Mistycy atakują

Wysłuchałem bardzo ciekawego wywiadu naszego rodaka Petera Słomskiego z redaktorem książki “Dalego od Rzymu, Blisko Boga”, Richardem Benettem. Wykład ten omawia dzieje polskiej reformacji i świetnie opisuje jej rozwój i upadek: True Polish Christian History.

Piotr (którego znam osobiście i bardzo cenię) daje ciekawe informacje o tym jak święty katolicki Ignacy Loyola zniszczył protestantyzm w Polsce. Loyola był jezuitą i mistykiem. Oznacza to, że poszukiwał on osobistego, doświadczalnego kontaktu z Bogiem i Maryją. Te metafizyczne doświadczenia bardzo wpłynęły na jego religijność – do ekstremalnego stopnia. Powiedział on nawet, że „Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne”. Loyola założył „Towarzystwo Jezusowe”, które później zaczęto nazywać „jezuitami”. Jezuici skutecznie powstrzymali rozpowszechnianie Pisma Świętego w naszym kraju, jak również nauk Marcina Lutra i innych Reformatorów podczas tak zwanej „Kontrreformacji”. Polska z potęgi europejskiej straciła swoje znaczenie na arenie międzynarodowej, a rosnąca nietolerancja wobec innych wyznań doprowadziła do upadku Rzeczypospolitej w następnych stuleciach.

W drugiej części tego artykułu chciałbym skupić się na mistycyzmie. Mistycyzm w wydaniu katolickim Loyoli polegał na wielogodzinnej medytacji i oczekiwaniu na Boże nadprzyrodzone działanie. Według jezuity Tadeusza Kotlewskiego, Loyola podczas modlitwy doświadczał następujących przeżyć:

„Łzy; radość i odpocznienie duchowe; intensywne pocieszenie; podniesienie umysłu; Boże oświecenia; duchowe smakowanie i duchowa słodycz; widzenia wyobrażeniowe i umysłowe; słowa nadprzyrodzone; objawienia; uczucie miłosnego przylgnięcia; Boski dotyk; rozpalenie w miłości; pocieszenie bez uprzedniej przyczyny; radość duchowa, która pociąga do rzeczy niebieskich; pokój i uciszenie duszy w Stwórcy i Panu; Boże natchnienia”.

Te intensywne doświadczenia utwierdzały go w przekonaniu, że służy on Bogu. Jednak jako biblijnie wierzący wiemy, że Loyola Bogu nie służył. Doprowadził on do upadku odrodzenia duchowego w Polsce poprzez Kontrreformację. Mistyka nie jest Bożym sposobem komunikowania się z Bożym ludem. Bóg w przeszłości przemawiał do ludzi wyraźnym, fizycznym głosem, a nie przez subiektywne odczucia i „wewnętrzny głos”. Mistyka to fałszywa duchowość, ale niestety jest ona bardzo mocno propagowana w dzisiejszych kościołach ewangelicznych poprzez mistykę zielonoświątkową. Jednak, jak powiedział John MacArthur, tego typu doświadczenia „to nie jest wiara – to jest niewiara szukająca potwierdzenia”. Mistycy katoliccy i zielonoświątkowi poszukują czegoś więcej niż prawdy Słowa Bożego – poszukują oni nowego objawienia i nadprzyrodzonego zapewnienia, że są oni dziećmi Bożymi.

Ten trend, niestety, będzie się tylko pogłębiał. Jestem realistą i wiem, że charyzmania będzie się szerzyć w kościołach. Nowo wybrany przewodniczący Aliansu Ewangelicznego Marek Kamiński to nie tylko ekumenista (podobnie zresztą jak jego poprzednik Mateusz Wichary), ale to również fanatyczny mistyk, który źródło duchowego przebudzenia upatruje w darze języków i innych mistycznych przeżyciach, o czym można się przekonać słuchając jego wykładu: https://www.youtube.com/watch?v=lk4pSDbk0Mg

To, co się dzieje w kościołach, jest pożałowania godne. Prawie w każdym zborze są ludzie, którzy poszukują mistycznych przeżyć, a zdrowa biblijna nauka nie cieszy się zbytnią popularnością. Bijmy na alarm, utwórzmy ruch oporu przeciwko tym zwiedzeniom. Zostaliśmy rozbici przez jezuitów w 16 wieku, nasz kraj spotkała ruina duchowa i polityczna. Teraz jezuici mają swojego papieża, z którym flirtują pastorzy, a „telewizje chrześcijańskie” sieją spustoszenie duchowe. Prezes telewizji „chrześcijańskiej” TBN Polska opowiadał w swoim kazaniu jak Duch Święty kazał kopnąć dziecko pozbawione kończyn w powietrze i wylądowało już całe i zdrowe. Tą telewizję promują zielonoświątkowi mistycy (w tym oczywiście biskup KZ Marek Kamiński).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: