Dzień Reformacji (Marcin Luter)

Z okazji Święta Reformacji publikuję wypowiedzi Marcina Lutra, które wyjaśniają dlaczego zaistniała Reformacja.

– Tutaj w moim pokoju przygotowywałem moje wykłady na temat Listu św. Pawła do Rzymian. I myślę, że w końcu znalazłem tutaj prawdę. A kiedy ją znalazłem, było to tak jakby Bramy Niebios otworzyły się dla mnie. Rzymian 1:17 „iustitia enim Dei, iustitia enim Dei, „Bo usprawiedliwienie Boże w niej bywa objawione, z wiary w wiarę, jak napisano: A sprawiedliwy z wiary żyć będzie”.

–  A więc?

– Wikariuszu, czy znajdujemy tutaj coś z relikwii? Przez wiarę żyje człowiek i przez nią uczyniony jest prawym. Nie przez to co czyni dla siebie, czy będzie to adoracja relikwii, śpiewanie mszy, pielgrzymki do Rzymu, wykupowanie przebaczenia za swoje grzechy. Ale przez wiarę w to, co Bóg uczynił już dla niego poprzez Swojego Syna.

– Doktorze Marcinie, jeśli pozostawisz jakiegoś chrześcijanina by żył tylko przez wiarę, jeśli zabierzesz wszystkie dobre uczynki, wszystkie chwalebne rzeczy, które lekceważysz jakby były tylko rysami, to czym zastąpisz te rzeczy?

– Chrystusem. Ludzie potrzebują tylko Jezusa Chrystusa. Sprawiedliwy z wiary żyć będzie – wyłącznie!

http://www.youtube.com/watch?v=P-wi0kcLLr0&feature=related

„Doktorze Luter, przyznałeś, że te Pisma są twoje. Powiedz nam, czy nadal obstajesz przy tym co napisałeś, czy też jesteś przygotowany do odwołania tych pism i wierzeń, które są w nich zawarte?”

„Proszę o wybaczenie jeśli brakuje mi manier obowiązujących w tym sądzie. Nie zostałem wychowany w królewskich pałacach, ale w odosobnieniu klasztoru. Zostałem poproszony o odwołanie tych pism, ale są one różnego rodzaju.

W niektórych opisywałem wiarę i dobre uczynki, jeśli miałbym je odwołać, to wypierałbym się zaakceptowanych chrześcijańskich prawd. W innych, atakowałem papiestwo. I żeglarzy, którzy udręczali świat chrześcijański i niszczyli dusze i ciała innych ludzi. Jeśli miałbym odwołać te pisma, byłbym jak peleryna, która zakrywa zło. Najspokojniejszy cesarzu, szlachetni panowie, ja jestem tylko człowiekiem, a nie Bogiem, ale muszę bronić siebie jak czynił to Jezus Chrystus kiedy powiedział: „Jeśli powiedziałem źle, zaświadcz co”.

„Marcinie Lutrze, nie odpowiedziałeś na pytanie, daj nam prostą odpowiedź: Czy wyrzekniesz się, czy nie wyrzekniesz się?”

„Prosisz o prostą odpowiedź, oto ona: Jeżeli nie możesz przekonać mnie przez Pismo, i nie przez papieży albo sobory, które często sprzeciwiały się przeciwko sobie. Jeżeli nie zostanę przekonany, że jestem w błędzie, to jestem zobowiązany do moich wierzeń z Biblii. Moje sumienie jest jeńcem Słowa Bożego. Pojść przeciwko sumieniu nie jest ani dobre, ani bezpieczne. Dlatego więc, nie mogę, ani nie wyrzeknę się. To jest moje stanowisko. Nie mogę mieć innego. Boże dopomóż mi. Amen.”

4 Komentarze

 1. zwiastun said,

  31 października, 2009 @ 11:07 pm

  Myślę, że zainteresuje Cię piosenka Jacka Kaczmarskiego, którą z okazji Święta Reformacji odkopał autor bloga „Róbmy swoje!”:

  http://zwiastun.wordpress.com

  Pod podanym adresem znajdziesz także dwa artykuły przygotowane specjalnie z okazji Święta Reformacji. Życzę wytrwania w służbie Bogu, zapewniam o modlitwach i sam o nie proszę!

 2. purytanin said,

  1 listopada, 2009 @ 9:31 am

  Szkoda tylko, że tkwi pan w kulcie odrzucającym boskość Jezusa.
  Jeśli odrzucasz Jezusa jako Boga, to czekają cię wieczne męki w piekle.

 3. zasadze said,

  1 listopada, 2009 @ 10:29 pm

  Zapraszam na spotkanie z tej okazji. Przedstawienie teatralne pt. „Sceny z życia Marcina Lutra” i koncert pieśni reformacyjnych informacja w linku http://www.muzeumolsztynek.com.pl/

 4. Anonim said,

  2 grudnia, 2011 @ 6:12 pm

  To straszne, Marcin Luter mowi ze wierzy w Boga a potem odrzuca to co jest powiedziane w Pismie Swietym, co to za wiara w swoje widzi mi sie!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: