Co z tymi, którzy nie usłyszeli?

Biblia jest absolutnie jasna na temat tego czy niewierzący w Chrystusa mogą zostać zbawieni:

Ja jestem droga i prawda i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie. (Jana 14:6)

I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni. (Dzieje 4:12)

Co w takim razie z ludźmi, którzy nigdy nie usłyszeli Ewangelii? Dlaczego mają być potępieni, skoro nie mieli nawet szansy na uwierzenie? Cóż, Biblia mówi, że oni poznali Boga, lecz nie uwielbili Go i nie złożyli Mu dziękczynienia.

19 Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.

20 Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę (Rzym.1)

Zamiast tego uciekali od Boga i wyparli prawdę o Nim ze swojego umysłu:

Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności. (Rzym 1:21)

Czy Bóg jest sprawiedliwy w potępieniu tych, którzy nie wiedzieli o istnieniu Boga, a mimo to lekceważyli Go? Według Biblii nie istnieją tacy ludzie. Każdy człowiek żyjący na świecie zadecydował odrzucić prawdę o Bogu i wszyscy się od Niego odwrócili plecami. Zamiast szukać prawdy o Nim, zaczęliśmy szukać szczęścia bez Boga. Dlatego każdy jest winny przed Bogiem. Dlaczego zatem Bóg daje jednym szansę na usłyszenie Ewangelii, podczas gdy inni nie mają tej możliwości? To już leży w Bożej łasce. Bóg okazuje miłosierdzie tym, którym zechce. Bóg mógłby potępić wszystkich, ale jest On miłosierny dla niektórych, a sprawiedliwy dla wszystkich.

Nic nie może sprzeciwić się Jego woli i jeśli chce posłać misjonarza w najbardziej niedostępny zakątek ziemi, to uczyni to. Bóg nie posyła Swoich głosicieli, aby „wyrównać szanse na zbawienie”, ale posyła ich wyłącznie na Swoją chwałę. Wielu usłyszy Ewangelię, wybrani uwierzą.

3 Komentarze

 1. On gość said,

  22 listopada, 2010 @ 1:49 pm

  To jest tylko Fragment Listu do rzymian Rozdział r tego listu odpowiada na t pytanie ale te teksty nie pasuja do teologii Puritana wiec je pominął

 2. On gość said,

  26 lutego, 2011 @ 7:00 pm

  To jest tylko Fragment Listu do rzymian Rozdział 2: tego listu odpowiada na to pytanie, ale te teksty nie pasują do teologii Puritana wiec je pominął ( sprytne posunięcie) może jeszcze wyślesz postulat do wydawców Biblii by nie drukowali jej z tymi fragmentami.

 3. On protestant said,

  7 marca, 2011 @ 6:47 pm

  Puritan napisał: „Wielu usłyszy Ewangelię, wybrani uwierzą”.

  To zdanie jest bzdurą kompromitującą całe nauczanie Puritana. Po coż Ci ktorzy są przeznaczeni na opał do piekła mieliby słyszeć ewangelię skoro ona do niczego im jest nie potrzebna bo Bóg ich nie wybrał do zbawienia tylko stworzył na opał do piekła?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: