Kilka słów od starego Purytanina

 1. Patrz się na to, co jest najgorsze w twoim stanie. Lepiej to widzieć tutaj niż w piekle; bo musisz zobaczyć twój straszny stan tu lub tam.
 2. Strzeż się małych grzechów, bo po nich idą większe, a te ciągną za sobą jeszcze większe, a wtedy nastąpi wylanie gniewu Bożego; a wtedy twój stan końcowy, będzie gorsy niż początkowy (2P 2:20).
 3. Strzeż się złego towarzystwa i złych rozmów, gdyż one psują dobre obyczaje. Bóg powiedział w Biblii, że złe towarzystwo odwróci cię od chodzenia Jego drogami i będzie kusić cię, abyś służył obcym bogom – diabłom.
 4. Strzeż się myśli, która każe ci zwlekać z pokutą, bo to prowadzi do potępienia (Prz 1:24; Za 7:12-13).

  5. Strzeż się brania przykładu z biednych, cielesnych, ignoranckich wyznawców chrześcijaństwa, których religia leży na końcu języka. Strzeż się człowieka, którego głowa jest pełna prawidłowych pojęć, ale życie między nieczystymi (Hi 36:14; Prz 13:20).

 1. Czytaj dużo Pisma, módl się dużo i rozmawiaj z mądrymi wierzącymi.
 2. Staraj się zobaczyć grzech, który jest obecny w twoich dobrych uczynkach i wiedz, że nic nie pomoże jeśli nie zostaniesz znaleziony w Chrystusie.
 3. Pamiętaj, że Boże oczy widzą twoje serce i wszystkie twoje drogi (Jr 23:24).
 4. Często myśl o śmierci i sądzie (Kaz 11:9, 12:14).
 5. Często myśl o okropnym stanie grzeszników, którzy zaniedbali Chrystusa, w czasie śmierci i sądu (Hbr 10:31).
 6. Pomyśl sobie, że znajdujesz się przy tronie sędziowskim Chrystusa, w twoich grzechach i rozważ sobie jakbyś się trząsł i bał Jego sądu?
 7. Rozmyślaj często o tych, których teraz nie ma, jak żyli, a teraz są w piekle, poza miłosierdziem. Pomyśl sobie tak: a. Byli kiedyś na świecie, tak jak ja teraz. b. Radowali się grzechem, nie pokutowali i poszli do piekła. c. Piekło zamknęło swoją paszczę nad nimi. d. Szatan chce, żebym też radował się grzechem, nie pokutował i poszedł do piekła.

John Bunyan

Źródło: http://www.5sola.pl/2019/02/kilka-sow-od-starego-purytanina.html?fbclid=IwAR26UkERwtPL5XS5FZFDnEjfZoXbnUhzZitiCeXDXp9hVvzzfplR0sPtReA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: