Pożegnanie z chrześcijaństwem

Joshua Harris, celebryta wśród chrześcijańskich autorów, właśnie ogłosił, że przestał być chrześcijaninem.

Rozgłos na całym świecie zdobył poprzez napisanie książki “Pożegnanie z Randką” (I Kissed Dating Goodbye). Książkę tę napisał jako 21-latek, który rozstał się ze swoją dziewczyną. Doszedł on do wniosku, że randki są złe, a prawdziwym Bożym sposobem na znalezienie towarzysza życia są celowe związki lub po angielsku courtship. Ze strony praktycznej wygląda to tak, że mężczyzna nie ma prawa zaprosić dziewczynę na kawę lub pisać z nią na Messengerze, a jeśli czuje, że jest ona odpowiedzią na jego modlitwy, to powinien zaproponować jej związek ukierunkowany na małżeństwo.

Jeśli kogoś interesuje ta ideologia, to można obejrzeć wykład Harrisa zatytułowany „W poszukiwaniu prawdziwej miłości” (Youtube: In search of true love).

Harris został pastorem zboru założonego przez charyzmatycznego pastora C. J. Mahaney’a. Zbór ten rozszerzył swoją działalność na około 100 innych zborów pod szyldem Sovereign Grace Churches. Po serii skandali dotyczących molestowania nieletnich około 20 zborów opuściło organizację, w tym Joshua Harris. Joshua poszedł do seminarium i zrewidował swoje poglądy dotyczące randkowania.

Harris, chcąc naprawić błąd, który wpłynął na tysiące młodych ludzi na całym świecie, wyprodukował film o nazwie I Survived I Kissed Dating Goodbye

Wydawało się, że wszystko jest już w porządku. Harris popełnił ogromny błąd, ale go naprawił. Oczywiście szkoda wyrządzona tysiącom chrześcijan trwa nadal – bo niewątpliwie wielu chrześcijan zmarnowało swoją okazję na utworzenie szczęśliwego związku. Jak można zaproponować poważny związek komuś, kogo się praktycznie nie zna? To czyste szaleństwo. Ale miałem nadzieję, że Harris wszedł na dobrą drogę.

Ale w tym tygodniu Harris ogłosił, że rozstaje się ze swoją żoną, po czym ogłosił, że przestał być chrześcijaninem. Najlepszym komentarzem będą słowa C. H. Spurgeona:

„Strzeżcie się przed chwiejnością, starajcie się polegać na swoich ścianach prawdziwej wiary w Pana Jezusa. Oby nikt z nas nie popadł w nędzne, ubogie poleganie na człowieku!

Wszyscy, którzy zaufali człowiekowi, tylko dlatego, że był znany i był pastorem, poczuli się zawiedzeni. Ale kto zna Pismo Święte, nie powinien być zdziwiony. Ludzie są tylko ludźmi. A kto ufa Panu, nigdy się nie zawiedzie.

Jeremiasza 17
(5) Tak mówi Pan: Przeklęty mąż, który na człowieku polega i z ciała czyni swoje oparcie, a od Pana odwraca się jego serce!
(6) Jest on jak jałowiec na stepie i nie widzi tego, że przychodzi dobre; mieszka na zwietrzałym gruncie na pustyni, w glebie słonej, nie zaludnionej.
(7)Błogosławiony mąż, który polega na Panu, którego ufnością jest Pan! (
8) Jest on jak drzewo zasadzone nad wodą, które nad potok zapuszcza swoje korzenie, nie boi się, gdy upał nadchodzi, lecz jego liść pozostaje zielony, i w roku posuchy się nie frasuje i nie przestaje wydawać owocu.

1 komentarz

  1. Imperator said,

    17 października, 2019 @ 5:53 pm

    Bardzo trafne refleksje. Ksiazka „I kissed dating goodbye” jest bardzo szkodliwa. Pamietam jak ja i jej idee zaczeto promowac w Polskich zborach poprzez amerykanskich misjonarzy. Znam chrzescijanskich mezczyzn ktorzy przez czytanie tej ksiazki zamkneli sobie droge do malzenstwa do dzis. Pozdrawiam!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: