych słów, mądrowania się, pokrętnego interpretowania Biblii… Nie podpasowuj sobie Słowa do swojego myślenia, ale przemieniaj swoje myślenie przez Słowo :) Niech Pan Bóg Wszechmogący Ci błogosławi!

 43. Monicynka said,

  13 września, 2010 @ 6:10 pm

  Chwała Bogu! Chcę Wam powiedzieć,bracia i siostry w Jezusie-umiłowanym moim,że do Spichlerza chodzę od roku,a wcześniejsze lata chodziłam do innych zborów,w zależności od tego gdzie mieszkałam.To właśnie w TYM SPICHLERZU zostałam ochrzczona Duchem Świętym.To właśnie tam jest moje miejsce.
  W pełni podpisuję się pod słowami Ani (post 28).
  Pozdrawiam wszystkich i błogosławię w imieniu Jezusa!

 44. Anonim said,

  15 października, 2010 @ 5:18 pm

  Witam wszystkich.

  Drogi Puritanie
  Widac ze dotarly do ciebie pewne informacje na temat Kosciola Spichlerz ale sa one niepelne lub wyrwane z kontekstu lub poprostu uslyszales plotke, polprawde, lub niezrozumiales.
  Ja bylem w Spichlerzu ponad 6 lat i bardzo dobrze znam ten Kosciol, widzialem wiele naborzenstw i znam tenKosciol od podszewki. Zajmowalem tam funkcje lidera i znam Pastora i innych liderow takze.
  W tej chwili juz nie jestem zaangazowany w ten kosciol gdyz przeprowadzilem sie i mieszkam daleko od Warszawy.

  Otoz nie zgadzam sie zupelnie z twoimi opiniami i osadami, uwazam ze sa nieprawdziwe i niemaja uzasadnienia w faktach.

  Radze na przyszlosc dokladnie zglebic zagadnienie zanim cokolwiek zaczniesz mowic i to w dodatku na forum.

  Bog nie jest ograniczony zadnymi ramkami czy ludzkim wyobrazeniem czy waskim mysleniem. On moze sie poruszac tak jak chce i kiedy chce, bez wzgledu na ludzka opinie. On jest BOGIEM SUVERENNYM i on jest SEDZIA.

  Biblia mowi ze po owocach poznaje sie drzewo dobre czy zle.
  Ja w tym Kosciele doznalem przemiany zycia i dzieki usludze Pastora Stepanowa, i innych liderow moglem zrozumiec wiele prawd biblijnych ktore doprowadzily do tego ze moglem odwrocic sie od grzechow i przyjac uwolnienie i uzdrowienie emocionalne duchowe i fizyczne. To jest fakt i konkretny OWOC ktory swiadczy ze Kosciol ten jest namaszczony przez Boga i mieszka tam Duch Sw. Zle drzewo nie rodzi dobrych owocow i odwrotnie.
  6 lat sluzby w Spichlerzu to wystarczajaco duzo czasu by poznac czy to ”dobry kosciol” czy nie. Znam osobiscie wiele ludzi, przyjaciol ktorych zycie odmienilo sie diametralnie dzieki MOCY BOZEJ ktora sie przejawia przez usluge Kosciola Spichlerz. Nie mowie tu o zwyklych uniesieniach emoionalnych ale o konkretnym jasnym dzialaniu Boga i przemianie zycia ( nawrocenia). Sam tego doswiadczylem i to jest fakt ktorego nie mozna podwazyc.

  Gloszenia w Kosciele Spichlerz sa mocno osadzone na Slowie Bozym i dzieki nim wiele ludzi jest przemienianych uwalnianych, i sklania ich do prawdziwej pokuty by pojednac sie z Bogiem i odnosic zwyciestwo w zyciu codziennym.
  Bycie w tym kosciele naczylo mnie jak radzic sobie w codziennym zyciu, (np jak zdobyc prace, jak skutecznie prowadzic biznes lub jak zazadzac swoimi finansami i wiele wlele innych zagadnien. Jestem wdzieczny Pastorowi i jego Zonie i innym liderom za wszelka pomoc, ofiarnosc i usluge jaka udzielali mi przez wiele lat w wiernosci.

  Nigdy nieslyszalem zadnej nauki o tzw NIEUTRACALNYM ZBAWIENIU. Mysle ze uslyszales od kogos jakas wypowiedz przekrecona lub wyrwana z kontekstu i to spowodowalo bledne zrozumienie. Otoz Zbawienie mozna utracic jesli zaniedbamy swoja relacje z Bogiem i w sposob swiadomy wyzekniemy sie Boga. Natomiast jesli podarzamy za Bogiem i jego nauka to nie utracimy zbawienia gdyz jestesmy usprawiedliwieni dzieki JEGO KRWI a nie dzieki naszej sprawiedliwosci czy perfekcji. Jezus powiedzial Kto wierzy we mnie ten MA ZYCIE WIECZNE. To znaczy ze gdy swiadomie powierzylem swoje zycie Jezusowi i wyznalem wiare w to ze On umarl za mnie, i zmartwychwstal dla mojego zycia to ten fakt pozostaje fundamentem i daje mi pewnosc ze cokolwiek by sie nie stalo ( czy nawet zginal bym nagle w wypadku) to wiem, ze wiem, ze wiem ze BEDE DALEJ Z JEZUSEM po smierci. Musimy zrozumiec ze zbawienie jest PRZEZ WIARE, A NIE Z UCZYNKOW, by sie kto nie chlubil. To nie jest nasza zasluga ani nie dzieje sie to dzieki jakims naszym staraniom czy dobrym zachowaniem lub etyce. Jesli wiec bedziemy nasze zbawienie opierac na naszych uczynkach to nigdy niebedziemy mieli pewnosci w zyciu chrzescijanskim gdyz my zawodzimy. Jesli nasze zbawieni i usprawiedliwienie oprzemy na Bozej Lasce to wtedy bedziemy mieli pewnosc ze Bog jest z nami przez caly czas dopuki przy nim trwamy.
  Kazdy z nas grzeszy i popelnia bledy i Bog wiedzac o tym postanowil usprawiedliwic i zbawic nas na podstawie jego suwerennego wyboru i Milosci ktora jest NIEZNISZCZALNA i BEZWARUNKOWA. Mysle ze ten obraz naswietla tobie pelniejszy obraz kwestii zbawienia. To jest to co mozna uslyszec na ”fundamentach wiary” (nauczaniach prowadzonych dla mlodych chrzescijan)

  1. Osadzasz bardzo ostro i taka sama miara mozesz zostac sadzony ty sam.
  gdyz stawiasz siebie w pozycji sedzi.To bardzo niebezpieczne. Bog jest sedzia.

  2.Jesli juz chcesz cos osadzic to dokladnie zbadaj temat i radze w tym przypadku pojsc do zrodla. Spotkaj sie z Pastorem Spichlerza i zapytaj o wszystko co ciebie nurtuje. przyjdz na naborzenstwa (przynajmniej kilka) one czesto sie roznia. Nie mozna wyciagac wnioskow na podstawie jakiegos jednego epizodu z naborzenstwa i budowac sobie opinie na temat calego Kosciola bo to jest nie madre. To ze na pewnego razu byl smiech na naboz to nie znaczy ze tak jest zawsze. Sam osobiscie uwazam ze z kazdej zeczy w kosciele mozna sobie zrobic religie czy to jest smiech czy placz czy nawet samo chodzenie do ksciola moze stac sie religijnym obrzadkiem nie majacym nic wspolnego z Bogiem.
  Chodzi o to zeby byc poddanym Bogu i jego dzialaniu. To on decyduje jak chce sie poruszac a nie my. Ludzie roznie reaguja na jego dotkniecie, czy poruszenie. Jedni placza drudzy smieja, inni sie trzesa, jeszcze inni czuja goraco n ciele, a sa tacy co sa spokojni i nie przejawiaja zadnych specjalnych ”fajerwerkow” poprostu czuja pokuj i Boza Obecnosc i delektuja sie Bogiem ktory jest bliski.

  Ja tez przezywalem Boze dotkniecia w rozny sposob i niebylo to zadne wymuszanie pastora czy cos na sile. To Duch Sw dziala w nas.
  NIE WAZNA JEST FORMA , WAZNY JEST EFEKT, CEL. Zmiast patrzec na to czy pastor nosi koloratke, zobacz jaki owoc przynoisla jego usluga. Dla nas nie powinno miec znaczenia wyglad ale efektywnosc. To czy Cel jaki wyznaczyl nam Jezus zostal osiagniety czy nie. To jest wazne. Dla mnie nie ma problemu i nie ma roznicy czy ksiac w sutannie lub pop prawoslawny glosi czy usluguje. Jesli jego gloszenie jest poparte Moca Boza i przynosi to zmiane w ludziach, to super.

  Mam pare pytan pod twoja rozwage.
  1. Czy zanim osadziles Kosciol ze jest sekta, sprawdziles dokladnie co oznacza ten termin i czy zrobiles wszystko by poznac prawde o danym kosciele? Slowo sekta ma w sobie bardzo negatywny wydzwiek i mozna tym obrazic kogos.
  2. Kto daje prawo tobie do obrazania ludzi w publiczny sposob, nazywajac Pastora pracownikiem szatana, lub insynuowanie ze jest klamca i manimulantem.
  3. czy twoj komentarz byl podyktowany szczera miloscia do Koscila Spichl. (w koncu to sa ludzie , nie diabel)
  4. czy dopuszczasz fakt ze Bog moze poruszac sie w sposob niekonwencionalny do ktorego nie jestesmy koniecznie przyzwyczajeni?
  5. Czy zdajesz sobie sprawe jakie konsekwencje niesie za soba ten osad? (w tym kosciele jest mlodych chrzescijan ktozy donali bozej przemiany i slyszac takie osady moga powaznie zachwiac ich wiare i moga doprowadzic do odejscia od Boga,)

  Przemysl sobie to wszystko gdy bedziesz sam na sam w modlitwie z Bogiem i odpowiedz sobie na te pytanie szczerze. Nie musisz tego robic publicznie.
  Jednak jesli dojdziesz do wniosku ze popelniles blad, wtedy wypadaloby przeprosic wszystkich i odwolac wszystko to co bylo niewlasciwe.

  Pozdrawiam

 45. karina said,

  31 października, 2010 @ 7:34 pm

  Spichlerz to sekta dzisiaj byłam tam poraz szósty|(chodze tam ponieważ mój znajomy chce sie nawrócic(z bycia męską dziwką) i w kazaniu Stepanov powiedział”Matka nie jest Twoją rodziną,zerwij kontakty z ludzmi którzy żle mówią o pastorach bo wtedy nie może na nich działac duch świety.To jest normalnie manipulacja ludzmi zagubionych,badz z jakims urazem psychicznym…namawiał wrecz do tego że tylko ludzie którzy przychodza do spichlerza sa jedną kochajacą sie rodziną i nic nikt inny ma sie nie liczyc,o co tu chodzi????-masakra jak tak można?????????Mamrocza w jakichs jezykach..A tydzien temu manipulował tym że dotykał ludzi za czoło i ci padali na ziemie używał hipnozy-czy to jest dozwolone oszukiwanie ludzi-kto nato pozwala?jak temu zapobiec????byłam przerażona wrecz co tam sie dzieje.Ludzie nie dajcie się takim ludzią.trzeba to nagłośnic może ktoś z tym coś zrobi wreszcie!!!!!

 46. wujo said,

  1 listopada, 2010 @ 10:36 am

  Czy możesz wskazać dzień tygodnia oraz tak plus minus godzinę, w której padły te słowa ? Spróbujemy poszukać i posłuchać Stepanova.

 47. Karina said,

  22 listopada, 2010 @ 8:25 pm

  Tak oczywiście 31 pażdziernik 2010,spotkanie zaczeło się o 13 oraz spotkanie wczorajsze w którym było o tym że jak jeden człowiek u nich się nawraca a drugi uświadamia go że robi źle (u,swiadamiam go w tym że to jest sekta psychomanipulacja)i spotkanie wczorajsze 21.11.2010 Masakra totalna masakra ale niestety mieszkamy w takim anie innym kraju gdzię odpowiednie urzedy i prawo nie mogą sobie z tym poradzic.Szkoda mi tych ludzi naprawde.Na ostatnim spotkaniu dowiedziałam się o tym że źle się dzieje na temet tego kościoła i ciągle modlą o to że Stepanov mówi sam nawet o tym że mówią złe rzeczy o tym kościele a nikt nie jest w stanie z tym problemem przyjsc do samego niego.Ja natomiast teraz bede próbowała się z nim umówic na spotkanie indywidualne i bede nagrywała tą rozmowe,bede miała przygotowaną liste pytan odnośnie tego zbioru a mam ich coraz więcej.Teraz równiez dowiedziałam się że spichlerz udziela ślubów nawet kiedy ktoś nie otrzymał prawnie rozwodu z poprzedniego małżeństwa,to jest jakies nie porozumienie Ludzie pomóżcie mi w tym aby sekty nigdy nie kierowały innymi osobami w tak naiwny i chamski sposób.Bede dążyła do tego aby ponieśli odpowiedzialnosc prawną/.

 48. Karina said,

  22 listopada, 2010 @ 8:26 pm

  jasne:) 31.10.2010 niedzielne spotkanie godz.10 oraz wczorajsze 21.11.2010 Masakra co tam sie dzieje.

 49. On 7 said,

  6 grudnia, 2010 @ 6:12 am

  Kiedys do Warszawy do koscioła Centrum Biblijne Jezus jest Panem przyjechał taki „namaszczony duchem” misjonarz, który uzdrawiał ludzi kopniakiem, a widownia obserwująca tę parodię skandowala chwała Panu Alleluja czy tak działa Duch Święty?

 50. On 7 said,

  6 grudnia, 2010 @ 6:17 am

  W historii tzw. Centrum Biblijnego były też takie epizody, że kiedy wynajmowali sale na jeden miesiąc i wlasciciele zobaczyli co sie tam dzieje wrzaski krzyki i ryki nazywane działaniem Ducha Swietego to po prostu nie przedłuzali im umowy najmu lokalu na nabożeństwa. Stad wędrowali oni po stolicy szukając swego miejsca w końcu prawdopodobnie po wielu zmianach i przetasowaniach większość wylądowała w spichlerzu, a częsć stało sie ateistami i siedzą świecie.

 51. On 7 said,

  6 grudnia, 2010 @ 6:27 am

  Inną historia jest historia pastora nie żyjącego Dawidowa z Koscioła Bożego w Chrystusie, który pewnego dnia zachorował i znalazł się w szpitalu podłączony do aparatury medycznej. W pewnym momencie oprzytomniał i zaczął pozytywne wyznawanie (zaklinanie rzeczywistości) odłączył się od aparatury medycznej wierząc , że ranami Chrystusa został uzdrowiony i zmarł. To wywołało chaos w w jego kościele wiele odejść, a jego zona czmychneła do USA lub Kanady i ma się dobrze żyjąc i wyznając ze Jej mąż został zabrany do nieba. to zdarzenie prawdopodobnie otworzyło ocy wielu sympatykom teologii sukcesu.

 52. petersinho said,

  6 grudnia, 2010 @ 3:45 pm

  na tym blogu jest blokada komentarzy, cenzura

 53. petersen said,

  6 grudnia, 2010 @ 3:46 pm

  Chcę powiedzieć, że w Biblii jest wiele przykładów głośnych modlitw. Jeżeli ktoś uważa, że to jest niewłaściwe, to jest nieposłuszny Biblii.

 54. purytanin said,

  6 grudnia, 2010 @ 7:28 pm

  na tym blogu jest blokada komentarzy, cenzura

  Na tym blogu jest blokada trollingu.

 55. natanael said,

  30 grudnia, 2010 @ 12:58 pm

  Petersen – ja akurat byłem na spotkaniach Spichlerza i niestety m.in z tego właśnie powodu jestem do tego co tam się dzieje krytycznie nastawiony bo zdecydowanie wykraczają poza to co zaleca Słowo Boże w 1Kor 14. Prosze przeczytaj na spokojnie ten rozdział i spróbuj obiektywnie ocenić w jego świetle to co sie dzieje na spotkaniach Spichlerza…

 56. Purus said,

  4 lutego, 2011 @ 8:44 am

  DNA napisał:
  „Staram się nie stosować słowa SEKTA, gdyż ma ono charakter wybitnie antychrześcijański. Już wczesny Kościół był w ten sposób określany przez wrogów, o czym zresztą można przeczytać chociażby w Dziejach Apostolskich 24:5,14; 28:22. W czasach dzisiejszych natomiast katolicy sektami określają np. społeczności ewangelikalne. Na określenie kościołów charyzmatycznych, a właściwie ultracharyzmatycznych, stosowniejsze byłoby używanie słowa KULT”.

  Purytanin też używa słowa „kult” w niewłaściwym znaczeniu, ale słowo „kult” w takim znaczeniu nie występuje w j. polskim:
  KULT (z internetowego słownika PWN):
  1. «cześć religijna oddawana Bogu, bóstwom, świętym osobom lub rzeczom»
  2. «ogół czynności i obrzędów religijnych będących zewnętrznymi przejawami tej czci»
  3. «szacunek i uwielbienie okazywane komuś lub czemuś»

  Używanie słowa KULT w innym znaczeniu to nowoczesny anglicyzm, w j. angielskim bowiem „cult” oznacza m.in.:
  a. A religion or religious sect generally considered to be extremist or false, with its followers often living in an unconventional manner under the guidance of an authoritarian, charismatic leader.
  b. The followers of such a religion or sect.

  Czyli:
  a) religia lub odłam religijny uważane za skrajne lub fałszywe, których członkowie żyją często w nietypowy sposób pod kierownictwem despotycznego, charyzmatycznego przywódcy;
  b) członkowie takiej religii lub odłamu.

  Jak widać, słowo to w powyższych dwóch znaczeniach należałoby oddać po polsku jako SEKTA, a nie jako KULT. Upraszam wiec wszystkich użytkowników polszczyzny o nieużywanie słowa „kult” w innych znaczeniu niż 3 podane wyżej za autorytatywnym źródłem PWN-owskim, inaczej bowiem zachwaszczamy piękny j. polski niepotrzebnymi wtrętami z angielszczyzny i utrudniamy zrozumienie naszej wypowiedzi innym użytkownikom polszczyzny. Z góry dziękuję:D

 57. petersen said,

  8 lutego, 2011 @ 2:57 pm

  natanael: co do głośnej modlitwy, to zachęcam do uważnego przeczytania 150 Psalmów.

 58. natanael said,

  21 lutego, 2011 @ 3:07 am

  petersen: przecież nie chodzi o głośną modlitwę tylko wszystkie inne ekscesy, nieporządek, jednogłośne mówienie a nawet wrzeszczenie innymi językami itd. itd. Choć i głośna modlitwa jak przybiera formę wrzasku nie świadczy ani o porządku ani o pokoju… A Psalmy mówią zwykle raczej o wołaniu, wzywaniu a nie wrzeszczeniu czy krzyczeniu co stanowi istotną różnicę… I te same Psalmy mówią również o wyciszeniu przed Bogiem….

 59. petersen said,

  23 czerwca, 2011 @ 11:26 am

  Co do wrzeszczenia, to już jest tylko i wyłącznie Twoja subiektywna ocena. Nie lubisz Spichlerza, więc tak to określasz. Z kolei ktoś ze Spichlerza nazwałby to wołaniem… Więc taki argument jest bez sensu. A co do wyciszenia, to w kościele tym są chwile wyciszenia – zwłaszcza podczas uwielbienia. Skoro o tym nie wiesz, to znaczy, że nigdy tam nie byłeś.

 60. witam5 said,

  22 lipca, 2011 @ 8:36 pm

  Powiem tak: obejrzyjcie, proszę ten filmik http://www.youtube.com/watch?v=0gaB4Du06eA&feature=related . Tylko Bóg zbawia, tylko Duch święty prowadzi do upamiętania. ( Jan. 2:25: „I od nikogo nie potrzebował świadectwa o człowieku; sam bowiem wiedział, co było w człowieku.”). Dla mnie ważne są owoce. Spichlerz jest młodym zborem, na pewno były/może są popełniane błędy – kto ich nie popełnia??? Brat Stepanow kocha Jezusa i ma serce do ewangelizacji. Tylko w Spichlerzu jest wezwanie do oddania się Jezusowi na każdym nabożeństwie (przynajmniej tak było do zeszłego roku). BH jakoś nie przyjechał a ja wierzę, że to za sprawą modlitw wstawienniczych za Zbory w Polsce, żeby Bóg zatrzymał napływ herezji. Jeśli więc leży Ci na sercu los Spichlerza, czy innych Zborów, to czas poświęcony na krytykę poświęć na wstawiennictwo o nich. Będzie nas więcej. Boża Łaska Cię zaskoczy.

 61. Sebeq said,

  3 sierpnia, 2011 @ 8:02 am

  Zgadzam się z niektórymi twoimi wątpliwościami Puritan. Rzeczywiście „święty śmiech” i niektóre inne praktyki w Spichlerzu są moim zdaniem nie potrzebne.

  Aczkolwiek, tak jak niektórzy tutaj wspominali, piszesz o KCWE jakby był to tylko sam Spichlerz, a tak nie jest! Jest np kościół w Gdańsku który jest naprawdę w porządku z wspaniałym pastorem na czele.

  Wszędzie znajdziemy błędy, moim zdaniem w KCWE największym jest właśnie tendencja do nieświadomego chyba wpuszczania New Age do kościoła np w postaci „coachingu”. Co jest moim zdaniem atakiem Szatańskim.

  Słyszałem Stiepanowa na żywo. Jest to bardzo sympatyczny facet i wiem, że rodzi dobre owoce. Nie chcę tu stawać w roli sędziego i tak jak pisałem, każdy popełnia błędy. Mnie od nauki Stiepanowa odpycha jego sposób głoszenia i też niektóre rzeczy o których mówi, np: że poza „kościołem” nie ma zbawienia a prawdziwy kościół to taki w którym znajdują się wszystkie wymienione w Piśmie funkcje prorockie, apostolskie itp. Kontrowersyjne stwierdzenie, bo znam kilku chrześcijan poza kościelnych w sensie organizacji a nie ciała Chrystusa nie mówiąc już o misjonarzach niekiedy całe życie spędzających poza ziemskimi kościelnymi organizacjami.

  W każdym razie KCWE jest denominacją bardzo niezależną jeśli chodzi o poszczególne zbory.

 62. Kaleb75 said,

  20 września, 2011 @ 6:20 pm

  Mam pytanie do osób, które uczestniczą w życiu kościoła „Spichlerz”
  Słuchałem kiedys Stiepanowa i powiedział, ze cytuje „trzeba zrobić czarną liste” z tego co pamietam, to chodziło o ludzi ktorzy nie uczestniczą w życiu kościoła tak jak on (Stiepanow lub moze Pan Jezus) sobie by tego życzył.
  Jezeli sie myle , to proszę mnie poprawić.
  Pytanie; Czy były te czarne listy i i na podstawie czego mozna proponować takie rzeczy???
  Wierze, ze ludzie sie nawracają w waszej społeczności i ze są dobre i złe rzeczy.
  Mysle, ze wszedzie mozna by było cos znalez niewłasciwego w funkcjonowaniu zborów.
  Kochajmy z całego serca naszego Pana i Zbawiciela a On bedzie odcinał gałązki które są niepotrzebne. Nie patrzmy ślepo na ludzi ;o)
  Badzmy jak ci ktorzy badają pisma po to by stwierdzić czy tak sie zeczy mają….
  Gorąco ściskam i pozdrawiam ;o)

 63. żywiec zdrój said,

  23 września, 2011 @ 5:35 pm

  Cyt. ” W każdym razie KCHWE jest denominacją bardzo niezależną jeśli chodzi o poszczególne zbory. ”
  Niestety ten czas odchodzi w przeszłość. Smutne to … ale co zrobić

 64. jehu said,

  9 grudnia, 2011 @ 6:31 pm

  Odnosnie zarzutu podstawiania ludzi przez Beny Hina powinny byc nieco szerzej omowione,jesli sie stawia zarzut tak powazny zarzut to nalezy wyraznie wykazac winę. KTO KIEDY UDOWODNIL I JAKIES WIARYGODNE SWIADECTWL

 65. Anonim said,

  9 grudnia, 2011 @ 11:34 pm

  Masz sporo faktów z życia Beny Hina i innych zwiedzinych ludzi na you tube,
  polecam obejrzec film http://www.youtube.com/watch?v=dqRleTujZew
  i cała serie filmow „Fałszywi Mesjasze”

  Pozdrawiam

 66. zycieuczy...szacunku said,

  9 grudnia, 2011 @ 11:47 pm

  witam serdecznie.
  musze wam powiedziec ze dobrze ze jest ten blog.
  sam bylem w spichlerzu kilka lat. praktycznie codziennie o tym wszystkim mysle, tzn o tym co sie tam dzialo i w jaki sposob. nie bede wnikal w doktryny, bo sa one dla mnie po prostu strata czasu. najwazniejsze sa owoce, jakie niesie ze soba spichlerz, bo to nie juz jeden czlowiek ale grupa osob, ktore robia to co robia i w czyim imieniu. troche czsu juz minelo wiec przynajmniej staram sie byc obiektywny…
  pastor AS jest osoba z cala pewnoscia nietuzinkowa, ktora badz co badz w imieniu boga stworzyla calkiem ruchliwy i zywy kosciol. jak wszedzie jest to kosciol osob ktore ida za bogiem, i mowiac wprost obibokow, ktorym jest tam wygodnie.czyli jak wszedzie. cos wam powiem drodzy ludziska..najwiecej to chyba na tym zyskuje monopolista na tym rynku czyli wiadomo jaki kosciol. i tak pewnie bedzie dalej ze powiedzmy cala smietanka protestancka bedzi sie roznic, o byle co, a wybaczcie za stwierdzenie pierdoly dalej sa i beda gloszone u monopolisty, gdzie zaraz po wyjsciu ze swiatyni maz wpada do domu i albo bije zone albo sie upija….lub jedno i drugie. sadze ze bardzo latwo jest osadzac. dla mnei byl to okres niesamowity, gdzie byli i dobrzy i zli ludzie, i gdzie obojga rzeczy doswiadczylem, z przewaga jednak zdecydowanie MILOSCI. milosci od tak z siebie czlowiek za wiele nie jest w stanie wykrzesac jesli nie ma relacji z bogiem. za moich czasow w tym kosciele byla. pewne rzeczy nie specjalnie mi sie podobaly, ale mozemy psioczyc i narzekac na byle co a najwazniejszy jest cel jakim jest przynajmniej dalej dla mnie zywy bog, co nie oznacza ze jestem idealny, bo zadna z osob na tym blogu nie jest. moja propozycja: zamiast jeczec i narzekac, zrobcie cos dla boga, ojczyzny, rodziny, przyjaciol. moze nawet wystarczy powiedziec kocham was, dobrze ze jestes.
  pozdrawiam serdeczne wszystkich po dwoch stronach barykady.

 67. Kuba said,

  26 września, 2012 @ 11:13 pm

  Purytanin – po prostu BOISZ sie jakich kolwiek odskokow od kosciola Katolickiego i ten paniczny strach wyraza sie panicznym brakiem akeptacji faktu ze istnieje w Polsce coraz wiecej protestankich kosciolow ktorych to naucznie odbiega ok katolickiej interpretacji Bibli. Czas wujac glowe z piasku. To ze czyjas interpretacja Biblii nie pokrywa sie z Twoja nie oznacza to ze sa oni „sekta” czy „kultem”. To sie nazywa WOLNOSC WYZNANIOWA.

 68. Magda chrzescijanka said,

  15 listopada, 2012 @ 8:38 pm

  wiec…
  nie wiem czy byles w Spichlerzu drogi Blogerze,ale… ja bylam 4 razy przez 3 lata mojego nawrocenia. jestem katoliczka bardzo otwarta na ekumenizm. mysle,ze to, co kiedys napisal Jan Pawel II jest absolutna prawda: w swojej religii starajmy sie znalezc byc jak najbradziej gorliwi, a wtedy wszyscy z roznych wyznan spotkamy sie pod krzyzem Jezusa. ja bardzo lubie Spichlerz. to fantastyczny kosciol, gdzie ludzie naprawde biblijnie,z serca wilebia Jezusa- calym cialem, calym serce(uwilebiaja jak Dawid, uwielnienie z Psalmow).
  a teraz sprostowania. Stepanow nie nosi zadnej koloratki, mozesz byc pewny i spokojny. „latwe uwierzenie” oparte jest na liscie do rzymian (10,9)- „jesli ustami swoimi wyznasz i w sercu swoim uwierzysz,zeJezus jest Panem osiagniesz zbawienie”. co jest pierwsze? „ustami swoimi wyznasz”… poza tym zbawienie jest z laski, tylko i wylacznie przez krew Jezusa Chrystusa wylana na krzyzu. mowiac,ze Jezus jest Panem twojego zycia oddajesz Jemu cale zycie, swoje plany. Przyjmujesz zbawienie, ofiare Jezusa do swojego zycia, pozwalasz na uzdrowienie, uwolnienie. wszyscy wiedza,ze Jezus dokonal zbawienia dawno, na krzyzu. w tym momencie podejmuja decyzje,ze chca zmienic swoje zycie i przychodza do Niego, ‚wylewaja przed Nim swoje serca”.
  nie mam pojecia skad masz info o Bennym Hinnie, to jakies dziwne informacje. nim sie blizej nie interesuje,ale szczerze mowiac nie wydaje mi sie,zeby to byla prawda.
  zbiorowa modlitwa jezykami- hhmmm… to niestety dowod,ze nie znasz kontekstu Biblii. Pawel pisze o tym,ze na spotkanaich bardzo wielu ludzi chcialo mowic, prorokowac i sie strasznie dlugo schodzilo, moze byly przepychanki. musialabym na ten temat posluchac jeszcze raz nauczania(kiedys go sluchakam) i dlatego sw. Pawel stawia ograniczenia. ale nie chodzilo o zbiorowa modlitwe jezykami.
  a swiety smiech… Duch Swiety nie ma ludzkich ograniczen. Jezus byl namaszczony Duchem radosci, olejem radosci. jesli mamy Jego Ducha to On nam tez daje swoja radosc. :Bog przebywa w chwale swojego ludu”-psalm 22. kiedy uwielbiasz, pisze o glosnym uwilbieniu- biblijnym, to wtedy przychodzi Boza obecnosc. wtedy ludzie czesto sa uzdrawiani, wtedy zaczynaja sie smaic, atmosfera sie zmienia.
  i pytanie jeszcze: skad niby iwesz, w jaki sposob dziala Bog? zobacz jak dzialal w Biblii. ONn ciagle czyni rzeczy dziwne:) Kto poznal Jego zamysly???
  kiedy moj kolega powiedzial glosno, przy ludziach,ze Jezus jest Panem jego zycia odzyskla zdrowie. byl chory na kurza slepote, lekarze nie wiedzieli dlaczego, wszytskie witaminy byly ok. tego dnia wyszedl wieczorem z domu i widzial wszytskie drzewa, wczensije nie widzial po zmroku.
  pozdrawiam

 69. Tomasz said,

  19 listopada, 2012 @ 10:59 pm

  Tak łatwo powiedzieć „nie sądźcie” …. Bóg nakazuje nam r o z sądzać, wręcz ćwiczyć się w rozsądzaniu. Magda chrześcijanka była 4 razy przez 3 lata w Spichlerzu. Ja – może 4 razy opuściłem spotkania przez 2 lata. Pastor AS nosi koloratkę jak inni pastorzy ale przy specjalnych okazjach typu ślub. Jednak wiele osób teraz odchodzi ze Spichlerza z różnych powodów. Ostatnio naucza się, że wierżących obowiązuje przestrzeganie 10 Przykazań a to jest przegięcie z punktu widzenia protestantyzmu. Jak to jest w KK już nie pamiętam. Grunt, że Chrystus jest końcem Zakonu, przez Zakon nikt nie będzie zbawiony a list do Galacjan wyjaśnia to dokładnie. Mamy nie grzeszyć, Jezus zostawił nam 2 przykazania. Niestety zaczynam się skłaniać do opinii że Spichlerz to nie jest do końca biblijne miejsce.

 70. natanael said,

  27 listopada, 2012 @ 8:43 pm

  Tomasz, W Warszawie jest inny zbór KCHWE (ul.Kutnowska 16b, niedziela g.11.00) który już dawno twierdził, iż nie wspólpracuje ze Spichlerzem bo ma takie same wątpliwości jakTy…

 71. Pastor said,

  31 stycznia, 2013 @ 12:33 pm

  Przypadkowo trafilem tu, szukajac blog mojej żony. Zdziwilem się ile nieprawdy piszą o mnie tutaj. Wyrwane z kontekstu to,ze Jezus stał się Bogiem na przyklad. Wierze , ze Jezus jest w 100% Bogiem i człowiekiem! Nad Jordanem był napelniony pełnia do służby. Mozna poszukac kazan i wywnioskowac, że wierze inaczej, niz tutaj piszesz. Tomasz, 10 przykazań uczyłem pod kontem nowonawroconych, bo wielu z nich myśli , ze seks z obca Zona jest ok, a kradzież w razie potrzeby tez jest akceptowalna. Prawo prowadzi do Chrystusa. Nie polegam na prawie, a na Jezusie! Prawo bylo dane do poznania grzechu, a laska do uwolnienia od grzechu. Przykro, ze t. zw. purytanin zachowuje się jak poganin. Bo trzeba było mnie spytać, czy wierze w to czy tamto. A nie budowac na urywkach moich wypowiedzi. Przecedzasz komara, a polykasz wielblada!

 72. purytanin said,

  1 lutego, 2013 @ 4:24 pm

  Pastorze szanowny,
  Ja niczego nie wyrywałem z kontekstu, ani nie znam pańskich nauk odnośnie Bóstwa Jezusa. Zacytowałem jedynie fragment wypowiedzi z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Warszawie (czyli z pańskiej denominacji). Był tam kiedyś zamieszczony artykuł o zborze Spichlerz, a w artykule tym padły słowa:

  nie jestem w stanie w żadnym stopniu zaakceptować jako chrześcijańskiej nauki, że Jezus nie urodził się w pełni Bogiem, musiał spodobać się Bogu poprzez swoje przykładne życie, i dzięki temu Bóg obdarzył go nad Jordanem pełnią Ducha czyli pełnią Bóstwa

  Tekst zatytułowany: „Dlaczego nie jestem w Spichlerzu”
  Na stronie: http://www.kchwe.waw.pl/czytelnia.html

  Więc jeśli ktoś podał nieprawdziwe informacje, to admin jednego ze zborów KCHWE, ale to on powinien napisać sprostowanie, a nie ja, bo ja tylko cytowałem jego wypowiedź.

  Jestem otwarty na słowa krytyki i jeśli gdzieś się pomyliłem, to chętnie mogę edytować swoje wypowiedzi, ale proszę mi najpierw wykazać gdzie połykam wielbłąda, bo moim celem jest jedynie przestrzegać przed niebiblijnymi wierzeniami i praktykami.
  Z uszanowaniem,
  Purytanin

 73. Wojtek said,

  1 lutego, 2013 @ 8:13 pm

  Nie polegam na prawie, a na Jezusie! Prawo bylo dane do poznania grzechu, a laska do uwolnienia od grzechu.

  Bardzo rzadko czytam takie dziwne rzeczy,przecież nasz Pan nauczał Prawa Bożego i mówił, że mamy być sprawiedliwsi niż uczeni w Piśmie i faryzeusze.
  Prawo Boże jest wykładnią sprawiedliwości dla człowieka od naszego Boga.
  Owocem uwolnienia nas przez Mesjasza od grzechów jest życie zgodne z Prawem Bożym.Tu nie może być mowy o bezprawiu.

  Mt 5 (17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim.
  A kto je wypełnia i uczy wypełniać , ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (20) Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. (21) Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. (22) A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie……
  (27) Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! (28) A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa….

  Wypełnianie przez nas przykazań Bożych nie jest narzędziem do zbawienia, na pewno zaś jest jego wynikiem.
  Tanach prowadzi nas do właściwego Mesjasza,jednak Jego przyjście nie unieważnia jakiegokolwiek ze słów wypowiedzianych przez naszego Boga.
  .

 74. Tomasz said,

  11 lutego, 2013 @ 6:28 pm

  Pastorze. Słyszałem Twoje kazanie o przykazaniach gdzie powiedziałeś że najpierw pokazujemy nowo nawróconym Prawo a potem Jezusa. Kilka razy słyszałem z twoich wypowiedzi że nie napominasz nawet jak widzisz grzech a to nie jest zgodne z Biblią. Około połowy ludzi odeszło ze Spichlerza, niektórzy ze złych pobudek a niektórzy nie mogli się zgodzić z nauczaniem. Z resztą nauczanie jest od dłuższego czasu takie samo: płaćcie, słuchajcie pastora, przebaczajcie, nie plotkujcie. I od nowa w innej kolejności. Zostali Sami Swoi albo niedoświadczeni ludzie co myślą że wystarczy chodzić na spotkania i przytakiwać. Zostali też Cenni ale nie będę się nad tym zatrzymywał publicznie. Nie jest dobrze. Niewiele się zmieniło po przyjeździe Suzette Hatting która mówiła bolesną prawdę. Miała przyjechać i jakoś nie przyjechała. A Ryszard Krzywy który tak Ci przysłodził już przyjeżdża drugi raz. Jesteś świadomym człowiekiem i nie będziesz miał wytłumaczenia przed Bogiem. Szkoda bo miałem nadzieję że się rozwiniecie, odejdziecie od chorego nauczania co w pewnym sensie się stało i usługiwanie JEZUSOWI będzie w Spichlerzu na pierwszym miejscu.
  Tomasz

 75. Tomasz said,

  11 lutego, 2013 @ 6:45 pm

  Ps: Na stronie Spichlerza jest informacja, że R Krzywy jest „prorokiem na urzędzie”. Bardzo proszę o informację kto decyduje, że ktoś jest :na urzędzie albo nie. Nie pytam napastliwie ale jestem ciekawy kto ma autorytet żeby porozumieć się w takiej ważnej sprawie. Dziękuję.
  Tomasz

 76. andy said,

  25 lutego, 2013 @ 10:57 pm

  Znam kilka osób ze Spichlerza i muszę przyznać, że są bardzo oddani Bogu. To czy mają jakieś dziwne nauki, czy nie, to nie wiem. Być może są trochę odjechani, ale mają dużą gorliwość dla Boga. Nieomylność nie jest dowodem bycia prawdziwym sługą Chrystusa. Każdy popełnia błędy. Natomiast to, co mnie zbudowało kiedy byłem na 1 spotkaniu Spichlerza, to kiedy pastor publicznie przepraszał i korzył się przed ludźmi. Ja widziałem dobre owoce ich służby, a jeśli w czymś przeginają, to Bóg jest sędzią, a nie ja. Myślę, że dobrze jest oczyszczenie od grzechu zacząć od siebie samego, a nie od innych.

 77. K said,

  20 Maj, 2013 @ 12:08 am

  Jak dobrze że Jezus, już teraz, nie wycina w pień wszystkich złych, bo któż by się ostał, łącznie ze mną.
  jak dobrze że Bóg jest sprawiedliwy i cierpliwy i wszyscy mamy szansę się w nim nawrócić z niejednego naszego grzechu (niejednego !!!!).
  jak dobrze że Bóg powierzył każdemu jakieś talenty, i każdego rozliczy z osobna z ich pomnażania.
  jak dobrze że to ludzie którzy są razem w Jezusie – tworzą kościoły, a nie pastorzy sami jedyni je tworzą, fajnie jesli ludzie poczuwają się do pełnienia służb w swoich kościołach – odciążając przy tym pastorów.

  Jak dobrze że pastorzy nie są Herosami (swoistym perpetum-mobile), bo po cóż byłby nam Bóg, Jezus. Jak dobrze że pastorzy są zwykłymi ludźmi – bo możesz nim zostać także ty czy ja.

  Chwała Bogu za Stepanova, Sosulskiego, Przeradowskiego, Ciesiółkę, Szarca, Włocha…. Mnie, Ciebie… Chwała Bogu za to ze pomimo tego iż jesteśmy inni on chce nas poznać z Sobą Samym, Chwała Bogu za to że każdy ma możliwość indywidualnego poznania Jego.

  Nie, nie każdy ma tą możliwość, dlatego jest wiele jeszcze pracy, ale robotników mało…

 78. Tomasz said,

  29 Maj, 2013 @ 7:36 pm

  Chwała Bogu za tych, którzy wskazują na Jezusa, trzymają się Bożej nauki i nie służą MAMONIE. Chwała Bogu, za tych, którzy napominają i mówią o PRZYNOSZENIU OWOCU UPAMIĘTANIA. A ci, którzy zwodzą, manipulują i bardziej troszczą się o kasę niż o namaszczenie ,,, tych rozliczy SAM BÓG

 79. Gabriel Alexander said,

  31 Maj, 2013 @ 1:00 am

  Nie sądźmy, abyśmy nie byli sądzeni, bo nie nam sądzić, ale po owocach poznawać mamy, kto idzie dobrą drogą, a nie po tym na jaką ta droga wygląda.

 80. Emka said,

  1 czerwca, 2013 @ 9:02 am

  „Nie sądźmy…” to ulubiony werset wszelkich manipulantów (wyrywany z kontekstu), którzy zapominają, że mamy ROZSĄDZAĆ! Do wielu protestanckich społeczności wchodzi zwiedzenie i ten, kto jest świadomy powinien głośno o tym mówić. Do Spichlerza weszło zwiedzenie chociażby przez fakt, że ich grupa uwielbienia brała w zeszłą niedzielę udział w spotkaniu. ekumenicznym na zaproszenie chyba jakiegoś popa. O pozostałych „numerach” niech mówią inni

 81. kesja said,

  1 sierpnia, 2013 @ 10:47 am

  Nie podoba mi się to, że autor artykułu publikuje go, natomiast nie zadbał o dokładne sprawdzenie czy rzeczywiście każda teza jest prawdziwa. Przecież tu chodzi o dobre imię jakiegoś zboru, a nie tylko o to. Ktoś dopiero co przychodzi do zboru, a wejdzie na taką stronę i przestraszy i nie będzie chciał mieć więcej nic do czynienia z chrześcijaństwem. Przecież u nas w Polsce jeszcze jest w społeczeństwie takie myślenie „to co niekatolickie to sekta”. Więc tym bardziej powinno ostrożnie podchodzić się do tematu i sprawdzić DOKŁADNIE. Ja osobiście jestem z bardzo konserwatywnego zboru podobnego do baptystycznego. Ale mam właśnie jeden zaprzyjaźniony kościół z KChWE, do którego wpadam-i jest zdrowy, konserwatywny, nauczanie oparte na Słowie, pieśni uwielbiające zupełnie nie są koncertem; dalecy od jakiejś emocjonalności; dużo modlący się-wychwalają i uwielbiają Boga nie dźwiękami „popowo-rockowej muzyki”, ale słowami uwielbienia. Są po prostu normalni. I mniej nowocześni niż niektóre zbory, które widziałam. Jest tam dobre nauczanie o Łasce i o pokucie, radykalności w pójściu za Bogiem. Pastor nie wywyższa się, nie jest gościem, któremu biją brawo; jest jednym z nich-jak brat rodzony. Normalny zbór. Wydaje mi się, że jest nawet mniej charyzmatyczny niż sam zielonoświątkowy. WIĘC ZAMIESZCZANIE CZEGOŚ PUBLICZNIE, A NIESPRAWDZENIE DOKŁADNIE JEST NAPRAWDĘ ZŁYM CZYNEM, SZKODLIWYM DLA WSZYSTKICH ZBORÓW. Można by Cię do sądu zabrać za pomówienia, za szerzenie nieprawdy, szkalowanie czyjegoś imienia – przez swoje niedopatrzenia czy zaniedbanie mógłbyś mocno być ukaranym. Ale zbory czegoś takiego nie robią. Więc radziłabym – wykasuj artykuł lub chociaż pewne zdania w nim. Ja bym w ogóle nie umieszczała takiego artykułu. Wierzący i tak wiedzą, a ci, którzy popadają w herezje raczej przyjmą to za atak. Ale gdy umieszczasz to publicznie na powierzchni, gdzie mają dostęp nie tylko zbory,ale i niewierzący to tak jakbyś procesował się po sądach wśród niewierzących – i to przyniesie też taki szkodliwy skutek; oni nie zapamiętają, że taki i taki konkretny człowiek, ale że zbór, ewangeliczni, itp. i źle to zapamiętają, źle będą to rozumieć, i może to być przeszkodą dla nich do przyjścia do koscioła, do słuchania Ewangelii, mogą potem śmiać się ze zborów,że są głupie, że walczą między sobą, itp lub będą utożsamiać wszystkie z tym jednym. Niestety robisz złą robotę. Pozdrawiam w Panu.

 82. purytanin said,

  3 sierpnia, 2013 @ 10:39 pm

  Ten artykuł nie jest o KChE, a o zborze Spichlerz. Zawarłem w nim wypowiedzi wypowiedzi pastora KChE nt. Spichlerza z artykułu „Dlaczego nie jestem w Spichlerzu”. Artykuł ten zwraca uwagę na pewien istotny fakt: w ewangelicznym chrześcijaństwie istnieje wiele zwiedzeń, herezji i fałszywych nauczycieli. Takimi osobami są pastor Stepanow oraz promowany przez niego Benny Hinn. Jest to oczywiste dla każdego zdrowo myślącego chrześcijanina i nie widzę potrzeby, by to tłumaczyć. Ale jak ktoś ma jakieś wątpliwości, to polecam wysłuchać kazanie pt. „Kultura usprawiedliwiania” – Andrzej Stepanow: http://przer.wrzuta.pl/audio/1tVAE4kLNBi/08_andrzej_stepanow_-_kchp_2012_jesienne_doladowanie w której „pastor” mówi, że mówienie ludziom, że są grzesznikami i potrzebują zbawienia to błąd (35:40).

 83. witam 5 said,

  26 sierpnia, 2013 @ 3:16 pm

  Zgadza się! Co więcej, mówi się w Spichlerzu, że wystarczy, ze się wierzy w Jezusa to AUTOMATYCZNIE jest się zbawionym. A to herezja („demony też wierzą i drżą!!!). Pastor kilka razy, jeszcze przed moim wyjściem, powtarzał, że „tu = w Spichlerzu wszyscy NA PEWNO będą zbawieni.

 84. normalna said,

  8 października, 2013 @ 5:45 pm

  Dla mnie to zwykła sekta która wyłudza od ludzi pieniadze.Przeciez taki pastor musi utrzymac z czegos zone i dzieci a ludzie sa tak głupi i naiwni ze we wszystko uwierza.

 85. Tomasz said,

  24 grudnia, 2013 @ 12:13 pm

  Na szczęście nie wszyscy są tacy głupi! Z ponad dwustu osób zostało ok 50-60, więc nieźle. Jest nowy pastor z Jezus Jest Panem, nowe logo, Stepanow ma nową funkcję apostoła (?!) i … tylko nowego poruszenia Ducha Swiętego brak. Błogosławionych Świąt dla wszystkich.

 86. Wojtek said,

  4 stycznia, 2014 @ 12:06 pm

  Jestem w KCHWE Kielce – Benny Hinn to fałszywy nauczyciel, wilk w owczej skórze – SŁUGA szATANA.

 87. darek said,

  18 stycznia, 2014 @ 11:31 pm

  Witam! Zgadzam się w 99.99 procentach z purytaninem w każdej kwesti nie tylko dotyczącej spichlerza! Ale najlepszy,najbardziej obiektywny i najbardziej szczery był komentarz Kariny! Nie wiem czy zwrocilscie uwagę na to ze Karina pisząc komentarz była osoba niewierzącą! Mam nadzieje ze juz poznała JEZUSA . Proponowałbym modlitwę o Karine. Pozdrawiam!

 88. kazik said,

  25 sierpnia, 2014 @ 9:20 am

  Autor tego artykułu nie wie o czym pisze. Nie zna pastora Andrzeja Stepanowa i nie potrudził się aby dokładniej zapoznać się z Jego Biblijnym nauczaniem. Do posługi Stepanowa na pewno przyznaje się Bóg. Nie wiem czy do autora tego artykułu. Jezus napominał abyśmy nie osądzali pozornie. Aby poznać i napisać coś potrzebna jest jednak wiarygodna wiedza.

 89. Tomasz said,

  30 sierpnia, 2014 @ 8:12 am

  Zwłaszcza, kiedy ponad połowa ludzi odeszła! Po OWOCACH poznacie, po owocach!

 90. Anonim said,

  7 lipca, 2015 @ 8:43 pm

  Witam, przy okazji krytyki Benny Hinna, jako „szarlatana”, to, choć nie wspieram go, chciałbym dać przykład naszego Pana, kiedy przyszedł w rodzinne strony, to nie niewielu było uzdrowionych z powodu ich niewiary, więc Jezusa też należy nazwać szarlatanem?
  Czy jeśli w Polsce nie funkcjonuje powszechnie i skutecznie dar uzdrawiania to mamy pastorów szarlatanów? Czy autor tego blogu kładzie ręce na chorych i oni są uzdrawiani? (…bo takie znaki powinny towarzyszyć tym, którzy uwierzyli). Tu należałoby coś powiedzieć o indywidualnym i zbiorowym uzdrawianiu. Ale o tym może innym razem. Pozdrawiam

 91. Tomasz said,

  22 lipca, 2015 @ 9:05 pm

  Obejrzyj choć kilka jego filmów na YT. Na tych spotkaniach nie Jezus jest wywyższony, ale Hinn, Poza tym on sam mówi herezje. Pozdrawiam

 92. Anonim said,

  20 listopada, 2015 @ 1:44 pm

  Drogi człowieku (bo chyba nie bracie) ujawnij się pokaż jakieś owoce swojego życia. Robienie służby z opluwania innych ludzi to chyba największe zwiedzenie w jaki człowiek może trwać. Bóg nie potrzebuje obrońców (takich jak ty). On sam się obroni. Nawróć się i wierz Ewangelii a nie bądź ofiarą swojej własnej teologii.

 93. Marcin777 said,

  16 lutego, 2016 @ 12:46 am

  Brawo, Purytan !! To jest bluźniercze miejsce.. A ten cały Ukrainiec ryje banie ludziom niebiblijna nauka.. Jakim w ogóle prawem kobieta może nauczać mężczyzn i być pastorem kościoła.. ? Już samo to jest kompletnie niebiblijne.. Nareszcie ktoś z jajami, ktoś kto odważył się powiedzieć cała prawdę o tym żałosnym, niebiblijnym miejscu.. Jeszcze raz wielkie brawa dla Ciebie, bracie !!!

 94. Beniamin said,

  16 marca, 2016 @ 12:24 am

  ty Purytan czy jak ci tam? jaki grzech widzisz w śmiechu ludzkim albo wyciu czy nawet szczekaniu? widocznie sam boisz sie wszystkiego i zyjesz w lęku przed zwiedzeniem – czyli nie masz prawidłowych fundamentów duchowych, na twoim miejscu zająłbym sie soba a nie protestancką propagandą lęku i strachu, Skąd wiesz jaki jest duch święty, dlaczego go ograniczasz do swojego wyobrażenia? ogarnij się, Bóg jest nieograniczony, jesli zechcesz naprawde to da sie Tobie poznać tylko przestań go ograniczać fałszywą doktryną i swoim myśleniem, duch święty przybywa nikt nie wie skąd i wieje dokąd chce. Do Marcin 777 – „w Chrystusie nie masz Greka ani Zyda, kobiety ani mężczyzny” – takim właśnie prawem nowotestamentowym kobieta może usługiwać jak mężczyzna i niczym to sie nie różni – poczytaj sobie biblie a nie hejtujesz kobiety, czego tu się bać??? Tym którzy chcą zbudować właściwe fundamenty polecam posłuchać Artura Cerońskiego na yt, jedyny ktory ma właściwe podejście do tematu na dzień dzisiejszy…, Wielu dzisiaj żyje pod zakonem zapominajac ze zakon dzisiaj nie obowiązuje i nie działa i nie ma go juz, tak samo jak 10 przykazań, „wszystko mi wolno”- mowi św. Paweł, więc wolno także śmiać się i płąkać, wyć i krzyczeć, skakać i tańczyć, szczekać miałczeć i kwiczeć jak ktoś chce….. dla Boga a on odbierze sobie chwałę i to jest sprawa pomiędzy Nim a człowiekiem, to takie proste wszystko jest

 95. purytanin said,

  17 marca, 2016 @ 10:36 pm

  jaki grzech widzisz w śmiechu ludzkim albo wyciu czy nawet szczekaniu? widocznie sam boisz sie wszystkiego i zyjesz w lęku przed zwiedzeniem – czyli nie masz prawidłowych fundamentów duchowych, na twoim miejscu zająłbym sie soba a nie protestancką propagandą lęku i strachu

  Już ktoś w Biblii zachowywał się jak zwierzę – a był to Nabuchodonozor, którego Bóg ukarał chorobą psychiczną na okres 7 lat za swoją pychę. Juda tak opisał ludzi, którzy w imię głoszenia chrześcijastwa, głoszą wszystko, tylko nie prawdę Bożego Słowa.

  Judy
  (4) Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, na których od dawna wypisany został ten wyrok potępienia, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego obracają w rozpustę i zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa.

  Skąd wiesz jaki jest duch święty, dlaczego go ograniczasz do swojego wyobrażenia?

  Biblia mówi jaki jest Duch Święty. Jest On święty. A to znaczy, że tak wpływa na ludzi, aby zachowywali się w przyzwoity i uporządkowany sposób, a nie jak na jakiejś popijawie:
  „albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju” 1 Koryntian 14,33

  Tym którzy chcą zbudować właściwe fundamenty polecam posłuchać Artura Cerońskiego na yt, jedyny ktory ma właściwe podejście do tematu na dzień dzisiejszy…

  Czy tym właściwym podejściem jest zachowywanie się pijak, który upił się do nieprzytomności? https://www.youtube.com/watch?v=jevR0mqe0wA&feature=em-uploademail

 96. Stec said,

  20 marca, 2016 @ 8:56 am

  Z przerażeniem czytam, to co napisał Beniamin. Dochodzę do wniosku, ze ludzie o takich poglądach zasłużyli na takich „nauczyciel” jak Cejroński, oni po prostu chcą być tak nauczani, to nie jest kwestia, że oni się w coś wplątali.
  I parę uwagę, jestem „charyzmatykiem”, poglądy tego fourm – w części – uważam za błędne – świadectwo nawrócenia Cejrońskiego zrobiło na mnie wrażenie, ale nie już to co robi obecnie Pan Cejroński.

 97. Robert said,

  8 października, 2017 @ 9:35 am

  Moja droga z Panem Jezusem rozpoczeła się 25 lat temu od bardzo prostej, szczerej i osobistej modlitwy. Od tamtej pory towarzyszy mi wewnętrzny pokój odnośnie tego że jestem zbawiony Bożym dzieckiem. Dokładam wszelkich starań aby moje życie i mój charakter upodabniał się do mojego Mistrza. Moje postępowanie jest wynikiem i potwierdzeniem mojej wiary w Pana Jezusa. Ale początkiem była ta prosta modlitwa. Mój drogi uważaj na słowa jakie wypowiadasz bo z każdego nieużytecznego słowa rozliczy nas Bóg.

 98. Rafał Kowalski said,

  9 lutego, 2020 @ 5:39 pm

  Pastor Andrzej Stepanow wydał publiczne świadectwo/ oświadczenie iż 3 lata temu czytając List do Rzymian przeżył duchową przemianę. Zrozumiał czym jest łaska, przyznał, że źle głosił nauczając zakonu- legalizmu i z całego serca przeprosił wszystkich. Nagrywa nową teologie na kanale Hiper ! Łaska na you tube, wjedź tam i przekonaj się sam.

 99. LIPHARDT Lesław said,

  23 kwietnia, 2020 @ 3:23 pm

  Bardzo łatwo innych osądzacie to jest dopiero szatańskie postępowanie przyjęcie Jezusa jest biblijne a pokuta metanoia allbo uświęcenie to dalszy etap w życiu chrześcijanina .a kim wy jesteście lepiej sprawdzajcie swoje praktyki religijne resztę zostawcie Bogu bo tylko On zna ludzkie serca


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: