Dyscyplina zborowa

Apostoł Paweł napisał, że należy wykluczyć ze zboru kogoś, kto mieni się bratem, a żyje w jawnym grzechu:

1 Koryntian 5

  1. Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą, lub oszczercą, lub pijakiem, lub grabieżcą, żebyście z takim nawet nie jadali.

Warto się zastanowić czy tylko wymienione grzechy powodują wyłączenie ze społeczności chrześcijańskiej. A co np. jeśli ktoś podaje się za chrześcijanina, a jest w związku z kimś z innej religii (np. z muzułmaninem)? A co jeśli ktoś ma dziewczynę/chłopaka z Kościoła katolickiego? Jak traktować taką sytuację? Wiemy z Biblii, że wchodzenie w związki z takimi osobami jest nieposłuszeństwem jasnemu nakazowi biblijnemu:

2 Koryntian 6

  1. Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?
  2. Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym?

http://www.sacred-texts.com/chr/calvin/cc40/cc40011.htm

Jan Kalwin na temat 2 Koryntian 6,14:

Paweł mówi o jarzmie bezbożności, czyli o współudziale w pracy, w której chrześcijanie nie mogą legalnie uczestniczyć. Zgodnie z tą zasadą małżeństwo jest również zakazane, ponieważ jest pułapką, w której zarówno mężczyźni jak i kobiety są wplątani w zgodę z bezbożnością; ale chodzi mi o to, że doktryna Pawła jest zbyt ogólna w naturze by stosować ją jedynie do małżeństwa, bo mówi on tutaj o uciekaniu od bałwochwalstwa, co również jest powodem, dla którego mamy zakaz zawierania małżeństw z nikczemnymi.

Oczywiste jest, że jak ktoś już jest w małżeństwie, to Biblia nakazuje pozostać w małżeństwie. Ale niektóre zbory związki np. z katolikami traktują jako dawanie złego świadectwa i wykluczają takie osoby ze zborów, dla innych natomiast nie jest to wielki problem. Dlaczego tak się dzieje? Czy może chodzi o to, że niektóre zbory stają się coraz bardziej liberalne, czy związki z niewierzącymi nie są zły świadectwem dla świata?

Przy okazji polecam artykuł: http://www.gotquestions.org/Polski/Dyscyplina-zborowa.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: