Biblijne oddzielenie

Palącą potrzebą współczesnego kościoła jest oddzielenie się od złych nauk i nazywanie prawdy po imieniu. Ale z drugiej strony nie możemy popaść w drugą skrajność – negowania wszystkiego co ma związek z kościołem.

symetria

Jedną skrajnością jest włączanie się we wspólną ewangelizację z katolikami (co jest grzeszne), a z drugiej strony możemy zgrzeszyć przeciwko jedności atakując braci czy inne kościoły za prawdziwe lub wymyślone błędy, które są drugorzędne.

Na stronie Facebook „Przestańcie bawić się w kościół” publikowane są materiały Jana Boshoffa, który zachęca do porzucania wszystkich kościołów nazywając je „babilońskim systemem”.

Oprócz tego Boshoff:

„On bawi się w proroctwa, choć prorokiem bożym nie jest, bo jego proroctwo sprzed 2 lat o przyjściu Chrystusa w roku 2009 nie sprawdziło się. Mówi, że Biblia to słowo człowieka, a nie Boga. Mówi, że kościoły oparte na Biblii podążają do piekła. Mówi, że musisz być perfekcyjny w wypełnianiu przykazań, bo inaczej nie wejdziesz do nieba”. (źródło YT Thorsupremecommander).

Boshoff neguje wszystko. Jego słuchacze mogą dojść do wniosku, że wszystkie kościoły w Polsce poszły na kompromis z prawdą i nie warto w ogóle szukać zdrowego zboru. Popełnia on błąd nadmiernego separatyzmu.

Drugim błędem jest brak jakiejkolwiek selekcji. W ten błąd popadły zbory ewangeliczne we Wrocławiu. To, co robią, to obłęd. Pisałem o tym na blogu: źródło: https://purytanin.wordpress.com/2019/01/10/duchowe-wszeteczenstwo-pastorow/?fbclid=IwAR0ibAWbS8zqEq7hPrTaU0ZYVeHL5VWYk_vIFt6g1Z21GdNgtbmXCiNiY8A

Ale warto zauważyć, że nie wszystkie zbory brały udział w tym przedsięwzięciu (a mianowicie II zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan). Zapewne znajdą się tam jakieś problemy, zwłaszcza z powodu uwikłania w denominację KWCh. Ale powinniśmy szczerze przyznać, że są zbory, które starają się trwać wiernie przy Słowie Bożym.

Nasze dotychczasowe rozważania najlepiej podsumować cytatem z Jonathana Edwardsa:

Prawdziwe duchowe uczucia, w przeciwieństwie do fałszywych, charakteryzuje wspaniała symetria i wyważenie.

Symetria w naszym życiu duchowym polega na prawidłowym oddzielaniu prawdy od fałszu i budowania jedności z tymi, którzy zmierzają (acz nierzadko ułomnie) w stronę podobieństwa Chrystusowi.

Oto jak Sinclair Ferguson opisał „zasadę biblijnego oddzielenia”:

Zasada biblijnego oddzielenie bywa nadużywana, ale pozostaje biblijną zasadą. Istnieje poziom biblijnego oddzielenia, które ma zastosowanie na poziomie osobistym, zgromadzenia i kościoła. Przekroczymy linię z jednej strony, a zburzymy jedność w kościele. Ale jeśli zawiedziemy z drugiej strony, to staniemy się jak meduza pozbawiona centralnego układu nerwowego. Zamiast płynąć pod prąd po prostu będziemy unosić się na wodzie i zostaniemy wyrzuceni na brzeg.

Pozostaniemy nam dopóki następna fala nie zabierze nas z powrotem do morza.
żródło: https://www.ligonier.org/learn/articles/guidelines-separation/?fbclid=IwAR0S-OAFpKS2tyaK5CH7xysQ0Bki3qHdh3Ah6jHvp8AzzVaAyUnqv9L_n7o

Wspaniałym uzupełnieniem dla tego artykułu będzie cytat Charlesa Spurgeona:

Obawiamy się, że bezsensem jest formowanie stowarzyszenia, które może mieć w swoich szeregach ludzi na tyle fałszywych, by wyznawać jedną rzecz, a wierzyć w inną. Ale być może jest możliwym stworzyć nieformalny alians pośród tych, którzy trzymają się chrześcijaństwa swoich ojców. Chociaż nie mogliby wiele uczynić, to przynajmniej mogliby zaprotestować i uwolnić się tak bardzo jak to tylko możliwe od współudziału w konspiracji milczenia. Jeśli przez jakiś okres ewangelikałowie są skazani na upadek, niech umrą walcząc, mając pełną pewność, że ich ewangelia powstanie do życia, kiedy wynalazki „współczesnej myśli” zostaną spalone ogniem nieugaszonym.

źródło: http://www.spurgeon.org/downgrd.htm

Zabiegajmy i módlmy się o jedność wśród prawdziwych wyznawców Chrystusa. Może taka unia, o której wspomniał Spurgeon będzie możliwa w naszym kraju? Ta unia musi być ponaddenominacyjna i zrzeszać chrześcijan i zbory, które sprzeciwiają się statusowi quo i chcą budować Królestwo Chrystusa nie wikłając się w światowe rozwiązania dla kościoła.

P.S. Zachęcam do dołączenia do grupy na Facebook „Będę szczery – nieoficjalny fanpage I’ll be honest”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: