Przewodnik dla niewierzących cz. 1 (Jim Elliff)

Co Bóg myśli o mnie?

Odpowiedź na to pytanie może cię zdziwić i zawieść. Ale zawiedzenie jest potrzebne. Jeżeli całkowicie nie zrozumiesz sytuacji, w jakiej znalazłeś się przez grzech, to nigdy nie będziesz wdzięczny za to, co Chrystus uczynił dla ciebie; On umarł i zmartwychwstał, abyś stał się Chrześcijaninem. Pomyśl o tym w ten sposób: lekarz nigdy nie może ci pomóc, jeżeli najpierw nie zrobi diagnozy. Musisz usłyszeć najpierw złą nowinę. Jednak korzyść z wniosków tej nowiny to kwestia życia i śmierci.
Pierwsze dwa rozdziały są na temat osoby jaką jesteś bez Chrystusa. W trzecim rozdziale przeczytasz o Bożym gniewie wobec tych, którzy nie przychodzą do niego na Jego warunkach. Nikt się jeszcze nigdy nie nawrócił do Chrystusa bez poznania i uczucia głębokiego obrzydzenia wobec grzechu i desperackiej potrzeby Chrystusa.
Podczas czytania proś Boga, aby pomógł ci zrozumieć problem grzechu i Bożej sprawiedliwości wobec niego.
Rozdział 1
A więc jaki jest problem?

Dobrze znanemu chrześcijańskiemu filozofowi, Francis Schaeffer’owi zostało zadane pytanie: „Jeśli miałbyś tylko jedną godzinę w pociągu, aby podzielić się z kimś dobrą nowiną o Chrystusie, jak byś to zrobił?” Odpowiadając Schaeffer rzekł: „Spędziłbym czterdzieści pięć minut pokazując mu problem, a ostatnie piętnaście minut pokazując mu rozwiązanie”.
Masz problem? Może nie jest to łatwe dla ciebie do spostrzeżenia. Jeżeli masz dobrą relację rodzinną, dobrą pracę, dobre oceny w szkole i masz dobre plany na przyszłość, to możesz myśleć, że żaden problem nie istnieje. Ale on jednak istnieje! Twój problem jest pomiędzy tobą a Bogiem i jest tak poważny, że może spowodować stratę wszystkiego co masz na całą wieczność.
Możesz teraz nie czuć tego problemu. Człowiek może być potępiony jako winny, ale może czuć się jako niewinny, tak jak osoba, która ma raka, ale go nie czuje i nawet nie wie, że go ma. Istnieje prawdziwe poczucie winy oraz emocjonalne poczucie winy. Lecz jakichkolwiek emocji doświadczamy i jakiekolwiek dylematy przechodzimy, Bóg nam pokazuje, że mamy przeogromny problem.
Co jest więc tym problemem?
Pismo Święte używa kilku słów oraz fraz, aby pomóc nam w zrozumieniu tego problemu. Po pierwsze Biblia mówi, że jesteś MARTWY, nie chory, nie mocno chory, nie chory do stopnia śmierci, ale MARTWY! Według Biblii rezultatem grzechu dla każdego z nas jest duchowa śmierć. „Dusza, która grzeszy umrze!” (Księga Ezechiela 18:4). „Ale zapłatą grzechu jest śmierć…” (List do Rzymian 6:23). Prawdę mówiąc Biblia mówi, że my już od urodzenia jesteśmy grzesznikami! (Psalm 51:5; Rzymian 5:19).
Bóg nas uczy w Biblii, że każda osoba od urodzenia jest chodzącym trupem! Możesz wyglądać na żywego na zewnątrz, ale w środku jesteś martwy wobec Boga. Tylko Chrystus może nas ożywić. A więc stara przypowieść, która porównuje zbawienie do Chrześcijanina, który rzuca linę tonącej osobie nie jest prawdą. Jest gorzej niż myślisz! Nie toniesz, leżysz na wznak na dnie oceanu!
Po drugie Biblia mówi że jesteś ŚLEPY. „Nawet jeśli nasza Ewangelia jest zasłonięta, to jest zasłonięta dla tych, którzy giną, którym bóg tego świata zaślepił umysły…” (II Koryntian 4:3-4). Tak jak osoba w mrocznej jaskini nie może widzieć przed sobą swej dłoni, gdy nie ma światła, tak samo ty nie możesz zobaczyć Chrystusa bez Bożej interwencji. W świecie ślepców każdy wyobraża sobie swoją własną rzeczywistość, ale nigdy nie ujrzy prawdy, dopóki Bóg nie oświeci jego serca.
Biblia mówi, że jesteś ZGUBIONY. W piętnastym rozdziale Ewangelii Świętego Łukasza Jezus opowiada przypowieść o zagubionej owcy, o zagubionej monecie, i o zagubionym synu. Nie ma nic gorszego jak być zagubionym. Tak jak człowiek zaślepiony w śnieżnej burzy, choć myśli, że każdy zakręt jest bezpieczny w danym momencie, to jednak każdy zakręt jest śmiertelny.
Biblia mówi także, że jesteś potępiony. To znaczy że jesteś pod Bożym sądem za swoje nieposłuszeństwo wobec Niego. „…ale ten, który nie wierzy jest już potępiony…” (Ewangelia Świętego Jana 3:18). Bóg potępia każdą niewierzącą osobę do piekła, nawet jeśli on lub ona mieszkają w najdalszym zakątku świata. Bóg tak czyni ponieważ niewierzący zgrzeszyli przeciwko poznaniu Boga, które im dał w swoim stworzeniu (przeczytaj List do Rzymian rozdział pierwszy).
Próbuję ci powiedzieć, że masz problem, i jest to problem takiego rodzaju że może być tylko rozwiązany z pomocą, która pochodzi z zewnątrz. Jako martwa osoba nie możesz ożywić siebie samego, jako ślepa osoba nie możesz siebie uzdrowić, jako zagubiona osoba nie możesz sam znaleźć prawidłowej drogi, jako potępiona osoba nie możesz sam siebie usprawiedliwić ze swojej winy. Masz problem i tak naprawdę sam w sobie nie masz rozwiązania, chyba że rozwiązanie przyjdzie od kogoś innego…
Próby rozwiązania tego problemu o własnych siłach są niemożliwe. Znany Pastor z 17 wieku, George Whitefield kiedyś powiedział: „Co? Dostać się do nieba o własnych siłach? To tak jakbyś spróbował wspiąć się na księżyc na linie z piasku!” Po prostu nie możesz uczynić tego, czego Bóg żąda od ciebie.
W jaki sposób Bóg rozwiązuje twój problem? Po pierwsze, on ukochał ciebie już od wieczności, zanim ciebie stworzył. Pomyśl o tym! Jakże cudowną rzeczą jest wiedzieć, że Bóg od wieczności kochał kogoś takiego jak ty! „Ukochałem ciebie wieczną miłością” (Księga Jeremiasza 31:31).
Następnie Bóg zsyła swojego Syna, Jezusa Chrystusa, aby zapłacił za twój grzech umierając w twoim miejscu na krzyżu. „Ale Bóg pokazuje swą miłość wobec nas w tym, że kiedy byliśmy jeszcze grzeszni, Chrystus umarł za nas”(Rzymian 5:8). Poprzez śmierć Chrystusa pełna zapłata za grzech jest oferowana tym, którzy do Niego przychodzą. W ten sposób Boża sprawiedliwość jest wypełniona, a ty dostajesz przebaczenie. Dlatego Chrystus jest nazwany Zbawicielem lub Wybawicielem.
W końcu, On zabiega o ciebie poprzez Swojego Ducha, pokazując ci twój grzech, pouczając ciebie na temat zbawienia i przyciągając ciebie do piękności i cenności Chrystusa (zobacz Ewangelia Świętego Jana 16:9-11; 6:44-45). Chrystus staje się dla ciebie nie do odparcia! Biblia mówi że nawet wiara, którą posiadasz jest darem od Boga (List do Efezjan 2:8-9).
Ty masz problem, a Bóg ma rozwiązanie; jedyne rozwiązanie.
Osoby, które doświadczyły tego rozwiązania, są nazywane wierzącymi. Oni wierzą, że Bóg ukochał ich od wieczności. Wierzą że zastępcza ofiara Jezusa na krzyżu była za nich. Chrystus jest dla nich nie do odparcia, a chodzenie za nim największym przywilejem we wszechświecie. Posiadają wiarę w Chrystusa i w to, co On dla nich uczynił. Ufają Chrystusowi, nie patrząc na siebie, ale tylko na Niego. Oni wierzą.
„Dlatego dla was, którzy wierzycie, On jest cenny” (I List Świętego Piotra 2:7).

PURSUING GOD
A Seeker’s Guide
Jim Elliff
Christian Communicators Worldwide

Tłumaczenie: Michał Gomułka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: