Alians Ewangeliczny

Alians Ewangeliczny – należy do niego większość kościołów ewangelicznych w Polsce, ale niewielu wie czym jest ta organizacja. Dlatego piszę ten artykuł – aby ludzie wiedzieli do jakiej organizacji mniej lub bardziej świadomie należą.

Na początek trochę teorii:

Za ekumenizm.pl:
Polski Alians jest częścią Europejskiego i Światowego Aliansu Ewangelicznego, skupiającego zdecydowaną większość środowisk ewangelikalnych na świecie.

Do Aliansu Ewangelicznego na całym świecie należy ok. 420 milinów ewangelicznych chrześcijan na całym świecie (sprawdź na Wikipedii czy Twój kościół do niego należy).

Wszedłem na polską stronę Aliansu Ewangelicznego i czytam takie niesamowitości:

„Zapraszamy was na konferencję z Toddem White’em, dotyczącą uzdrawiania chorych na ulicach z Miłością Ojca”.

Sprawdziłem kim jest Todd White – jest to charyzmatyczny uzdrowiciel, który np. wydłuża nogi ludziom na ulicach. Jest to tak niedorzeczna praktyka, że nawet nie widzę potrzeby zajmować miejsca takiej praktyce w tym artykule. Ale w sumie nie ma się czego innego spodziewać po Kościele Bożym w Chrystusie (do którego należy m.in. zbór Spichlerz w Warszawie), który organizuje tę konferencję.

Przejdźmy trochę dalej. Niewielu czytelników zapewne wie, że Alians Ewangeliczny pośrednio wspiera związki homoseksualne. Na kanale Aliansu Ewangelicznego w Wielkie Brytanii ujrzałem filmik promujący Briana McLarena, który udzielił ślubu swojemu synowi z innym mężczyzną.

Dla zainteresowanych polecam poczytać o tym ślubie: http://www.churchleaders.com/pastors/pastor-articles/163006-brian-mclaren-leads-son-s-same-sex-commitment-ceremony.html

A tutaj wideo na kanale brytyjskiego Aliansu Ewangelicznego: https://www.youtube.com/watch?v=f28_dF9ooxc

Wśród herezji Aliansu Ewangelicznego nie mogłoby zabraknąć oczywiście ekumenizmu z Kościołem katolickim. Każdy szanujący się heretyk musi mieć jakieś związki z papieżem. A Alians ma ich bez liku. Co ciekawe, na oficjalnej stronie Aliansu Ewangelicznego w RP (w odróżnieniu do strony Światowego Aliansu Ewangelicznego) nie ma tam ani słowa o takimż ekumenizmie. Myślę, że nie jest to przypadkowe – jak na wilki w owczej skórze przystało, warto jest ukryć swoje intencje przed zbyt dociekliwymi owieczkami. Tak na wszelki wypadek. Ale nie dajmy się zwieść – Wielebny Dr George Tunnicliffe (przewodniczący Światowego Aliansu Ewangelicznego) mówi o papieżu w samych tylko superlatywach. Poczytać o tym można na forum protestanci.info, gdzie wstawiłem artykuł ze Światowego Aliansu o stosunkach Alians-papież: http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?p=462592#462592

Przewodniczący „naszego” Aliansu Ewangelicznego, Mateusz Wichary również z lubością wypisuje jakiego godnego pozazdroszczenia papieża mają katolicy. Papież ewanelikałów (za którego można uznać Dr George’a Tunnicliffe’a), jak zapewnia Wichary, uznaje papieża katolików za swojego brata.

Obfitość miłości, jaką darzą papieża wielebni z Aliansu Ewangelicznego była tak wielka, że nie mogłem się powstrzymać, aby zrobić o niej krótki filmik, do którego obejrzenia serdecznie zapraszam: Alians Ewangeliczny i Papież Franciszek

Jakie wnioski? Po pierwsze informacja: poinformuj swój zbór czym naprawdę jest Alians Ewangeliczny (daj im linka do tego artykułu). Po drugie, trzymaj się jak najdalej od Aliansu Ewangelicznego i jego inicjatyw (takich jak np. Fundacja Nadziei z Franklinem Grahamem). Po trzecie (jeśli to możliwe) postaraj się namówić starszych Twojego zboru, aby jak najszybciej wyjść z Aliansu. Alians Ewangeliczny ma na celu tak naprawdę zniszczenie kościoła od środka – plan Nowego Porządku Świata polegający na zniszczeniu prawdziwego Kościoła i uformowaniu Jednego Światowego Rządu. To jest najskuteczniejsza metoda szatana: Rzym nie mógł zniszczyć chrześcijaństwa w Średniowieczu, komunizmowi też się nie udało, Alians powoli, acz systematycznie robi chrześcijanom wodę z mózgu, aż w końcu uznają zwierzchnictwo papieża lub innego antychrysta.

9 Komentarzy

 1. Tosia said,

  17 lipca, 2016 @ 9:23 am

  Witam.
  Czy są w Polsce jakieś zbory (Kościoły ewangeliczne), które są wolne od ekumenii?

 2. purytanin said,

  17 lipca, 2016 @ 2:06 pm

  Owszem, są. Podaję listę zborów, które deklarują się jako antyekumeniczne:
  http://www.zdrowanauka.pl/index.php/o-nas/zbory
  Z tego co wiem zbór baptystów przy ulicy Waliców również wyszedł z ekumenizmu i zaapelował do innych zborów o wystąpienie z Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Napewno jest takich zborów więcej – najlepiej po prostu się przejść i zapytać pastora jak zapatruje się on na kwestie ekumenizmu.

 3. Tosia said,

  17 lipca, 2016 @ 3:21 pm

  Dziękuję.

 4. ichtis_2004 said,

  17 lipca, 2016 @ 3:24 pm

  Dziękuję. Najbliżej mi chyba do Ostródy. Ale przecież przełożonym Kościoła Baptystów jest Mateusz Wichary, wielki zwolennik i promotor ekumenii. Czy zbory baptystyczne mogą się cieszyć aż taką autonomią? A gdyby ich biskup chciał do nich przyjechać i wygłosić kazanie o ekumenii albo zaprosić księży katolickich do nauczania, to co wtedy…? Trudno mi to po prostu zrozumieć. Ps. Ten post nie musi być widoczny, naprawdę chcę poznać odpowiedź, nie zależy mi na dyskusji.   W mojej okolicy, w promieniu ok.80 km (żeby można było dojechać) nie ma ani jednego zboru, który nie byłby ekumeniczny (najczęściej są to zbory Chrystusowe i Baptystyczne). Do Ostródy miałabym 60 km. Ale poznałam trzy zbory baptystyczne i z tego, co u nich widziałam i słyszałam, są bardzo ekumeniczni. Nie wiedziałam, że zbory w łonie tego kościoła mogą być tak niezależne od swoich przełożonych…i ich wytycznych…

 5. purytanin said,

  17 lipca, 2016 @ 4:35 pm

  Tak się właśnie złożyło, że w najbliższą niedzielę będę w kościele baptystycznym w Ostródzie i tam postaram się dowiedzieć czegoś więcej (jednak będę mógł o tym coś napisać dopiero w sierpniu). Bardzo dobrze, że niepokoi Cię ten stan rzeczy – ekumenizm to straszny grzech. Biblia mówi jasno, że nadejdzie czas, kiedy nastąpi jeden system religijny – Nierządnica Babilonska i jej córy. Niektóre kościoły protestanckie staną się córami Nierządnicy i jeśli w zarządzie KChB nie pojawi się ktoś wierny Bogu, to kościół ten ma duże szanse na stanie się taką właśnie córą. Myślę, że takie zbory jak np. Waliców w Warszawie powinny wyjść z KChB i dać przykład innym biblijnym zborom, aby trzymać się od Babilonu jak najdalej.

 6. purytanin said,

  4 sierpnia, 2016 @ 3:50 pm

  Byłem w niedzielę w Ostródzie i rozmawiałem z pastorem. Poglądy mają bardzo zdrowe, nie uczeniczą w żadnej ekumenii, którą uznają za zwiedzenie. Pastor powiedział, że nie popiera on Mateusza Wicharego w jego dążeniach ekumenicznych.

 7. Tosia said,

  4 sierpnia, 2016 @ 4:06 pm

  Bardzo dziękuję za pamięć i odpowiedź!

 8. mat said,

  3 września, 2017 @ 1:10 pm

  lista
  http://www.zdrowanauka.pl/index.php/o-nas/zbory
  nie dziala
  czy jest aktualna wersja listy?

 9. purytanin said,

  25 lutego, 2018 @ 5:35 pm

  Nie wiem. Ta strona zmienia nazwę na http://www.reformowani.info


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: