Wiara

Gdy  zapytamy większość ludzi w naszym kraju czy wierzą w Boga, usłyszymy: Tak, wierzę że jest Bóg. Pytanie jednak brzmi: co ci ludzie rozumieją przez pojęcie wiary. Spójrzmy najpierw na słownikową definicję wiary:  „nadawanie dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia, w warunkach braku wystarczającej wiedzy”. Pytanie więc brzmi: jaka wiara podoba się Bogu?

Dla wielu ludzi Bóg to ktoś odległy, który wymaga by w Niego  wierzono, ale ukrywa Swoją obecność przed ludźmi, tak że wiara w Niego wydaje się czymś trudnym. Przeciętny człowiek powie: „Myślę, że jest Bóg, ale nie mam pewności, dowiemy się tego po śmierci”. Ale Biblia mówi, że nawet demony mają większą wiarę niż tacy ludzie, bo złe duchy są pewne tego, że Bóg istnieje. Więc jakiej wiary Bóg oczekuje?

Bóg oczekuje od nas pewności: „A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy” (Heb. 11,1). Czy apostoł Tomasz miał wiarę w zmartwychwstałego Pana? Nie, uwierzył dopiero wtedy, gdy na własne oczy zobaczył żywego Jezusa i dotknął Jego ran. Uwierzył, bo zobaczył. Innymi słowy, miał pewność, że Jezus zmartwychwstał, bo Go zobaczył. Ale Bóg chce byśmy byli tego pewni mimo tego, że Go nie widzieliśmy.

W co zatem mamy uwierzyć? “Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają”. Mamy wierzyć, tj. być pewni, że Bóg istnieje i da życie wieczne tym, którzy Go znajdą. A znajdą Go tylko ci, którzy szukają Go z całego serca. Jeśli zatem masz pewność, że Bóg przebaczył twoje grzechy, masz wiarę, która podoba się Bogu. Sama nadzieja na to, że Bóg wpuści się do nieba, bo zrobiłeś to lub tamto, to próżna i złudna nadzieja, która może poprowadzić twoją duszę na wieczne zatracenie. Więc nie zwlekaj, lecz szukaj Boga z całego serca, a na pewno Go znajdziesz, bo Bóg zagwarantował to Swoim słowem: A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem, objawię się wam – mówi Pan – odmienię wasz los… (Jer. 29, 13-14)

1 komentarz

  1. Marian z Głuchołaz said,

    22 listopada, 2012 @ 8:12 am

    Wiara powinna być: chrystocentryczna.chrystologiczna,prawdziwa ,nieobłudna=autętyczna.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: