Pierwsza i druga trąba Apokalipsy

W poprzednim artykule wykazałem niezwykły zbieg okoliczności związany z trzecią trąbą Apokalipsy (piołun zwyczajny w języku ukraińskim to roślina czarnobyl, od której miasto Czarnobyl wzięło swoją nazwę). Jeśli trzecia trąba Apokalipsy już minęła (a wychodzi na to, że tak), oznacza to, że pierwsza i druga trąba również musiały minąć. Zastanówmy się więc co mogło być tą pierwszą trąbą:

Apokalipsa 8

 1. I zatrąbił pierwszy. I powstał grad i ogień przemieszane z krwią, i zostały rzucone na ziemię; i spłonęła jedna trzecia ziemi, spłonęła też jedna trzecia drzew, i spłonęła wszystka zielona trawa.

Kiedyś zastanawiałem się: skoro Biblia przepowiedziała wiele wydarzeń z historii ludzkości (takich jak diaspora żydowska po całym świecie oraz ponowne ustanowienie państwa Izrael), to czy nie powinna również zapowiedzieć tak ważnego wydarzenia historycznego jakim była II Wojna Światowa? Czy Jezus pokazując Janowi wizje przyszłości omieszkał pokazania mu największej jatki w historii ludzkości? To właśnie ta wojna zmieniła ład polityczny świata i umożliwiła zachodnim mocarstwom ustanowienia granic dla ojczyzny Żydów. A więc jeśli wojna ta została przepowiedziana na kartach Biblii, to czy ósmy rozdział Objawienia Jana może o niej mówić?

Pamiętajmy, że Jan używał słownictwa, którym posługiwali się Izraelici w pierwszym wieku. Nie było wtedy słów takich jak samolot, bomba czy karabin maszynowy. Musiał użyć słów, które znał, aby opisać niecodzienną rzeczywistość, którą dane mu było zobaczyć w wizji.

W 7 wersecie czytamy o gradzie i ogniu zmieszanym z krwią, które zostały zrzucone na ziemię. Zawsze intrygowało mnie to: jak krew może spadać na ziemię? Może oczywiście być to krew ptaków. Ale ptaki raczej nie tracą krwi w powietrzu – ludzie owszem. W samej tylko Bitwie o Anglię zginęło ponad 3000 pilotów. Co w nowoczesnej wojnie wyglądem przypomina grad? W samym tylko Dreźnie zginęło 25 000 ludzi od nalotów bombowych i wynikłych z nich pożarów. Natomiast jak wytłumaczyć spłonięcie drzew oraz całej trawy? Czy kiedykolwiek nadejdzie czas, w którym cała trawa na całym świecie zostanie spalona? To raczej brzmi absurdalnie. Oczywiście, że chodzi o spalenie dużych połaci ziemi na określonym obszarze. Wiele państw biorących udział w wojnie stosowało taktykę spalonej ziemi. Na przykład podczas inwazji Hitlera na Związek Radziecki Stalin rozkazał spalić całą trawę na zachód od Stalingradu. – ten sposób utrudnił Niemcom zdobywanie żywności podczas zimy.

Czy werset siódmy może opisywać zatem naloty bombowców oraz metodę spalonej ziemi w europejskim teatrze wojennym? Czy w takim razie jest coś w Biblii, co przypomina azjatycki, niemniej spektakularny teatr wojenny? Owszem.

 1. I zatrąbił drugi anioł; i coś jakby wielka góra ziejąca ogniem zostało wrzucone do morza; a jedna trzecia morza zamieniła się w krew

Przypominam, że Jan nie znał określeń takich jak bomba atomowa czy chmura promieniotwórcza. Spójrzmy na Hiroszimę: jest to miasto znajdujące się nad morzem. Możemy być pewni, że po wybuchu atomowym, co najmniej 1/3 ryb w Morzu Wewnętrznym zginęło od napromieniowania. A co z tym dziwnym tworem, jaki była „jakby wielka góra ziejąca ogniem”. Czy wybuch bomby atomowej nie wyglądał właśnie w ten sposób?

hiroszima.

Podsumujmy: grad, ogień i krew spadające z nieba przypominają naloty bombowe oraz bitwy powietrzne, spalona trawa to taktyka spalonej ziemi stosowana np. przez Związek Radziecki. Natomiast wielka góra ziejąca ogniem przypomina wybuch bomby nuklearnej w Hiroszimie. Jeśli trzy pierwsze trąby Apokalipsy minęły, to czy możliwe, że czwarta i piąta trąba także minęły? Zdaniem niektórych to bardzo możliwe. Ale o tym w następnym artykule.

7 Komentarzy

 1. Anonim said,

  9 lipca, 2013 @ 8:50 am

  Puritan masz bujną wyobraznie w kwestii nauczania szkoda tylko, ze ignorujesz podstawowe zasady hermeneutyki.

 2. purytanin said,

  9 lipca, 2013 @ 12:10 pm

  Ja jestem otwarty na słuchanie różnych interpretacji – nauczanie, że żyjemy w czasach trąb najbardziej mnie przekonuje. Chętnie zapoznam się z argumentami, że ta interpretacja jest błędna.
  P.S. Moja wyobraźnia nie ma tu nic do rzeczy – to nie ja zauważyłem, że trąby Apokalipsy zgadzają się z wydarzeniami z ostatnich dekad. Jednym z pastorów, który głosi tę naukę jest Carl Gallups, który produkuje filmiki takie jak ten: http://www.youtube.com/watch?v=dN2c_uHJROQ&list=PLDB05F53E8E59085B

 3. Matt said,

  9 lipca, 2013 @ 6:24 pm

  Chwała Bogu purytanin za to co napisałeś :) czekam na kolejny artykuł, rób dalej co robisz i się nie przejmuj jak do tej pory…

 4. Gustaw said,

  13 lipca, 2013 @ 9:02 pm

  Jezus nie ukazał nigdzie w Biblii ani utworzenia nowożytnego państwa Izraela, ani nie ukazał II wojny światowej, bo oba te wydarzenia mają się nijak do historii ludu Bożego, a proroctwa mówią o wydarzeniach ściśle związanych z ludem Bożym.

 5. Natalia said,

  30 lipca, 2013 @ 12:46 pm

  Ale bzdury… Puritanin, lubię cię, ale to to co od jakiegoś czasu piszesz to totalne kłamstwa. Aby trąby zatrąbiły muszą zostać rozerwane pieczęcie najpierw!

 6. purytanin said,

  3 sierpnia, 2013 @ 11:09 pm

  Czy stwierdziłem gdzieś, że pieczęcie będą przed trąbami? Nie, tematu pieczęci wcale nie poruszałem. Zanim stwierdzisz, że ktoś pisze kłamstwa, wypadałoby uzasadnić dlaczego futuryzm eschatologiczny uważasz za prawdziwy. Natomiast historycyzm eschatologiczny ma swoje typy co do pieczęci, które już zostały zerwane. Np. trzęsienie ziemi z szóstej pieczęci mogło być najbardziej katastrofalnym trzęsieniem ziemi w dziejach ludzkości. A było nim trzęsienie ziemi w Shaanxi (1556), które zabiło 830 tys. ludzi.

 7. Rafał said,

  17 sierpnia, 2013 @ 2:30 am

  Skoro za nami już kilka trąb z 8 rozdziału Apokalipsy, to co z opieczętowaniem 144 tyś ze wszystkich plemion izraelskich z 7 rozdziału Objawienia? Purytaninie, zostali już opieczętowani, czy dopiero będą?

  I drugie pytanie. Czy wg ciebie żyjemy już w czasie ucisku lub wielkiego ucisku? Ile lat wg ciebie mają trwać te okresy?

  I trzecie. Pismo mówi, że podczas pierwszej trąby „SPŁONĘŁA WSZYSTKA ZIELONA TRAWA”. Tak, z ludzkiego punktu widzenia to absurdalne, podobnie jak np. zalanie całej ziemi wodą – potop za dni Noego. Skoro nie negujesz jednak potopu całej ziemi (mam nadzieję), to dlaczego negujesz spalenie całej zielonej trawy? Jakim prawem interpretujesz, że:
  „chodzi o spalenie dużych połaci ziemi na określonym obszarze.”
  Nie boisz się ostrzeżenia z Objawienia 22:18-19 ???

  Czwarte pytanie. Otwarcie pieczęci już nastąpiło wg ciebie? Wszystkich? Kilku?

  Czekam też na zapowiadany opis 4 i 5 trąby.

  Rafał


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: