Prawdziwy kalwinista

Bardzo ważne przesłanie. Byłem kiedyś na konferencji podczas której wykładowca bardzo hejtował kalwinizm i przestrzegał przed słuchaniem dobrych kalwinistów, zarówno współczesnych, jak i wybitnych kaznodziejów sprzed wieków. Po wykładzie podeszło do niego dwóch moich znajomych. Wykładowca ten powiedział później, że byli to jedyni kalwiniści, z którymi wymieniał poglądy, a którzy przejawiali pokorę i łagodność w rozmowie.

Niestety rzeczywistość jest taka, że kalwiniści często kojarzeni są z ludźmi zarozumiałymi. A jest to zaprzeczenie pojęć: osoba, która została wybrana nie na podstawie uczynków, lecz łaski darowanej nam przed dawnymi wiekami, nie ma powodów, by być z tego dumna. Wybranie nie jest w żadnym stopniu naszą zasługą, nie może być zatem powodem do chluby.

Uważam doktrynę wybrania za doktrynę biblijną, ale aby pomóc ludziom to zrozumieć, dobrze jest robić to w duchu łagodności.

„Błogosławieni cisi (łagodni), albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5, 5)

Czy nie byłoby pięknie, gdyby bracia wzięli przykład z Jana Kalwina i upominali innych braci tak jak reformator z Genewy?

„Często powtarzałem, że nawet jeśli [Luter] nazwie mnie diabłem, to wciąż będę uważał go za ponadprzeciętnego sługę Bożego. Pomimo jego rzadkich i wspaniałych zalet ma on również poważne wady”.

Luter był zbyt narwany i zdarzały mu się zbyt pochopne osądy. Starajmy się unikać takiego postępowania (kieruję to napomnienie również do siebie).

1 komentarz

  1. cms said,

    25 stycznia, 2020 @ 1:40 am

    prawdziwy kalwinista chrzci niemowlęta i pali na stosie tych, co nie chcą chrzcić niemowląt


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: