Szalona miłość – modlitwa

Czytam książkę „Szalona miłość” autorstwa Francisa Chana. Pastor zboru Cornerstone Church w Simi Valley, w Kalifornii napisał tę książkę, aby pomóc chrześcijanom pogłębić ich relację z Bogiem. Ku swemu zdziwieniu, zarobił na niej miliony dolarów. Wszystkie zarobione pieniądze przekazał potrzebującym ludziom na całym świecie. Gdy niektórzy znajomi mówili, że to szalone by nie zostawić sobie trochę zarobionych pieniędzy w razie nagłego wypadku, Chan odparł: „A czy głodujące dzieci w Afryce lub dzieci w Azji zmuszane do prostytucji to nie jest nagły wypadek?” Autor w ten sposób kończy wstęp do swojej książki: „To niezwykłe przynależeć do grupy ludzi, którzy przyjmują raczej biblijny niż konwencjonalny tok myślenia, być częścią wspólnoty, w której radykalizm staje się normą”.

Francis Chan rozpoczyna swoją książkę stwierdzeniem, że potrzebujemy zmienić nasze wyobrażenie o Bogu. Traktujemy Boga jako kogoś odległego, który niczym surowy ojciec karze nas za złe uczynki i ewentualnie nagradza nas za dobre. Ale to zdaniem Chana nie jest pełny obraz Boga. Według autora znudzenie chrześcijańskim życiem bierze się właśnie z niezrozumienia tego kim jest Bóg oraz czego On od nas wymaga.

W pierwszym rozdziale swojej książki Chan próbuje wyjaśnić na podstawie Biblii na czym powinna wyglądać modlitwa i z czego powinna ona wypływać. W tym filmiku [kliknij tutaj] tłumaczy, że aby właściwie się modlić, trzeba poznać to kim jest Bóg i rozważyć jak wielkie są Jego dzieła. W książce zachęca on do obejrzenia filmiku [kliknij tutaj], aby podziwiać wielkość skupisk galaktyk. Ogrom bożego stworzenia ma wzbudzać w nas postawę podziwu, którą powinniśmy przenosić również do naszego codziennego życia. Skoro Bóg chce nam pokazać Swoją potęgę, to widocznie ma w tym jakiś cel – skoro może stworzyć wszystko, może On też radykalnie odmienić nasze życie, nasze modlitwy i nasze postępowanie.

Autor argumentuje, że jeśli będziemy pamiętać kim jest Bóg i jaki jest Jego charakter, nie będziemy traktować naszego chrześcijańskiego życia jako pusty obowiązek, jako listę „zrób to, ale nie rób tego”. Poznając naturę Boga, nasza relacja z Nim będzie wypełniona miłością i podziwem dla Jego Osoby. Innymi słowy, w Bogu mamy wszystko, i kiedy sobie to uświadomimy, nie będziemy potrzebowali innych rzeczy, abyśmy czuli się spełnieni. Jeśli zamiast rutynowej modlitwy, często bezmyślnie powtarzanej lub wkładając w nią niewiele wysiłku, zaczniemy rozważać atrybuty Boga takie jak Jego świętość (czyli doskonałość i odmienność od grzesznych istot), wiekuistość (czyli, że nigdy nie było momentu, w którym nie istniał), wszechwiedzę (czyli zna On wszystkie nasze uczynki i myśli), wszechmoc (czyni On wszystko, to co chce), sprawiedliwość (czyli Jego nieskończona nienawiść do grzechu – która jest tak wielka, że musiał ukarać Swojego Syna, aby nam przebaczyć), jeśli przed naszą modlitwą będziemy rozważać te cechy Boga, modlitwa będzie nie tylko ekscytującym przeżyciem, ale Bóg będzie mógł nas zmieniać zgodnie ze Swoim zamierzeniem.

Apostoł Jan wpadł w zachwycenie, gdy w duchu został przyprowadzony przed Boży tron. I to powinna być również nasza postawa, gdy przychodzimy przed Boży tron w modlitwie:

Apokalipsa 4
(2) I zaraz popadłem w zachwycenie. A oto tron stał w niebie, na tronie zaś siedział ktoś; (3) a Ten, który na nim siedział, podobny był z wyglądu do kamienia jaspisowego i karneolowego, a wokoło tronu tęcza, podobna z wyglądu do szmaragdu. (4) A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony. (5) A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych. (6) Przed tronem także jakby morze szkliste podobne do kryształu; a w pośrodku, wokoło tronu cztery postacie pełne oczu z przodu i z tyłu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: