Wysoki kalwinizm i William Carey

Gdy młody pastor William Carey przeczytał prace kalwinisty Jonathana Edwardsa oraz dzienniki podróżnika Jamesa Cooka uświadomił on sobie, że chrześcijanie mają obowiązek zanieść Ewangelię do wszystkich zakątków świata. William postawił tę tezę na spotkaniu pastorów w 1786 r., ale w tym czasie wielu pastorów baptystycznych wierzyło w „wysoki kalwinizm” (Hyper-Calvinism), czyli w herezję że skoro Bóg już wybrał swoich wybranych, to nie ma potrzeby im głosić Ewangelii. Pastor wysokiego kalwinizmu J. R. Ryland powiedział do Careya: „Usiądź, młody człowieku. Jeżeli Bogu spodoba się nawrócić pogan, zrobi to bez twojej i mojej pomocy”.

Jednak ten młody kalwinistyczny pastor dobrze wiedział do czego Bóg go powołuje. Pojechał do Indii i nie zniechęcił się wieloletnim brakiem rezultatów pośród tubylców. Przetłumaczył fragmenty Biblii na 35 języków, w tym na sześć przełożył całą Biblię. Życie ciężko go doświadczało. Żona miała załamanie nerwowe, z którego nie wyszła aż do śmierci, a dziecko umarło. Ale Carey kontynuował swoją pracę niezależnie od okoliczności. Powiedział „Umiem być wytrwały w każdym konkretnym przedsięwzięciu”. W swoim życiu kierował się wersetem z Listu do Hebrajczyków „Pragniemy zaś, aby każdy z was okazywał tę samą gorliwość dla zachowania pełni nadziei aż do końca”. Hebrajczyków 6,11.

William Carey uważany jest dzisiaj za ojca współczesnych misji. Przyniósł on światło Chrystusa do olbrzymiego pogańskiego kraju, jakim są Indie. Przyczynił się on m.in. do zakazu ceremonii sati – czyli palenia żywcem niemowląt składanych w ofierze pogańskim bożkom.

William Carey osiągnął sukces w rzeczach, które miały wieczne znaczenie i niech jego słowa staną się mottem w naszym życiu:

„Nie obawiam się porażki. Obawiam się odnieść sukces w rzeczach, które nie mają znaczenia”.
– William Carey

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: