Efezjan 1:5-10

(5) w miłości przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej,
(6) ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej, którą nas obdarzył w Umiłowanym.
(7) W nim mamy odkupienie przez krew jego, odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski jego,
(8) której nam hojnie udzielił w postaci wszelkiej mądrości i roztropności,
(9) oznajmiwszy nam według upodobania swego, którym go uprzednio obdarzył,
(10) tajemnicę woli swojej, aby z nastaniem pełni czasów wykonać ją i w Chrystusie połączyć w jedną całość wszystko, i to, co jest na niebiosach, i to, co jest na ziemi w nim.

w miłości. Fraza ta należy do początku w. 5, ponieważ wprowadza ona do boskiego motywu Bożego celu w elekcji.

1:5 przeznaczył nas dla siebie do synostwa. Ludzcy rodzice mogą obdarzyć zaadoptowane dziecko swoją miłością, środkami i dziedzictwem, ale nie mogą obdarzyć go swoimi odróżniającymi cechami. Ale Bóg w cudowny sposób daje Swoją własną naturę tym, których wybrał i tym, którzy Mu zaufali. Czyni On ich Swoimi dziećmi na obraz Swojego boskiego Syna i daje im nie tylko bogactwa i błogosławieństwa Chrystusa, ale również Jego własną naturę

1:6 ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej. Ostatecznym celem elekcji do zbawienia jest chwała Boga. którą nas obdarzył w Umiłowanym. „Którą” odnosi się do do boskiej łaski (niezasłużonej miłości i przychylności), która uczyniła możliwym, żeby grzesznicy zostali zaakceptowani przez Boga poprzez zastępczą śmierć i przypisaną prawość dostarczoną przez Jezusa Chrystusa. Wierzący są umiłowanymi Boga tak jak Jezus, ponieważ są w Nim zaakceptowani

Gdy gangsterzy porywają dziecko jakiegoś bogatego człowieka, żądają okupu. My byliśmy porwani przez diabła. Żeby wyrwać nas z jego mocy, Bóg musiał zapłacić okup. To nie był jakiś tani okup. Nóg musiał oddać Swojego Syna, aby nas odzyskać.

1:7 odkupienie przez krew jego. Użyte tutaj pojęcie odnosi się do płacenia wymaganego okupu dla Boga, by uwolnić osobę z niewoli. Ofiara Chrystusa na krzyżu zapłaciła opłatę za każdą wybraną osobą zniewoloną przez grzech i wykupiła im z niewolniczego targu nikczemności. Opłatą za odkupienie była śmierć.

1:7b, 8 odpuszczenie grzechów…w postaci wszelkiej mądrości i roztropności. Odkupienie przynosi nieograniczoną łaskę Boga (Rzym. 5:20) i przebaczenie grzechu. Przynosi to duchowe zrozumienie, które zostało dane w boski sposób.

1:10 Aby…zgromadził (BG). Na końcu historii świata wszyscy wierzący zostaną zgromadzeni razem przez Boga w tysiącletnim królestwie, które zostało tutaj nazwane „nastaniem pełni czasów”, co oznacza wypełnienie się historii (Obj. 20:1-6). Następnie Bóg zgromadzi dla Siebie wszystko w wiecznej przyszłości i zostanie stworzone nowe niebo oraz nowa ziemia (Obj. 21:1 i nast.). Wszechświat będzie całkowicie zjednoczony pod Chrystusem.

Na podstawie MacArthur Study Bible

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: