Czwarta trąba Apokalipsy

Dawno nie pisałem o eschatologii, dzisiaj chciałbym powrócić do tematu trąb Apokalipsy. Udokumentowałem, że pierwsza i druga trąba Apokalipsy to wydarzenia z drugiej wojny światowej, natomiast trzecia trąba nazywa się Piołun, a czarnobyl to rodzaj piołunu (bylica pospolita). Czym zatem jest czwarta trąba? Wydaje się, że świat nigdy nie zaznał katastrofy, którą apostoł Jan mógłby opisać w ten sposób:

Apokalipsa 8

 1. I zatrąbił czwarty anioł; i ugodzona została jedna trzecia słońca, i jedna trzecia księżyca, i jedna trzecia gwiazd, tak iż jedna trzecia ich część zaćmiła się i dzień przez jedną trzecią część swoją nie jaśniał; podobnie i noc.

Ale czy oby na pewno? Propozycja, którą za chwilę przedstawię, może nie robi takiego wrażenia jak bomba zrzucona na Hiroszimę przyrównana przez apostoła Jana do „wielkiej góry ziejącej ogniem” czy katastrofa w Czarnobylu, która wyglądała jak „wielka płonąca pochodnia”, która zatruła rzeki. Ale myślę, że warto przyjrzeć się również czwartej trąbie i rozważyć możliwość jej wystąpienia. W wersecie 12 widzimy, że jedna trzecia nieba została „zaćmiona”. Co może zaćmić niebo? Dym. Czy było wydarzenie w dziejach świata, które charakteryzowało się ogromnymi ilościami dymu wyrzuconego w atmosferę? Owszem. Wydarzyło się to w styczniu 1991 r., kiedy to dyktator Iraku Saddam Husajn rozkazał podpalenie szybów naftowych w Kuwejcie. Ostatni pożar naftowy został ugaszony dopiero po dziesięciu miesiącach. Jak wyglądało niebo nad Kuwejtem w czasie inwazji Iraku na Kuwejt? Wyglądało tak:

Gulf-War

Jak widać, duża część nieba została zakryta przez dym pochodzący ze spalającej się ropy, dlatego przez jedną trzecią dnia nie było widać słońca w Kuwejcie, a na dużej części nieba nie było widać gwiazd nocą. Czy to możliwe, że król (prezydent), który dokonał tej inwazji, został wymieniony z imienia w księdze Apokalipsy? Tego dowiemy się w artykule, w którym omówię piątą trąbę.

1 komentarz

 1. Rafał said,

  23 sierpnia, 2013 @ 9:37 am

  Purytaninie,
  – po pierwsze nie doczekałem się, póki co, odpowiedzi do mojego komentarza przy twoim opisie 1 i 2 trąby.

  – po drugie, chyba sam widzisz, mam nadzieję, że argument Iraku dot. 4 trąby jest taki trochę mizerny… Piszesz dość asekuracyjnie, nie mając pewności. W tekście Objawienia Bóg nie mówi o lokalnym zakryciu nieba przez dym, jakich w historii było mnóstwo, ale mówi tak:

  (12) I zatrąbił czwarty anioł; i ugodzona została jedna trzecia słońca, i jedna trzecia księżyca, i jedna trzecia gwiazd, tak iż jedna trzecia ich część zaćmiła się i dzień przez jedną trzecią część swoją nie jaśniał; podobnie i noc.

  Poza tym, zapomniałeś wspomnieć o orle lecącym środkiem nieba z wersetu 13:
  (13) I spojrzałem, i usłyszałem, jak jeden orzeł lecący środkiem nieba wołał głosem donośnym: Biada, biada, biada mieszkańcom ziemi, gdy rozlegną się pozostałe głosy trąb trzech aniołów, którzy jeszcze mają trąbić.
  Jak to zinterpretujesz??? Bo zignorować nie możesz.

  Purytaninie, kiedyś trafiłem na twój blog, bo szukałem wykładów Washera. Robisz dobrą robotę z tłumaczeniem kazań tego nauczyciela i kilku innych. Ale nie mam pojęcia, gdzie się naczytałeś takich jawnych bzdur, dot. trąb z Apokalipsy. Szczerze zachęcam do zostawienia bzdurnych książek (czy czegoś tam) ich autorom, a powrotu do źródła, czyli czystego tekstu biblijnego. Musisz mieć świadomość, że prowadząc bloga możesz kierować ludzi do prawdy, lub ich zwodzić. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że nie dość, że niczego nie udowodniłeś jak do tej pory w temacie trąb z Apokalipsy, to wprowadzasz czytelników w zwiedzenie. Do ciebie teraz należy, czy zaniechasz tego, czy też dalej będziesz brnął w bajki, pomimo ostrzeżeń czytelników bloga. Przyznać się do błędu, trudna sprawa, wiem, ale to dobra droga, jeśli błąd występuje :)

  Rafał


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: