Schizofrenia

Na forum ewangeliczni.forumowisko wywiązała się ciekawa dyskusja na temat schizofrenii. Całą dyskusję można przeczytać tutaj: SCHIZOFRENIA

Moje zdanie nt. jest takie:

Choroby psychiczne według Biblii są często związane z wpływem demonicznym:

Mat. 17
(14) I gdy przyszli do ludu, przystąpił do niego człowiek, upadł przed nim na kolana, (15) i rzekł: Panie, zmiłuj się nad synem moim, bo jest epileptykiem i źle się ma; często bowiem wpada w ogień i często w wodę. (16) I przywiodłem go do uczniów twoich, ale nie mogli go uzdrowić. (17) A Jezus odpowiadając, rzekł: O rodzie bez wiary i przewrotny! Jak długo będę z wami? Dokąd będę was znosił? Przywiedźcie mi go tutaj. (18) I zgromił go Jezus; i wyszedł z niego demon, i uzdrowiony został chłopiec od tej godziny.

Obłęd i pomieszanie zmysłów może być karą Bożą:

Ppw 28
(28) Porazi cię Pan obłędem i ślepotą, i przytępieniem umysłu

Daniela 4
(30) W tej chwili spełniło się słowo na Nebukadnesarze: Wypędzony został spośród ludzi i jadał trawę jak bydło, a rosa niebieska zraszała jego ciało, a jego włosy urosły jak u orłów pierze, a jego paznokcie jak u ptaków pazury. (31) A po upływie dni ja, Nebukadnesar, podniosłem oczy ku niebu; a gdy znowu rozum mi powrócił, wtedy błogosławiłem Najwyższego, a Żyjącego wiecznie chwaliłem i wysławiałem, gdyż jego władza jest władzą wieczną, a jego królestwo z pokolenia w pokolenie. (32) A wszyscy mieszkańcy ziemi uważani są za nic, według swojej woli postępuje z wojskiem niebieskim i z mieszkańcami ziemi. Nie ma takiego, kto by powstrzymał jego rękę i powiedział mu: Co czynisz? (33) W tym właśnie czasie powrócił mi rozum i dostojność i powróciła mi moja okazałość na chwałę mojego królestwa; moi doradcy i moi dostojnicy szukali mnie i znowu przywrócono mnie do godności królewskiej i dano mi jeszcze większą władzę.

Choroby psychiczne często związane są z poczuciem winy (a więc jest to choroba duszy). Jeden dyrektor zakładu psychiatrycznego powiedział, że gdyby jego pacjenci pozbyliby się poczucia winy, 99% z nich mogłaby od razu wyjść na wolność.

Natomiast np. choroba Alzheimera wcale nie musi być wynikiem grzechu, cierpią na nią np. osoby, które uległy wypadkowi. Czyli nie musi być to choroba duszy, a mózgu, czyli tylko doczesnego intelektu.

Jeśli dana choroba to wynik zniewolenia demonicznego, to uważam, że nawrócony człowiek nie będzie jej miał, bo zły duch nie może mieszkać razem z Duchem Świętym.

Dlatego zaburzenia psychiczne u nawróconych nie zdziwiłyby mnie (jak np. depresja czy zaburzenia intelektu), ale w schizofrenii doszukiwałbym się wpływów demonicznych.

————————————————————————

Co Jezus radził w przypadkach zniewolenia demonicznego?

Mat 17

(21) Ale ten rodzaj nie wychodzi inaczej, jak tylko przez modlitwę i post.

 

8 Komentarzy

 1. Marnota said,

  14 grudnia, 2011 @ 8:37 pm

  Co to za wpływ demoniczny, który można całkowicie usunąć lekiem…

 2. purytanin said,

  15 grudnia, 2011 @ 5:57 pm

  Znasz taki przykład by osoba chora na schizofrenię i została całkowicie wyleczona lekiem? Ja nie. Ale są za to ludzie, których uzdrowił Jezus: http://ewangeliczni.forumowisko.net/schizofrenia-vt641,100.htm

 3. Gustaw said,

  16 grudnia, 2011 @ 9:43 pm

  A coz to za argument, ze skoro schizofrenia jest niewyleczalna i trzeba brac leki do konca zycia, to znaczy, ze jest do zdemonizowanie. Znaczy cukrzyk tez opatany, tak? Zaraz powiecie, ze depresja to tez opetanie, co?
  Wiecej pokory. Lepiej nic nie mowcie, niz takie glupoty wypisujecie. Wiekszosc chrzescijanstwa to tylko gadanie, gadanie, gadanie, osadzanie, osadzanie, osadzanie, wymadrzanie sie, wymadrzanie, wymadrzanie. O kant stolu potluc taki chrystianizm.

  Pozdrawiam
  Gustaw, brat schizofreniczki

 4. Marnota said,

  17 grudnia, 2011 @ 8:54 pm

  Znam – ja, i wiele innych osób. Czy myślisz, że halucynującym, bełkoczącym schizofrenikiem jest się do końca życia?
  Tylko jednostkom nie pomagają żadne leki.

 5. Marnota said,

  17 grudnia, 2011 @ 8:56 pm

  PS. Schizofrenikiem, może być osoba, której nawet o to nie podejrzewasz, bo nie każdy schizofrenik bełkocze, drze się, czy jest agresywny.

 6. 31 stycznia, 2012 @ 9:59 pm

  Tzw. choroba psychiczna może być narzędziem w rękach Pana oraz również może być dana od Boga danej jednostce, aby ta opamiętała się i ujrzała Światło Chrystusa. Znam takie przypadki. Co ciekawe po przyjściu do Jezusa choroba niemalże całkowicie ustępuje. Z tego co mi wiadomo pozostają śladowe jej ilości, aby dany człowiek znów nie kombinował i nie zapomniał, kto jest Jego Zbawicielem i Bogiem. Nie uważam tego za opętanie, poza tym akurat w kwestii diabła i demonów zapatruję się na sposób chrystadelfiański. Długi temat. Tutaj napisałem ogólnie bardzo w skrótach myślowych.

 7. Tomasz said,

  11 września, 2012 @ 10:19 pm

  najpierw wypadałoby zapoznać się z tym, jak rozpoznaje się schizofrenię, jakie są jej objawy. Nie w każdym wypadku dochodzi do „pomieszania klepek”. Są takie postaci schizofrenii, w których podstawowym objawem jest stępienie emocjonalne (nie odczuwa się żadnych emocji) przy zachowanym prawidłowym myśleniu i zachowaniu. Podanie leku/ów często (choć nie zawsze) skutkuje cofnięciem się objawów nawet takich jak słyszenie głosów, widzenie duchów.

 8. Anonim said,

  30 września, 2013 @ 5:46 pm

  Prosze opublikowac moje zwierzenie Mio komentarz dziekuje


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: