Quo Vadis Europo?

W dzisiejszych burzliwych czasach chciałoby się rzecz: Quo Vadis Europo? Chrześcijaństwo zanika, szerzy się liberalizm moralny i islam. Chcielibyśmy żyć w czasach, w których biblijne chrześcijaństwo rozkwita – co do tego nie ma wątpliwości. Ba, nawet ateiści woleliby żyć w takich czasach – dowody? Proszę bardzo: Richard Dawkins, ateista światowej renomy, powiedział to:

„Z tego co wiem, nie ma chrześcijan, którzy wysadzają budynki. Nie spotkałem się nigdy z chrześcijanami, którzy dokonywaliby samobójczych ataków bombowych. Nie znam żadnej głównej denominacji chrześcijańskiej, która nauczałaby, że karą za apostazję, jest śmierć. Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o zanikanie chrześcijaństwa ze względu na to, że chrześcijaństwo mogłoby być bastionem przeciwko czemuś gorszemu”. – Richard Dawkins

Oczywiście Dawkins miał tu na myśli inwazję islamu na kraje zachodnie. Skoro nawet ateiści dostrzegają potrzebę chrześcijaństwa, to znaczy, że coś jest na rzeczy. Bez chrześcijan cywilizacja zgnije i zostanie zniszczona w bardzo szybkim tempie. Nikt normalny nie chciałby żyć w kraju, w którym za opuszczenie islamu karą jest śmierć albo w którym panuje reżim jak w ateistycznej Korei Północnej, gdzie przyznanie się do wiary w Boga oznacza spędzenie reszty swego życia w obozie pracy. Jedynym logicznym rozwiązaniem jest zatem krzewienie wiary w Jezusa Chrystusa. Jak najlepiej to robić? Są różne teorie na ten temat. Przyjrzyjmy się głównym z nich:

1) Szerzenie chrześcijaństwa poprzez ekumenizm wszystkich kościołów chrześcijańskich
2) Głoszenie znaków i cudów w kościołach charyzmatycznych
3) Mieszanie się do polityki z nadzieją nawrócenia wpływowych osobistości

Każdy z tych artykułów wymagałby dogłębnej analizy, ale w tym artykule ograniczę się do minimum, aby zachować zwięzłość przekazu. Otóż uważam, że każdy z wyżej wymienionych poglądów jest błędny. Oto dlaczego:

1) Ekumenizm wszystkich kościołów jest czystą utopią. Nie można wspólnie ewangelizować, jeśli mamy odmienne zrozumienie ewangelii. Jest to czysto ludzkie (nie-Boże) myślenie i takie inicjatywy jak Festiwal Nadziei nie mogą zakończyć się powodzeniem, bo są one próbą zbagatelizowania radykalnego przesłania ewangelii. Jezus nie szedł na kompromisy. Kazał mówić: Tak, tak lub nie, nie. Jeśli ewangelia mówi o całkowicie darmowym zbawieniu przez łaskę poprzez wiarę i idziemy do nieba nie na podstawie naszych uczynków, lecz tylko i wyłącznie na podstawie naszej wiary w Chrystusa, to po jakie licho mieszać tę prawdę z błotem organizując „ekumeniczne spotkania ewangelizacyjne”. Użyłem cudzysłowu, gdyż jest to oksymoron: coś, co w rzeczywistości nie występuje. Cóż to za „nawróceni” na imprezach takich jak „Festiwal Nadziei”, skoro odsyła się ich do katolickich parafii? Produktem takich „ewangelizacji” są fałszywe nawrócenia.

2) Charyzmatyzm. Kościoły, które kładą nacisk na cudowne dary duchowe, są zwiedzione. Mogą oni argumentować, że te dary występują w Biblii (nie rozumiejąc lub nie chcąc zrozumieć jaki był cel darów występujących w czasach apostloskich), ale praktyka pokazuje, że tego typu zjawiska w dzisiejszym kościele nie występują. Tak naprawdę „cudotwórcy” jeżdżący po całej Polsce robią ludziom wodę z mózgu, a szczerych poszukiwaczy gorszą. Mój kolega wyznania rzymskokatolickiego powiedział, że poszedł na spotkanie uzdrowieńcze z Arturem Cerońskim. Uznał on tych ludzi za grupę wariatów padających na podłogę. W wielu takich kościołach ludzie przywołują anioły (pamiętajmy, że Lucyfer podaje się za anioła światłości), szarlatanów  jest tam bez liku, z sufitu pada „złoty pył”, a uzdrowiciele wydłużają ludziom nogi. Dziwię się naiwności ludzkiej – ale naprawdę tysiące ludzi w naszym kraju w to wierzy. Efekty są tragiczne, z chorobami psychicznym włącznie. Definitywnie charyzmatyczni cudotwórcy nie są rozwiązaniem na uzdrowienie chrześcijaństwa.

3) Polityka. Niektórzy chrześcijanie myślą, ze zaprowadzą błogostan poprzez organizowanie się polityczne. Oczywiście – należy pochwalać polityków, którzy dbają o chrześcijańskie wartości takie jak rodzina, ochrona życia ludzkiego od poczęcia, ochrona moralności, sprzeciw wobec małżeństw homoseksualnych czy też obrona chrześcijańskiej tożsamości narodowej (np. chrześcijanin protestant Victor Orban, który pilnuje granic swojego kraju przed zalewem islamistów). Ale polityka nie jest w stanie przemienić serc ludzi. Żyjąc nawet w najbardziej chrześcijańskim i sprawiedliwym kraju, ludzie mogą wciąż pozostać z dala od Boga i ich sytuacja przed Bogiem niewiele się różni od tych, którzy chcą nas wszystkich powyrzynać.

Jakie zatem rozwiązanie proponuję? Robić to, do czego przynaglał apostoł Paweł:

„(2) Głoś Słowo, bądź w pogotowiu w każdy czas, dogodny czy niedogodny, karć, grom, napominaj z wszelką cierpliwością i pouczaniem. (3) Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, (4) i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom. (5) Ale ty bądź czujny we wszystkim, cierp, wykonuj pracę ewangelisty, pełnij rzetelnie służbę swoją”. (2 Tym. 4)

I ta idea przyświeca mi w tworzeniu tego bloga. Zachęcam do tego, by modlić się za naszych rodaków, by karmić się zdrową nauką oraz by czynić ludzi uczniami Jezusa Chrystusa poprzez mówienie im biblijnej prawdy o Bogu.

1 komentarz

  1. gmm@g.pl said,

    27 czerwca, 2016 @ 12:51 am

    Jesli Dawkins znajdzie posluch – to bedzie panstwowe szerzenie panstwowego chrzescijnstwa


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: