Zagraniczna pomoc

W 2018 roku Polska osiągnęła 33 miejsce na świecie pod względem rozwoju społecznego. Wyprzedzamy bogaty kraj, jakim jest Katar o cztery miejsca, a Portugalię o 8 miejsc. Nie jesteśmy ubogim krajem. Zaliczamy się do krajów bardzo wysoko rozwiniętych. A jednak ciągle czerpiemy wsparcie zza granicy. Dam przykład.

Będąc w 2014 r. w jednym ze zborów Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan otrzymałem 24-stronicowy kalendarz „wyhacz! czasograniacz” wydrukowany i redagowany w Niemczech. Kalendarz ten jest wykonany bardzo profesjonalnie, na papierze o bardzo wysokiej jakości. Cóż więc złego w tym, że nasi niemieccy przyjaciele postanowili podarować zborom ładne kalendarze, w których można przeczytać jakiś werset z Biblii? Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczególe. Kalendarz ten zawiera reklamy, w tym bardzo duże, wspólnot katolickich. W samym środku kalendarza znajduje się reklama o treści: Ruch Światło – Życie. Modlitwa, przyjaźń, życie, spotkanie, przygoda.

No i masz babo placek. Ładny kalendarz promuje w rzeczywistości Kościół katolicki. Czy nie na dokładnie tym samym polega idea konia trojańskiego?

A odnośnie pieniędzy – czy nie lepiej przesyłać pieniądze krajom mniej rozwiniętym niż Polska? Czy naprawdę jesteśmy na tyle biedni, że potrzebujemy pomocy w postaci kalendarzy z Niemiec?

Dochodzą do mnie inne informacje o tym, co dzieje się w misjach w Polsce finansowanych przez inne zagraniczne organizacje. Najwybitniejszym tego przykładem jest ekumeniczny Alians Ewangeliczny, ale są też inne, mniej szkodliwe, ale również kontrowersyjne.

Czy jako Polacy nie możemy sami zaoszczędzić na tyle pieniędzy, aby sami się utrzymywać? Uważam, że możemy, a nawet powinniśmy wspierać inne, bardziej ubogie kraje w pracy misyjnej.

Jesteśmy w fazie niemowlaka, który ciągle domaga się więcej mleka. Czas dorosnąć, polski kościele. Dopóki będziesz polegać na zagranicznej pomocy, dopóty nie będziesz się prawidłowo rozwijać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: