Muzyka chrześcijańska: ku Bożej chwale czy puste słowa?

Współczesna muzyka chrześcijańska praktycznie wyrzuciła teologię. Muzyka ma na celu wywołanie sentymentalnych uczuć i stwarzanie atmosfery sprzyjającej budowaniu poczucia wspólnoty. Uczestnicząc w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę co wieczór śpiewaliśmy pieśń „Cichy zapada zmrok” trzymając się za ręce. Sentymentalna muzyka i fizyczna bliskość innych ludzi sprawiała wrażenie, że rzeczywiście wielbiliśmy Boga. Ale nie było w niej biblijnej teologii, a zatem nie było to prawdziwe wielbienie Boga.

To ciekawe, że zarówno katolicy jak i protestanci śpiewają dokładnie te same piosenki. Ale to świadczy tylko o tym, że współczesne piosenki nie są zbyt głębokie. Rzadko słyszy się w nich naukę o zepsuciu ludzkiego serca, o śmierci duchowej czy o potrzebie nawrócenia. Dlatego katolicy chętnie śpiewają takie piosenki jak „Przyjaciela mam” https://youtu.be/O6HaM011RDY

Nie mam nic przeciwko tej piosence, ale zauważam, że nie ma tam żadnych prawd, z którymi katolik mógłby się nie zgodzić. Czyli jest to muzyka, która w bardzo małym stopniu może poruszyć serca nienawróconych ludzi.

Bóg wymaga wielbienia w duchu i w prawdzie. W prawdzie, że jesteśmy niegodnymi grzesznikami. Tak oto Paul Washer wypowiedział się na temat współczesnego wykonania „Cudownej Bożej Łaski:

„Chcę, żeby ludzi uniżyli się całkowicie. Chcę żeby człowiek widział kim jest. Tak, że kiedy będziemy mówić o Bogu, który zesłał Swojego jedynego Syna i krzyczymy „Cudowna Boża łaska jak słodki głos!” Kiedy kilka lat temu byłem w Peru, ktoś przysłał mi taśmę „Cudowna Boża łaska”. Byłem taki szczęśliwy, uwielbiam tę pieśń. Włożyłem kasetę do magnetofonu i po tym jak usłyszałem pierwszy werset, wyciągnąłem kasetę i wyrzuciłem ją prosto do kosza. Chcecie wiedzieć dlaczego? Ponieważ takie były jej słowa: „Cudowna łaska, która zbawiła człowieka jak ja”. Myślę, że teraz ta pieśń mówi: „grzesznika jak ja”, a wcześniej mówiła: „nędznika jak ja”, a na samym początku: „robala jak ja”. Spójrzcie, każdemu następnemu pokoleniu wydaje się, że ludzie stają się coraz lepsi. Ludzie nie potrzebują zbawiciela! Nędznicy potrzebują. A kiedy zabierzesz ciemność człowieka, zabierzesz tym samym chwałę ewangelii. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ludzie, którzy byli narkomanami albo kobiety, które były prostytutkami i mordercy kiedy zostają nawróceni, wypełnieni są taką specjalną żarliwością dla Boga? Jest tak dlatego, że nie pochodzą oni z klubu filatelistów, nie pochodzą z jakiejś religijnej denominacji, ani z żadnego religijnego życia, w którym każdy udaje, że jest moralny i dlatego rozumie i zasługuje na Bożą miłość. Oni pochodzą z rynsztoka, a kiedy usłyszeli o miłości Boga, ich serca eksplodowały”.

Musimy zadać sobie trud w znalezieniu takiej muzyki chrześcijańskiej, która będzie pobudzać nasze pobożne uczucia, a nie tylko podnosiła nasz dobry nastrój. Jedną z piosenek o głębokim przesłaniu chrześcijańskim jest „Jezu miłośniku duszy mej” autorstwa Charlesa Wesley’a

Jezu, miłośniku duszy mej
Pozwól mi do Ciebie biec
Kiedy wody burzą się
Kiedy nawałnica wrze
Ukryj, Zbawco ukryj mnie
Aż burza życia przeminie
Pokieruj do przystani
I przyjmij duszę mą

Innego schronienia nie chcę
Moja bezradna dusza ku Tobie lgnie
Nie zostawiaj mnie samego
Podtrzymuj i pocieszaj mnie
Cała moja ufność w Tobie jest
Przykryj bezbronną głowę mą
W cieniu skrzydeł Twych

Jesteś Chryste wszystkim, czego chcę
Znajduję w Tobie więcej niż wszystko
Podnieś upadłych, pociesz słabych
Uzdrów chorych, prowadź ślepych
Sprawiedliwe i święte imię Twe
Ja cały jestem w nieprawości
Pełen grzechu i niegodziwości
Ty jesteś pełny prawdy i łaski

W Tobie wielka łaska jest
Która przykryła cały mój grzech
Niech płyną życiodajne strumienie
Spraw bym stał się czysty
Jesteś źródłem życia
Niech czerpię z niego w wolności
Jesteś źródłem w sercu mym
Ku wieczności podnieś mnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: